Kad vasaros stovyklos nesusargdintų, o įkvėptų

Autorius: Data: 2011-06-20 , 09:02 Spausdinti

Vasara jau įsibėgėjo ir dažnas iš mūsų ruošiasi atostogoms. Apie vieną iš būdų turiningai praleisti vasaros atostogas, kalbame su Sveikuolių sąjungos viceprezidente Sigita Kriaučiūniena, kuri yra pagrindinė respublikinės sveikatingumo ugdymo stovyklos ,,Į Laisvę-2011“, vyksiančios 2011 m. liepos 1- 9 dienomis Alytaus rajone, Dvarčėnų dvaro sodyboje, organizatorė.

Organizuojate respublikinę sveikatingumo stovyklą, kelinta ji bus šiais metais?

1988 m. rugsėjo 1 d. sveikuolių judėjimo Lietuvoje pradininkas Eduardas Girčys kartu su Galina Šatalova surengė trijų savaičių stovyklą 60-čiai žmonių. Tad šiais metais jau vyks 23-ioji sveikatingumo ugdymo stovykla.

Kiek planuojate sulaukti stovyklautojų?

Stovykloje kiekvienais metais dalyvauja 150-200 žmonių.

Ar šių metų stovyklos pavadinimas – „Į Laisvę-2011“ kažką simbolizuoja?

Po televizijos ar radijo laidų, kuriose dalyvauja sveikuoliai, skambina ir rašo žmonės, sergantys depresija, klausia ar gyvenimo būdo pakeitimas juos gali išvesti iš aklavietės. Turiu artimą bičiulį, kuris dar praeitą rudenį pasiguodė, kad net mylimiausias jo hobis nebedžiugina, kad pavargo ir nežino kaip iš to išbristi. Tokių žmonių gausėja, o depresija tampa viena iš rimčiausių ligų šiame amžiuje. Praėjus geram pusmečiui, po sveikatos mokyklos, mano bičiulis numetė 20 kg svorio, jo šeima pradėjo keisti gyvenimo būdą, jis pilnas energijos ir entuziazmo. Todėl stovyklos pavadinimas simbolizuoja sveikuolių veiklos prasmę: sveikai gyvenantis žmogus yra laisvas. Laisvas nuo pervargimo ir įtempto darbo, nuo depresijos, nuo pasenusių nuostatų ir stereotipų, nuo baimių ir įtampų, nuo ligų ir vaistų, nuo automobilių kamščių ir asfalto, nuo triukšmo ir visko, kas „gadina“ gyvenimą, trukdo džiaugtis ir būti laimingiems.

Kuo sveikuolių stovykla skiriasi nuo kitų? Juk gamtos prieglobstį ir ramų poilsį prie vandens telkinio gali pasiūlyti ir kitos stovyklos?

Sveikatingumo stovykloje dirbama pagal sveikuolių sąjungos metodikas, patvirtintas daugiau nei 20 m. darbo rezultatų. Čia metodiškai dėstoma teorija ir vyksta praktiniai užsiėmimai. Ramus poilsis prie ežero neatneš vidinės ramybės, nepakeis stereotipų, neteisingų nuostatų, suformuotų vartotojiškoje visuomenėje, neišlaisvins iš nuoskaudų, pykčio, stresų, jei sąmoningai neįdėsime savo indėlio. Kad pavyktų tai padaryti, reikia dirbti pačiam žmogui. Mes pamokome kaip.

Dažnas čia užsidega sveikos gyvensenos ugnele ir nebemeta to kelio. O jei meta, tai žino, kad jis pats ir kaltas dėl visų savo negandų. 

Dažnas skaitytojas turbūt paklaustų: ,,Sudalyvauju stovykloje ir kas iš to“? O kas toliau?

Dainius Kepenis mums nuolat kartoja, kad didžiausias blogis yra gėris per prievartą. Mes vadovaujamės kitais principais nei rinkos ekonomikoje. Neužsiimam įtikinėjimais, kalbinimais, vartotojų auginimu ir pan. Mes tiesiog sakome, kad esame tiems, kas jau pribrendo keistis, kas ieško ir nori pakeisti savo gyvenimo kokybę, nori išmokti sveikai ir laisvai gyventi, tapti sveikuomenės dalimi, savo gyvenimo šeimininkais. Sveikuolių sąjungos naudojama metodika mažų mažiausiai grąžina žmogui ramybę ir pasitikėjimą savo jėgomis, suteikia naują požiūrį į gyvenimą, kuris lengviau leidžia spręsti visas problemas, ypač šeimoje, palengvina kūną 2-3 kg per savaitę, uždega entuziazmu toliau sveikai gyventi.

Ko gero sutinkate šimtus skeptikų, kurie sako ,,ne sveikuoliai mes, o normalūs žmonės kaip ir visi valgom gana sveikai ir, be abejo, skaniai. Pusryčiams bandelės, sumuštiniai, pietums karbonadas arba žuvis, bulvės arba ryžiai ir žinoma daržovės, sriuba virškinimui gerinti, vakarienei lengvesnis maistas pvz: dešrelės su duona ir kečupu, daržovėmis, sūris ar pan., laikantis dietos garsioji, anot reklamos virškinimą gerinanti ir daugiau kaip pusės Lietuvos moterų išbandyta ,,Activia“. Kokia jūsų nuomonė apie tokį ir panašų valgiaraštį?

Mano nuomonė vienareikšmiška – visiška tamsa ir nekultūra. Anksčiau daug diskutuodavau ir bandydavau pateikti savo argumentus. Kuo toliau, tuo išminties daugėja: tegul valgo visi taip, kaip nori. Kam reikia, tas žino kaip, ką ir kada valgyti, tas moko savo vaikus ir vaikaičius būti sąmoningais. O kas nori keistis, taip pat ieško informacijos, kurios dabar iš ties yra vertingos ir naudingos.

Didesni skeptikai mestų, ko gero, paskutinį argumentą, kad tokį maistą valgo ir visų gerbiami medicinos atstovai, o mėsa yra rekomenduojama kaip svarbus geležies šaltinis. Tai kodėl sveikuoliai dar neišmirė, o, atvirkščiai, beveik neserga?

Rekomendacijos valgyti ne tik mėsą, bet ir perdirbto pieno produktus yra puikaus maisto pramonės darbo rezultatas. Be gausių mokslinių tyrimų, įrodančių vegetarinės mitybos privalumus, yra ir begalė akivaizdžių pavyzdžių, demonstruojančių, kad valgantys mėsą žmonės keletą kartų dažniau serga onkologinėmis ir kraujo sistemos ligomis. Todėl sveikuoliai vadovaujasi tikrosiomis žiniomis, gyvuojančiomis tūkstančius metų, ir rečiau pakliūna ant maisto pramonės kabliukų.

Viena iš jūsų baigtų magistro studijų yra verslo administravimo srities? Gal galite pasakyti, kokios priemonės yra panaudojamos maisto produktų reklamai kurti ir koks yra jos poveikis? Gal galite pateikti ir kelis pavyzdžius?

Rinkos ekonomikos objektas yra vartotojas. Kuo daugiau jis suvartoja, tuo geriau visiems pardavėjams. Jei reklama nebūtų veiksminga, jos niekas nukurtų ir niekas nerodytų. Dabar stebime, kaip alkoholio pramonė įnirtingai kaunasi, kad būtų atšauktas visiško alkoholio reklamos draudimo įstatymas, sugebėjo palenkti net visuomet už griežtą alkoholio kontrolę pasisakiusius konservatorius, kurie šį kartą išdavė savo vertybes. Alkoholio ir tabako pramonė visuomet taikosi į vaikus ir jaunimą, kuria jiems tinkamą reklamą, nes brandaus amžiaus žmogų sunkiai įmanoma paversti priklausomu nuo narkotinių medžiagų. Kaip žinoma, alkoholis yra pats stipriausias narkotikas pasaulyje.

Paklausime šiek tiek ironiškai. Kaip manote, ar reikia turėti magistro diplomą, kad tą suprasti? Ir kodėl tiek daug protingų bei išsilavinusių žmonių pakimba ant masinės reklamos kabliuko?

Ne protas ar intelektas, o sąmoningumas lemia gyvenimo kokybę. Gali turėti kiek nori ir kokių nori diplomų, bet mokslas sąmoningumo nepraplečia. Jis plečia intelektą, logiką, tačiau sąmonę plečia dvasinės praktikos.

Ant masinės reklamos kabliukų pakimbame, nes tokios mūsų vertybės, t.y. – materialios. Būtų kitokios, nepakibtume.

Sveikatingumo stovyklos programoje numatyta paskaita vaikams ir jaunimui ,,Blaivaus gyvenimo prestižas“, o suaugusiems ,,Būti blaiviu – iššūkis šiuolaikinėje visuomenėje“. Dažnas sutiktų, kad tai iššūkis, bet kad prestižas – nesąmonė! Juk nei viena Lietuviška proga neapsieina be alkoholio ar bent jau šampano, vakaras be alaus butelio atsipalaidavimui, savaitgalis be pokalbio su draugais prie vyno taurės, o apie verslo susitikimus nėra ką net kalbėti. Tuos, kurie turi rimtų problemų su alkoholiu, visuomenė nurašo kaip netikėlius, o tuos, kurie negeria, laiko nenormaliais.

Gal galite pasidalinti mintimis ką reikėtų daryti žmonėms, norintiems gyventi pilnavertį gyvenimą, bendrauti su žmonėmis ir siekti karjeros nevartojant alkoholio ar tai apskritai yra įmanoma dabartinėje visuomenėje?

Aš jau seniai nekreipiu dėmesio į tai, kas ką apie mane galvoja ir ką sako. Man svarbiausia, ką apie mane galvoja mano šeima ir mano mokytojai. Kelias, kuriuo eina masės, visuomet klaidingas. Tuomet kodėl aš turėčiau pergyventi, ką apie blaivų gyvenimą mano masės?

Mes dažnai vertiname tai, kas vyksta šią akimirką: geria, negeria. Paimkime 10-20 m. laikotarpį ir pažiūrėkime, kuris pasirinkimas geresnis.

Kai žmogus laisvas, jis laisvas ir nuo baimių, jis tampa kūrėju, jis kuria aplink save kitokią aplinką. Aš sakyčiau, kad ne karjeros reikia siekti gyvenime, o atrasti savo pašaukimą. Nesu mačiusi laimingesnių žmonių už tuos, kurie atrado savo pašaukimą. Ir gaila stebėti tuos, kurie visais būdais bando vaikytis laikinų ir netikrų dalykų.

Dar viena įdomi situacija yra ta, kad tėvai savo vaikams aiškina apie alkoholio žalą ir draudžia jį vartoti, tačiau patys mielai išgeria taurelę, kitą. Kiti geria, tačiau slapstosi nuo vaikų, treti geria kartu su vaikais. Kaip jūsų nuomone turėtų elgtis suaugusieji siekdami apsaugoti jaunąją kartą nuo žalingo alkoholio poveikio?

Pavyzdys moko geriausiai. Vaikai perima tėvų įpročius, nuostatas, stereotipus. Ne veltui yra patarlė, kad obuolys nuo obels ne toli rieda… Pradėkime nuo savęs ir nuo savo šeimos, kurkime kitokią šventimo, tarpusavio bendravimo kultūrą, ir mūsų vaikai ją perims.

Norint tapti sveikuoliu, nepakanka atsisakyti alkoholio, tabako ir pradėti sveikai maitintis. Kokie dar yra sveiko gyvenimo būdo elementai?

Sveikuoliu netampama staiga. Tai procesas, ir, galima sakyti, nesibaigiantis. Sveikuoliai atlieka septynis pagrindinius darbus: savikontrolė, fizinis aktyvumas, grūdinimasis, sveika mityba, malda, atgaila, meditacija. Visi šie darbai, kai juos darai, padeda išlaikyti reikiamą pusiausvyrą gyvenime.

Atrodo, kad norint sveikai gyventi reikia labai daug dalykų ir ko gero labai drastiškais būdais atsisakyti. Ar tikrai taip? Ar pradedantieji sveikuoliai patiria kančių. O gal nieko atsisakyti nereikia, tačiau pakanka susidurti su sveiką gyvenimo būdą propaguojančiais žmonėmis, pažvelgti giliau ir atsiranda suvokimas leidžiantis automatiškai atmesti tam tikrus žalingus dalykus?

Klaidinga manyti, kad norintiems sveikai gyventi reikia kažko atsisakyti. Viskas ateina savaime ir tampa keista, kaip iki šiol tu galėjai taip žiauriai niekinti savo kūną, negerbti didžiausios dovanos, kurią gavai šiame gyvenime. Sveikame gyvenime nėra jokių kančių, vien tik malonumas gyventi, šypsena ir gera savijauta. Bendravimas su sveikai gyvenančiais žmonėmis visuomet uždega, didina entuziazmą.

Kaip manote, ar dabar, kuomet vis dažniau kalbama apie parduotuvėse parduodamo maisto priedų žalą ši problema jau yra išspręsta? Ar didžioji dauguma žmonių, jūsų nuomone, jau skaito ir supranta kas yra parašyta ant parduodamų produktų pakuočių?

Maistas tiesiogiai įtakoja žmogaus sąmoningumą, jis įtakoja žmogaus elgesį, todėl surogatų apsivalgiusiam ir prisigėrusiam žmogui ir toliau nebus svarbu, ką jis deda į burną, jis ras visokių pasiteisinimų savo veiksmams. Tol, kol vieną kartą jis neapsivalys savo organizmo. Po gero pasninko norisi tik šviežio ir natūralaus, lengvo maisto. Manau, kad problema bus išspręsta, kai viską patys auginsimės savo daržuose ir mažiau pirksime parduotuvėse.

Papasakokite daugiau apie tai kas gali dalyvauti jūsų organizuojamoje stovykloje. Ar tai turėtų būti labai sportiški, jauni ir energingi žmonės ar gali būti paprasti ,,mirtingieji“ ir rūkantys, ir išgeriantys ir didžiąją dalį gyvenimo dalį nemąstę apie sveiką gyvenseną?

Stovykloje gali dalyvauti bet kokio amžiaus žmonės, norintys išmokti gyventi sveikai, padėti sau, atrasti kelią į laisvę, kurią suteikia sveikas gyvenimo būdas. Programa parengta trims grupėms žmonių: pradedantiesiems, pažengusiems ir jaunimui/vaikams. Alkoholio ir tabako vartojimas stovykloje draudžiamas.

Trumpai pristatykite stovyklos programą?

Programoje bus juoko joga, šokio, garso, dailės terapijos; rengiamos Ajurvedos ir Žolinčių akademijos dienos, bus speciali sveikos gyvensenos ugdymo programa vaikams ir jaunimui, speciali stuburo sveikatinimo sistema Belojar, vaikščiojimo per žarijas meditacija, linijiniai ir gatvės šokiai suaugusiems ir jaunimui, diskusijos ir paskaitos, Pilateso studija, joga, meditacijos, dvasinės praktikos, kvėpavimo technikos, vakaronės, pirtis su profesionaliais pirtininkais, grožio pirtis moterims su gintaru, natūraliais aliejais ir molio kaukėmis, masažai, vegetarinė mityba, trijų dienų Danutės Kunčienės sulčių stovyklėlė ir kt.

Kaip suprantame, į stovyklą kviečiate vaikus ir jaunimą. Kodėl? Juk jie jauni, gražūs, ir be jokios abejonės, sveiki?

Sveikuolių stovyklose jau beveik užaugo viena sveikuolių karta. Norėčiau, kad visi Lietuvos vaikai galėtų į juos lygiuotis. Stovyklose diegiamos vertybės, jas perduoda mokytojai, užrašytų jų niekur nėra. Registracija į stovyklą vyksta iki birželio 30 d., visa informacija pateikiama puslapyje www.sveikuoliai.lt. Jei sudėtinga naudotis internetu, galima skambinti man tiesiai telefonu – 865631211.

Dauguma tėvų labai myli savo vaikus ir nori nupirkti bei duoti jiems tai, kas yra geriausia. Toks rūpestis ir meilė vaikams iš tiesų džiugina, bet ar visuomet tėvai teisingai renkasi tai, kas geriausia jų vaikams? Ar pavyzdžiui lepinti vaikus įvairių rūšių saldumynais yra geriausia? Patarkite mylinčioms mamoms ir tėčiams kas yra geriausia jų augantiems ir besiformuojantiems vaikams bei jaunuoliams?

