Jurbarko krašto muziejus pamažu atgimsta

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Priedas: Jurbarko krašto istoriją kuriantys žmonės
 
Jurbarko krašto muziejus gyvuoja jau bemaž porą dešimtmečių. Jis buvo įkurtas Lietuvai atgavus nepriklausomybę, suaktyvėjus rajono kraštotyrininkų veiklai ir eksponatų rinkimui, buvusioje kunigaikščių Vasilčikovų dvaro šiaurinėje oficinoje 1991 m. lapkričio 3 d. Jo salės priglaudė Girdžių vidurinės mokyklos bei buvusio „Gegužės pirmosios“ kolūkio visuomeninių muziejų fondus.
 
Tą dieną buvo atidaryta pirmoji naujo muziejaus fotoekspozicija, skirta Jurbarko miesto Magdeburgo teisių suteikimo 380 m. jubiliejui. Vėliau, 1994 m. liepos 1 – 3 d., buvo švenčiamos Jurbarko 735-sios metinės ir miestiečiai bei svečiai jau susipažino su muziejaus nuolatinėmis ekspozicijomis: „Jurbarko krašto istorija“, „Tautodailininkų kūryba“, „Namų apyvokos reikmenys“ ir kt.
 
Muziejuje pradėjo darbuotis Danutė ir Vincas Norkaičiai, anksčiau aktyviai organizavę minėtą etnografinį muziejų Girdžiuose. Buvo toliau sistemingai renkama krašto istorinė medžiaga, kaupiami eksponatai, metai iš metų gausėjo fondai. Nuolat buvo atnaujinamos ekspozicijos, surengiamos tautodailininkų parodos, susidomėta edukacinėmis programomis.
 
Muziejininkams nemažai teko padirbėti, kai 1994 m. buvo švenčiamas Jurbarko 735 – ųjų metinių jubiliejus ir tuo pačiu vyko pasaulio jurbarkiškių sueiga. Muziejuje teko parengti naujas ekspozicijas. Šias rengiant į talką Norkaičiams atėjo Lilija Jakelaitienė, istorikė, dirbusi moksline bendradarbe V. Grybo memorialiniame muziejuje. Po kurio laiko Norkaičiams išėjus į užtarnautą poilsį, ji pradėjo vadovauti krašto istorijos muziejui.
 
Muziejaus veikla kasmet aktyvėjo ir plėtėsi. Prigijo ir tapo populiarios įvairios edukacinės programos. Tautodailininkai pamėgo jame nuolat surengti savo darbų parodas. Besibaigiant vasaroms, vykdavo Šiaurės Europos šalių literatūros forumai. Atsirado galimybė įrengti mūsų kraštiečio, poeto, vertėjo ir diplomato Jurgio Baltrušaičio memorialinę salę.
 
Pagaliau buvo kapitaliai renovuota buvusi dvaro stačiatikių cerkvė, kuri tapo jaukia parodų ir koncertų sale, esančia krašto istorijos muziejaus žinioje. Joje pradėta rengti tiek mūsų tautodailininkų, tiek įvairių respublikos dailininkų darbų parodas. Vyko meno meistrų koncertų ciklai. Jurbarkiečiai čia rinkdavosi ir į kitus kultūrinius renginius.
Bėgo metai. Krašto muziejaus pastatas, statytas prieš pusantro šimto metų, vis darėsi pilkesnis, skurdesnis. Viduje patalpos irgi jau reikalavo remonto.
 
Brendo reikalas daryti kapitalinę renovaciją. Reikėjo pakeisti stogą, sutvarkyti šildymo sistemą. Tad buvo parengtas projektas, kuriam didžiąją dalį lėšų skyrė Europos Sąjungos struktūriniai fondai.
 
Prieš prasidedant renovacijos darbams, praeitos vasaros pradžioje muziejininkams teko uždaryti muziejų, visą pastatą iškraustyti ir jį perduoti renovuotojams – UAB „Jurmelsta“ darbininkams. Eksponatus norom nenorom teko išgabenti į parodų ir koncertų salę, o joje nutraukti kultūrinę veiklą. Muziejaus administracija laikinai įsikūrė parodų ir koncertų salės kampe.
 
Netrukus po pastatu esantys erdvūs rūsiai buvo išvalyti, pertinkuoti. Jie bus pritaikyti naujoms reikmėms. Palėpėje bus įrengti kambariai, skirti archyvui, fondams, saugyklai ir galbūt administracijos darbuotojams. Taip dviejų aukštų pastatas pavirs vos ne keturaukščiu.
 
Buvo pasirašyta sutartis su Kaune veikiančia UAB „Terra media“, aktyviai užsiimančia muziejų modernizacija. Ši bendrovė pažadėjo maždaug už pusę milijono litų suteikti visą muziejaus įrangą. Židinio salėje bus kopijos dokumentų, susijusių su Jurbarko istorija, įrengta prezentacijos sistema ir sustatyta 50 meniškai išdabintų kėdžių lankytojams. Beje, šios jau atvežtos.
 
Viduramžių ekspozicijoje bus įrengti informaciniai stendai, jau pagamintos senovinių vėliavų kopijos ir ginklų muliažai. Tarp vėliavų matome Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės vėliavą, Kryžiuočių ordino vėliavą, Gediminaičių stulpus ir Jogailaičių kryžių. Pagaminti XIV – XV a. autentiškos formos ginklų muliažai – lietuvio kario ir kryžiuočio ginklai: kalavijas, kovinis peilis, kovinė ietis, kovos kirvis, skydas, arbaletas.
 
Antro aukšto koridoriuje bus įrengta laikinų ekspozicijų vieta su kilnojamais stendais.
 
Dvaro ekspozicijos informaciniuose stenduose puikuosis fotomontažai su tekstine ir vaizdine medžiaga. Čia vyks interaktyvūs kompiuteriniai informaciniai – edukaciniai žaidimai, Jurbarko dvaro istorijos pristatymas. Remiantis turima kunigaikščių Vasilčikovų šeimos ikonografine medžiaga, manekenai – muliažai bus aprengti to laikotarpio dvaro drabužiais. Lankytojai drabužinėje išsirinkę rūbą galės apsivilkti ir nusifotografuoti.
 
Rangovai įsipareigoję muziejaus renovaciją užbaigti iki rugsėjo 30 d. Anot krašto muziejaus direktorės L. Jakelaitienės, dar šįmet tikimasi surengti pirmąsias parodas, o  parodų ir koncertų salėje pradėti naują koncertų ciklą.
 
www.musulaikas.lt
 
Nuotraukose:
 
1. Jurbarko krašto muziejus
2. Muziejaus direktorė L. Jakelaitienė

Sena Voruta



Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra