Kaip švenčia siciliečiai

Autorius: Data: 2013-06-12 , 13:36 Spausdinti

Dainius KINDERIS

Sicilijos kultūrinės tradicijos – unikalus fenomenas, įsikūnijęs įdomiausiuose papročiuose ir šventėse. Metų eigoje šioje saloje švenčiama daugybė švenčių. Kaip ir visoje Italijoje, Sicilijoje svarbus vaidmuo tenka katalikų bažnyčiai: su didžiuliu užmoju čia minimos šventiesiems skirtos dienos, savo globėjus danguje turi kiekvienas miestas ir kaimelis. Siciliečiai prisimena ir pažymi istorinius įvykius, rengia derliaus ir vietinių produktų festivalius, mėgsta pašvęsti ir kitomis progomis.

Sicilijoje apskritai mėgstamos procesijos, kuriose dalyvaujama noriai, apsirengus įspūdingais kostiumais. Čia susipina religiniai motyvai ir liaudies tradicijos. Kartais ištisą savaitę užtrunkančių švenčių metu dienomis vyksta gyva prekyba gatvėse, amatų demonstravimas, eitynės, koncertai, o vakarais aikštės, skverai ir net gatvės tampa šokių aikštelėmis. Jei tokiose šventėse dalyvauja turistai, vietiniai gyventojai juos priima labai svetingai, o pastebėję susidomėjimą savo tautos tradicijomis, tampa ypač dėmesingi ir draugiški.

Švenčių metu labiau nei bet kada galima pastebėti, kokios įvairios tradicijos čia persipynė per šimtmečius. Susiformavo tikra etnografinė mozaika, kurioje specialistai gali atsekti daugybės tautų bruožus – nuo bizantiečių iki šiuolaikinių italų.

Jei svečiuojatės Sicilijoje bent savaitę, tikrai turėsite galimybę aplankyti kuriame nors mieste ar kaimelyje vykstančią šventę, o kai kurie turistai savo kelionių į Siciliją laiką specialiai derina su pačių įspūdingiausių tradicinių švenčių lankymu.  Kelionės į Siciliją nebrangūs ir tiesioginiai iš Lietuvos jau realybė, taigi, kodėl gi ne?

Ačirealės karnavalas (Carnevale di Acireale)

Ačirealėje, Etnos ugnikalnio papėdėje įsikūrusiame mieste, karnavalų tradicija gyvuoja šimtmečiais. Pirmą sykį karnavalas buvo paminėtas 1594 m. mokesčių dokumentuose, tačiau yra žinių, kad ir anksčiau žmonės mėgdavo išeiti į gatves ir mėgaudamiesi kaukių suteikta laisve juokaudavo, šokdavo ir krėsdavo išdaigas.

Dabar tai įspūdingas reginys, vienas iš labiausių lankomų karnavalų Italijoje. Skambant vietinių muzikantų atliekamai muzikai, prieš akis slenka spalvotų, švytinčių išradingai papuoštų vežimų ir mašinų paradas, lydimas kaukių, vaizduojančių įžymybes, politikus, alegorines būtybes. Įspūdingai apsirengę eisenos dalyviai šoka konfeti lietuje, o vakare dangus nušvinta fejerverkais.

Ačirealė (Katanijos provincija), vasario arba kovo mėnuo

Migdolų žydėjimo šventė Agridžente (La Sagra del Mandorlo in Fiore)

Planuodami keliones į Siciliją vasarį, pagalvokite apie Agridžentą. Pirmąją vasario savaitę Agridžente (Agrigento) švenčiama migdolų žydėjimo šventė. Medžių šakas lipte aplipę rausvi migdolų žiedai – tikras ženklas, kad pavasaris jau Sicilijoje. Ši tradicija turi gilias šaknis, o šiuolaikinio festivalio pradžia laikoma 1934 m. Naro miestelyje surengta šventė, kurios tikslas – propaguoti tradicinius produktus. Netrukus festivalis persikėlė į provincijos centrą Agridžentą ir tapo kasmetine pavasario tradicija, įgydama naujų bruožų. Dabar pasigėrėti žydinčiais migdolais, o miesto gyventojus ir gausius svečius pradžiuginti savo tautų šokiais susirenka liaudies šokių kolektyvai iš viso pasaulio. Vilkėdami spalvingais tautiniais rūbais jie dalyvauja eisenose miesto gatvėmis, o pasirodymai aikštėse ir skveruose sukviečia minias žiūrovų.