Darni šeima ir sveikas pavyzdys yra geriausia investicija į vaiko ateitį.

Esate sveiko gyvenimo būdo šalininkė. Kaip atradote šį kelią, ar visuomet tuo domėjotės?

Visuomet tuo domėjausi, bet savu laiku padariau daug klaidų. Jų pasekmės leido man suprasti ryšį tarp elgesio ir gyvenimo kokybės. Kaip sakoma, įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Taip ir visatos dėsnių neišmanymas neatleidžia nuo atsakomybės. Kai juos žinai, laimingai gyventi yra labai paprasta.

Ar pati esate baigusi, jeigu taip galima pavadinti, šią sveikatingumo mokyklą?

Aš jau daug mokyklų baigiau ir dar nėra galo…

Papasakokite kokie buvo jūsų įspūdžiai, klausantis pirmųjų paskaitų ir ją baigus?

Atsivėrė plačiai akys, pradėjau stebėti savo ir kitų gyvenimą, daryti išvadas ir keistis.

Kas pasikeitė jūsų namuose po to kai įsijungėte į sveikuolių veiklą?

Mano šeimoje du vaikai – vegetarai, du – dar ne, vyras ir mano tėvai ką tik baigė sveikatos mokyklas savo noru. Dėl to labai džiaugiuosi, nes niekada negalėjau to tikėtis. Smagu, kai bendraminčių atsiranda ir namuose, nebekyla klausimų dėl maisto, laisvalaikio ir t. t. Pasikeitė švenčių šventimo kultūra, šventės tapo tikromis šventėmis, o ne rijimu, gėrimu ir bliovimu prie stalo.

Yra gana daug žmonių, kurie norėtų gyventi sveikai, tačiau kaip jie patys sako ,,Negali sau leisti tokios prabangos“. Kiek kartų padidėjo jūsų išlaidos pradėjus gyventi sveikai?

Mitas, totalus mitas! Sumažėjo maisto kiekiai, šaldytuvas tuščias, niekas nesugenda, išmesti nereikia, sumažėjo ekskursijų į prekybos centrus skaičius, sode nemažai maisto užsiauginam, bičiuliais tapo ekologinių ūkių savininkai, kooperuotai perkame miltus, sėmenis, sėklas ir t. t. Išlaidos nepadidėjo, sakyčiau net sumažėjo.

Prisipažinsime, kad klausantis jūsų susidaro įspūdis, kad daugumos normaliu laikomas gyvenimo būdas yra nesveikas, o toks apie kurį kalbate jūs ir yra ne kažkoks keistas pavadintas neįprastu ir bauginančiu sveikuolišku vardu, o toks koks ir tūrėtų būti – įprastas, savimi ir savo šeima besirūpinančio žmogaus. Tuomet kas jūsų nuomone baugina žmones, gal būt kaltas pats pavadinimas – ,,Sveikuoliai“?

Žmones baugina ne sveikuolių pavadinimas, žmonėms sunku keisti savo įpročius, pereiti prie žmoniško gyvenimo. Tupi mėšle iki smakro ir bijo, kad kas nors pajudės, judinti smirdančius vandenis pradės, į burną dar pateks. Neskanu… Jei tik kuris pasijudina, tuoj puola aplinkiniai tempti atgal: „nejudėk“, „kokiom nesąmonėm čia užsiimi“, „nenormalus“ ir t. t. Visi, kurie pasuko sveikos gyvensenos keliu, žino apie ką šneku.

Ko galėtumėte palinkėti jauniems ir vyresniems skaitytojams, kurie nori išsaugoti sveikatą, grožį, stiprumą, pakeisti savo gyvenimą?

Linkiu gyventi žmoniškai ir savęs palaipsniui nežudyti, kad po to nereikėtų kankintis, keikti likimą ir dar nežinia ką. Linkiu geriau palaipsniui, pernelyg neskubant pradėti patirti sveiko gyvenimo būdo nuotykius. Jei pradėsit – garantuoju, su laiku pasirodys akivaizdūs rezultatai.

Kalbino Loreta Krikštienė

Nuotraukoje: Sveikuolė S. Kriaučiūnienė

Lietuva , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra