Kad knygos rastų kelią į namus

Neringa Jarmalienė, exlibris.lt

Idėja

Knygų mugių ir švenčių populiarumas liudija, kad ir šiandien žmonės daug skaito, o spausdintos knygos neužleidžia vietos elektroninei erdvei. Naujomis knygomis mielai dalijamasi, jos skolinamos, tačiau kartais atsitinka taip, kad kažkurios nerandame, nors žinome, kad ji turėtų būti mūsų lentynoje. Vietoj jos surandame kitą, kuri mums nepriklauso ir … nepamename, kam ją paskolinome ar kas turėtų grąžinti. Jei tokia situacija pažįstama, labai praverstų asmeninis ekslibrisas.

Štai tokios idėjos įkvėptos projektą “Ekslibris.lt“ kurti pradėjo grafikė Jūratė  Kemeklytė Bagdonienė ir kultūros istorikė Neringa Jarmalienė. Joms talkina dizainerė Alicija Širvinskienė, kiti kūrėjai.

Ekslibriso technika

Antspaudo istorija nuėjo ilgą ir sudėtingą kelią: visi Lietuvos didieji kunigaikščiai turėjo ir naudojo savo antspaudus, jie garantavo, kad dokumentas tikras, o laiškas neatplėštas. Vėliau antspaudus pradėjo naudoti universitetai, cechai, gildijos, net miestiečiai

O štai ekslibrisas – į knygą klijuojamas mažosios grafikos darbelis su jame įspaustais knygos savininko inicialais – atsirado XV a. pabaigoje Vokietijoje ir greitai tapo populiariausia knygos nuosavybės ženklų rūšimi Europoje. Seniausias Lietuvoje žinomas – 1518 m. Žygimanto Senojo bibliotekos ekslibrisas.

Šiandien ir antspaudai, ir ekslibrisai yra šiek tiek atitolę nuo savo paskirties ir nuo kasdienio gyvenimo, tačiau tradiciją asmeniniu antspaudu žymėti savo knygas, kitą nuosavybę, antspaudą kaip žmogaus ar jo vykdomos veiklos autentiškumo išraišką, sėkmingai atgaivina Ekslibris.lt įkūrėjos.

Naudojimo galimybės

Savų knygų sužymėjimas – tik vienas iš būdų, kur galima pritaikyti asmeninius antspaudus. Kaip pasakojo Neringa Jarmalienė, mažo personalizuoto antspaudo funkcija dabar prasiplėtusi: „Tokie antspaudai jau spėjo tapti ne tik asmens tapatumo ženklais, kuriuose įprasminami žmogaus pomėgiai, profesija, veiklos, svarbūs jam simboliai. Pavyzdžiui žmonės, kuriantys autorinius darbus, rankdarbius ieško, kaip subtiliai ir įdomiai nurodyti savo autorystę, kolekcionieriai ženklina savo kolekcijas, ypač jei jos skolinamos muziejams, galerijoms. Renginių organizatoriai prašo sukurti proginius renginio antspaudus, o šventės metu juos naudoja įvairiose aktrakcijose. Asmeniniais antspaudais žymimi kvietimai, laiškai, diplomai, švenčių atributika, dovanos ir kiti dalykai.“ Tad asmeninis antspaudas ar ekslibrisas antspaudo pavidale šiandieniniame gyvenime pranašesnis ir daug plačiau panaudojamas nei spausdintas mažosios grafikos darbas.

Naujienos iš interneto