Pradinis šventės tikslas – vietinių produktų populiarinimas išliko: vietiniuose baruose ir restoranuose siūlomai įvairiausi patiekalai, kurių sudėtyje yra migdolų, savo produkciją demonstruoja ir siūlo įsigyti regiono ūkininkai ir amatininkai. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais šventėje aktyviai skelbiamos ir taikos bei skirtingų tautų tarpusavio supratimo idėjos. Gražus šventės akcentas – draugystės deglo įžiebimas prie Konkordo šventyklos ir vakarinės procesijos su deglais į netoli Agridžento esantį Šventyklų slėnį.

Agridžentas, pirmoji vasario savaitė.

Baroko festivalis Note (Infiorata di Noto)

Nedidelis Noto miestas laikomas sicilietiško baroko sostine, o jo senamiestis ir viena iš bažnyčių įtraukti į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Kiekvienais metais kelioms dienoms viena miesto gatvių – Via Nicolaci, – pasikeičia neatpažįstamai: visas grindinys užklojamas spalvingu gyvų gėlių kilimu. Menininkų rankos gėlių žiedus sudėsto į religinius, mitologinio turinio ar vietines tradicijas atspindinčius paveikslus, darančius neužmirštamą įspūdį.

Notas, Sirakūzų provincija, trečias gegužės sekmadienis.

Kuskuso šventė San Vito lo Kape (Il Cous Cous Fest)

Vakarinėje Sicilijos dalyje esantis San Vito lo Kapas (San Vito lo Capo) žavi nuostabiais paplūdimiais, krištoline jūra ir gražia gamta. Rugsėjo pabaigoje atslūgus alinantiems karščiams čia vyksta tarptautinis kultūrinės integracijos festivalis, trumpai vadinamas Kuskuso švente.

Tai vienas iš daugybės Sicilijoje vykstančių kulinarinių festivalių, labiau nei kuris kitas atspindintis įvairių tautų įtaką Sicilijos kultūrai ir virtuvei. Išties, Sicilija, nors priklauso Italijai, tačiau geografiškai Afrika yra žymiai arčiau nei Roma, o po du šimtmečius trukusio arabų valdymo nebestebina faktas, kad kuskusas įsitvirtino tiek siciliečių virtuvėje, tiek restoranų meniu. Baltas San Vito lo Kapo paplūdimio smėlis tampa puikiu fonu dykumos klajoklių berberų palapinėms ar alžyriečių pašiūrėms. Kuskuso šventė kartu yra ir konkursas, kur virtuvės virtuozai iš įvairių šalių varžosi, kuris pateiks geriausią kuskuso patiekalą. Vyksta paskaitos, seminarai, kulinarinės pamokos, o sielai peno suteikia kasdien vykstantys koncertai.

San Vito lo Capo, Trapanio provincija, paskutinė rugsėjo savaitė

Milžinų paradas Mesinoje

Mesina – arčiausiai žemyno esantis miestas, dažnai vadinamas vartais į Siciliją. Žolinė Mesinoje švenčiama įspūdingai – rugpjūčio 13 ir 14 dienomis miesto gatvėmis ant didžiulių žirgų keliauja milžinai: baltaveidė moteris Mata ir juodaodis vyras Grifonė. Mesinos gyventojai gali pateikti skirtingų, net viena kitai prieštaraujančių istorijų apie šios milžinų poros atliktus žygdarbius, tačiau šventės be jų neįsivaizduoja. O kitą dieną – rugpjūčio 15-ąją šlovinama Mergelė Marija. Miesto gatvėmis „plaukia“ didžiulė įspūdinga konstrukcija, vadinama Vara, papuošta Marijos ėmimo į dangų scenomis, lydima tūkstantinės basų, baltais rūbais apsirengusių žmonių procesijos.

Mesina, rugpjūčio vidurys.

Nuotraukose:

1. Ačirealės karnavalas

2. Baroko festivalis Note

Voruta. – 2013, liep. 6, nr. 14 (778), p. 14.

Lietuva - Italija , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra