Kaip daromi lenkai

Autorius: Data: 2012-03-06 , 11:14 Spausdinti

Kaip daromi lenkai

Akad. prof. habil. dr. Zigmas ZINKEVIČIUS, Vilnius

Mano senelės iš tėvo pusės mergautinė pavardė buvo Žagelytė. Jaunystėje ji dirbo akmistrine (vyriausiąja namų ūkio prižiūrėtoja) Juodausių dvare, kol tas dvaras nesudegė (tai įvyko dar gerokai prieš I pasaulinį karą).

Senelė mirė 1943 m. Man tada buvo 18 metų, taigi ją gerai atsimenu. Jos pačios ir kaimynų pasakojimu, buvo kilusi nuo Kurklių (miestelis apie 30 km už Ukmergės) iš žinomos kilmingos Žagelių giminės, ilgainiui nusigyvenusios. Praeityje būta garsių šios giminės žmonių. Vienas iš jų – Ignas Žagelis (giminystės ryšys su senele neaiškus), lenkiškai rašęsis Żagel, gimęs 1826 m. netoliese esančiame Pavirinčių dvare, miręs 1891 m. Jis buvo garsus gydytojas, daug keliavo po Afrikos ir Azijos šalis, ilgai gyveno Egipte (vicekaraliaus rūmų okulistas!), plaukė Nilu iki ištakų (1).

Neseniai nustebau sužinojęs iš internetinės enciklopedijos Wikipedia, kad Ignas Žagelis yra lenkas Ignacy Żagiell, gimęs vietovėje Powirin (Vilna Province). Tai esąs žinomas lenkų rašytojas, keliautojas ir gydytojas. Tai štai kaip daromi lenkai!

Šis pavyzdys turėtų paskatinti mūsų istorikus rimčiau pasidomėti, kaip praeityje buvo „gaminami“ lenkai iš lietuvių ir demaskuoti tokią „gamybą“.

1. Apie kitus žymius Žagelius žr. Zigmas Zinkevičius Prie lituanistikos židinio, Vilnius : Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1999, p. 12–15.

Nuotraukoje: Akad. Z. Zinkevičius

Voruta. – 2012, kov. 17, nr. 6 (744), p. 9.

Nuomonės, diskusijos, komentarai , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra