Kaip pabuvoti Kamanų rezervate, neužsukus į jį

Autorius: Data: 2011-09-23 , 15:46 Spausdinti

Kamanų valstybinio gamtinio rezervato Lankytojų centre atsidarė nauja moderni gamtinė ekspozicija, kurioje Kamanų pelkę galima pažinti, neužsukus į ją.

Ekspozicijoje sukurta ypatinga Šiaurės Lietuvos pelkės, kurioje gausu saugomų augalų ir gyvūnų rūšių, atmosfera. Lankytojai, susipažinę su gamtine ekspozicija, turės galimybę su rezervato darbuotojais apsilankyti 3,6 km ilgio Kamanų pažintiniame take.

Kamanų pelkės gamtinėje ekspozicijoje lankytojams siūloma pažinti gamtos vertybes ne tik skaitant apie jas, bet ir liečiant, uostant, klausantis… Originalaus apšvietimo dėka dieną su tikrais gamtos garsais keičia naktis, kai gūdus vilko staugimas priverčia susigūžti jautresnį lankytoją.

Lyg pelkių miške išvirtę ekspoziciniai stendai, blykčiojantys vandens atspindžiais, pilni paslapčių. Vienur, atvėręs slaptas dureles, pamatysi gyvačių išnaras, kitur – pelkių senio barzdą. Įkišęs ranką į ertmę, turi atspėti, kokią gamtos dalelę apčiuopei. Liesdami susipažįstame su kiminais, galime pauostyti svaiginančių gailių. Daug įspūdžių sukelia gyvūnų ekskrementų stendas.

Ekspozicijos lankytojai gali apžiūrėti pelkės dugną, spręsti dėlionę su paukščių ir gyvūnų garsais arba išbandyti bebro dantų aštrumą. Ir didelis, ir mažas gali pakilnoti sausų, šlapių durpių, o paskui – molio kibirus, kad įsitikintų, kas kiek sveria.

Norintiems išsamiau susipažinti su rezervate saugomomis gamtos vertybėmis, siūloma pasinaudoti terminalais. Juose vaizdžiai pateikiama informacija apie pelkės ir miško ekosistemas bei augalų ir gyvūnų rūšis. Moksleivius virtualios pažintinės kelionės metu lydės Bebriukas Bugis. Jis ves per liūlančią pelkę, supažindins su įvairiais pelkių dariniais – pelkių akimis, duburiais, liūnais, nuostabiais augalais ir paslaptingais gyvūnais, papasakos – kas užaugina pelkę, įspės apie augančius nuodingus augalus ar šnypščiančią angį, parodys variu spindintį bekojį driežą – gluodeną…

Kamanų rezervato mokslininkų kolektyvui ir dizainerei Skirmantei Vaitkevičiūtei nedidelėje 45 kv.m. Lankytojų centro patalpoje pavyko sukurti įspūdingą atmosferą, reprezentuojančią Šiaurės Lietuvos lygumų didžiausią pelkinį kompleksą.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktorės Rūtos Baškytės, artimiausiu metu ir kitose saugomose teritorijose, o tiksliau Lankytojų centruose atsiras savitos ekspozicijos, pristatančios gamtos ir kultūros vertybes. Ekspozicijų tikslas – sudominti lankytojus, pakviesti juose pažinti savo kraštą, jo gamtą, o svarbiausia – tapti draugu, saugoti tas vertybes. Dažnai mus žavi įdomūs Gamtos lankytojų centrai Skandinavijoje ar Vokietijoje, siekiame, kad jų atsirastų ir Lietuvoje.

Kontaktinis asmuo: Diana Rakauskaitė, Viešųjų ryšių specialistė, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, A. Juozapavičiaus g. 9, LT-09311, Vilnius; tel.: (5) 2709048

Parkai ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra