Jurbarke – fotografijų paroda apie Tėvą Stanislovą

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Prieš Vėlines Jurbarko Vinco Grybo memorialiniame muziejuje jurbarkietis fotografas Rimantas Akutaitis pristatė parodą apie kunigą vienuolį Tėvą Stanislovą.
 
Po parodos atidarymo priminimais apie prieš ketverius metus mirusį dvasininką dalijosi užpernai išleistos knygos „Tėvas Stanislovas. Mažutėlių tarnas“ autorė Birutė Tiknevičiūtė, aktorius Valentinas Masalskis, dailininkė Albina Žiupsnytė.
 
„Dabar su Tėvu Stanislovu susitinku dažniau nei tuomet, kai jį aplankydavau Paberžėje, Dotnuvoje. Su Tėvu kalbuosi mintyse, mąstau apie jo gyvenimo būdą. Dabar labiau suprantu, ką jis turėjo omenyje sakydamas vienus ar kitus žodžius, stengiuosi savo gyvenimą tapatinti su jo pamokymais“, – kalbėjo aktorius V. Masalskis.
Mykolo Algirdo Dobrovolskio (Tėvo Stanislovo) dukterėčia B. Tiknevičiūtė pabrėžė, kad Tėvas Stanislovas, būdamas kapucinų vienuolis, gyveno neturte, nes siekė dvasingumo: „Tėvas Stanislovas džiaugdavosi gavęs bulvių maišą. Antrą kartą jis džiaugsmą patirdavo, kai tą patį bulvių maišą kam nors atiduodavo. Jis sakydavo, kad gėris turi cirkuliuoti“.
 
„Tėvą Stanislovą prieštaringai vertina tie, kas jo nepažinojo, nenorėjo jo suprasti. Aš labai juo pasitikėjau. Klausydamas jo pamokslų, galvojau: „Jeigu ko nors nesuprantu dabar, suprasiu vėliau“, – sakė R. Akutaitis.
 
Prieš 27 metus pirmą kartą Paberžėje (Kėdainių r.) apsilankęs R. Akutaitis ne iš karto pradėjo fotografuoti Tėvą Stanislovą. Tai daryti jis ryžosi tik po dešimties metų.
 
„Pradėjau jį fotografuoti, kai supratau, kad būtų gaila jo nenufotografuoti. Tėvas Stanislovas negalėjo pasakyti ne, bet fotografuotis jis nelabai mėgo.
Tamsioje bažnyčioje Tėvą Stanislovą fotografavau be blykstės. Tam reikėjo specialaus objektyvo“, – pasakojo R. Akutaitis.
 
R. Akutaitis pirmąją parodą iš ciklo „Paberžė“ surengė 2001 metais Jurbarko krašto muziejuje.
 
Prieš kelis metus Paberžėje buvo eksponuojama paroda „Tėvui Stanislovui“.
 
Po Tėvo Stanislovo mirties net septyniasdešimt R.Akutaičio nuotraukų buvo eksponuojama Estijos sostinėje Taline.
 
2006 metais išleista knyga „Tėvo Stanislovo kolekcija. Procesijų žibintai“ yra iliustruota R. Akutaičio nuotraukomis.
 
Dvi šio fotografo nuotraukos (vienoje jų Tėvas Stanislovas sakykloje laimina mergaitę, kitoje – laiko monstranciją) kabo Paberžės bažnyčioje.
 
Praėjusį savaitgalį Jurbarke atidarytoje R. Akutaičio parodoje – daugiau nei dvidešimt nuotraukų.
 
„Besiruošiant šiai parodai, it įpareigojantis testamentas suskambo Tėvo Stanislovo išsakyta frazė: „Kai minėsite, kalbėkite ne apie mane, o apie mano nuveiktus darbus“, – rašoma parodos anotacijoje.
 
R. Akutaičio nuotraukose – ypač ryškus Tėvo Stanislovo atsidavimas tarnystei.
 
Fotografas įamžino, kaip kunigas sako pamokslą, meldžiasi, laimina tikinčiuosius, džiaugiasi vaikais, vartydamas nuotraukų albumą ilsisi prie savo darbo stalo.
 
Gyvybe alsuoja ir vieta, kurioje Tėvas Stanislovas gyveno.
 
Vienoje nuotraukoje užfiksuota zylė, besiblaškanti prie lango klebonijoje, kitoje – varnėnas įnirtingai plaka sparnais prie angelo skulptūros.
 
Fotografas net tris valandas neatsitraukdamas fotografavo varnėną, kuris lizdą buvo susukęs tuščiavidurėje angelo skulptūroje. Į jos vidų paukštis patekdavo per nulaužtą sparną.
 
Fotografas nufotografavo šunį, kuris, kai Tėvas Stanislovas laikydavo šventas Mišias, nuolat tupėdavo bažnyčioje.
 
„Specialiai šiai parodai kaip desertą saugojau nuotrauką, kurioje Tėvas Stanislovas uždaro centrines bažnyčios duris.
 
Tą dieną palaiminęs jaunuosius, pakrikštijęs vaikus, Tėvas Stanislovas iš bažnyčios išėjo labai pavargęs. Kai pradėjau jį fotografuoti, jis pirmą kartą man paprieštaravo: „Gana mane fotografuoti kaip kokią žvaigždę“, – pasakojo fotografas.
 
Parodoje eksponuojamas ir paskutinis R. Akutaičio užfiksuotas kadras 2005 metais gegužės 28 dieną – likus trims savaitėms iki klebono mirties.
 
R. Akutaitis sergantį 86 metų Tėvą Stanislovą nufotografavo bažnyčioje sėdintį ant kėdės, rankose laikantį sąsiuvinį su užrašytu pamokslu.
 
„Amžių amžiais buvo ir, matyt, bus dvi žmonių grupės: vienų veidai bus nuolat pakelti į dangų, antrieji iš jų juoksis, šaipysis, vadins svajotojais. Tie, kurie moka išlaikyti pakeltas galvas, yra tartum šviesos laidininkai į šią pilką, nuobodžią žemę“, – citata iš Tėvo Stanislovo pamokslo.
 
www.lrytas.lt

R. Akutaitienės nuotr.
 
Nuotraukoje: Prisiminimais apie Tėvą Stanislovą dalijosi B. Tiknevičiūtė ir V. Masalskis

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra