Kaip sutiksime mums reikšmingus 2009 metus?

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Kiekvienas žmogus turi savo gimimo datą, vardo dieną. Kuo jis vyresnis, senesnis, tuo daugiau turi gyvenimiškos patirties, yra išmintingesnis, daugiau gerbiamas. Tai visų tautų bruožas. Panašiai ir valstybė.

Daugelis jų turi tikslią savo įsikūrimo datą, pavadinimą, kitos, tarp jų ir Lietuva, savo vardo ieško istoriniuose šaltiniuose. Jų yra nemažai, bet vienas svarbiausių XI amžiaus pradžioje vokiečių rašytinis šaltinis – Kvedlindburgo (miestas prie Magdeburgo) analai. Juose apie 1009 metus yra toks įrašas: „Šventasis Brunonas, dar vadinamas Bonifacu, arkivyskupas ir vienuolis, vienuoliktaisiais savo atsivertimo metais Rusios ir Lietuvos pasienyje pagonių užmuštas su aštuoniolika saviškių kovo 9 dieną nukeliavo į dangų“. Čia pirmą kartą paminėtas Lietuvos vardas. Potekstė apie pasienį su Rusia leidžia galvoti ir apie tuomet jau buvusią valstybę. Tad metai beliko iki mūsų valstybės – Lietuvos vardo paminėjimo garbingo jubiliejaus – tūkstantmečio.

Kaip mes ruošiamės sutikti šią svarbią datą, ką dar galime padaryti per tik ką prasidėjusius metus? Visi žinome, kad yra Lietuvos Prezidento vadovaujama Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio komisija, tūkstantmečio programa. Joje atsispindi valstybės renginiai, svarbių objektų statyba, keliami uždaviniai kitoms institucijoms, organizacijoms.

Kaip vienas svarbiausių motyvų šis jubiliejus padėjo apsispręsti ir tam, kad mūsų senasis Vilnius tais metais taptų Europos kultūros sostine. Tai reikšmingi ne tik Europai įvykiai.

Savo kalbose Prezidentas Valdas Adamkus yra pažymėjęs, kad Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetis neturi tapti tik Vilniuje vykstančiu renginiu, bet privalo aprėpti visą Lietuvą.

Savaime aišku, kad tai vienodai svarbu Skuodui ar Šalčininkams, Kupiškiui ar Lazdijams, tačiau tegu neįsižeidžia kitų rajonų žmonės, nes dar didesnė pasiruošimo atsakomybė gula ant savivaldybių, besiribojančių su Vilniaus miestu ar esančių netoli jo.

Tais metais sulauksime daug svečių, oficialių valstybių vadovų, menininkų, mokslininkų, turistų, kurie neapsiribos sostinės apžiūra, joje vykstančiais renginiais, bet gyvens ir kartu domėsis greta Vilniaus esamomis garsiomis istorinėmis vietovėmis, vaizdingu gamtovaizdžiu, kitais paminklais. Vilniaus kraštas tuo garsus, bet kartais trūksta paprastos tvarkos, priežiūros, tiesiog kiekvieno žmogaus elementarios kultūros – juk ne aitvaras prineša šiukšlių į pamiškes, sulaužo pakelių suolelius, kelių ženklus. Argi visada tinkamai prižiūrime savo valdas, žemes, miškus, nors dažnai tam tereikia tik noro gyventi švariai ir tvarkingai? Tad ne tik gyventojams, bet ir seniūnijoms tenka didelė atsakomybė, kad svečiai, pagaliau mes patys, pasijustume gyvenantys tikrai aukštos kultūros šalyje.

Neabejoju, kad visos savivaldybės šalyje turi savo planus kaip sutikti Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį, neretai numato savo planuose ir Vilniaus (juk tai mūsų visų sostinė), kaip Europos kultūros sostinės, paminėjimą, siekia kuo geriau pasirodyti savo svečiams ir, žinoma, sau. Kiekviena savivaldybė savo galimybėmis, sugebėjimais ir išmone siekia paminėti mums taip brangias datas ir jubiliejų. Prieš akis 2008 metai, tad, pasidomėjus kitų savivaldybių siekiais, naujais pastebėjimais, dar įmanoma papildyti savus planus, juolab dažnai nereikalaujančius didesnių investicijų. Vis tik neabejotina, pagrindinė dėmesio ir veiksmų koncentracija tenka 2009 metams, kurie parodys mūsų brandą ir vietą tarp pasaulio tautų.

Tikiu, kad savivaldybės padarys viską, kas nuo jų priklauso. Vis dėlto vien norų ir entuziazmo nepakanka. Reikia ir valstybės lėšų. Daug svečių gyvens aplinkiniuose Vilniaus, Trakų rajonuose, gėrėsis greta esančių rajonų žymiomis vietomis, bet, deja, kelių būklė aplink Vilnių nėra tokia, kad būtume ramūs. Čia jau būtinas Susisiekimo ministerijos, Automobilių kelių direkcijos, pagaliau ir Vyriausybės, koordinuojančios pasiruošimą minėtiems renginiams, dėmesys. Noriu tikėti, kad šių institucijų vadovai padarys viską, kas nuo jų priklauso, kad minėtų savivaldybių tarybų minimalūs prašymai būtų maksimaliai patenkinti.

Lietuva turi garbingą istoriją, todėl nuo mūsų, dabarties žmonių, naujai atkūrusių valstybę priklauso, kaip mes atrodysime viso pasaulio tautų bendrijoje.

Voruta. –  2008, saus. 12, nr. 1 (643), 1, 4.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra