Jūrą ir sodžių tapydavęs atmintinai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Drobėse krašto grožį bei jau prapuolusius Vilniaus senamiesčio vaizdus įamžinusiam dailininkui Vincui Norkui (1925-2006) būtų sukakę 85-eri. Rytoj sostinės galerijoje „Dailininkų menė“ atidaroma menininko tapybos paroda.
 
Parodą rengiantys trys V. Norkaus sūnūs – Mindaugas, Raimondas ir Arvydas – pasakojo, kad tėvas labai mėgdavęs tapyti gimtosios Suvalkijos, taip pat Dzūkijos, Aukštaitijos, pajūrio peizažus. „Pasiimdavo meškerę, atsisėdęs kur paupy ar paežery, traukdavo žuvis ir piešdavo, – LŽ pasakojo M. Norkus. – Labai mėgo Baltijos bangas, Kuršių neriją, pamarį. Jūrą jis buvo išmokęs atmintinai, sakydavo, kad užtenka žvilgtelti į ją ir jau gali piešti atsukęs nugarą. O jo darbų ciklas „Vilniaus peizažai“ dabar įdomus ir kitu atžvilgiu – daugelis įamžintų senamiesčio vietų labai pasikeitusios, urbanizuotos. Jo tapytos Bokšto, Savičiaus gatvės – tokios, kokios buvo prieš keletą dešimtmečių.“
 
Pasak sūnaus Mindaugo, tėvas keletą metų prieš mirtį jau buvo nustojęs tapyti. Dėl pablogėjusios sveikatos jo netraukdavo dirbtuvė, kaskart sakydavo: „Aš jau visko užtektinai pripaišiau.“ – „Parašė poezijos knygą „Kas drobėse nesudėta“, tik nesulaukė jos. Signalinį egzempliorių įdėjome jam į karstą“, – pasakojo M. Norkus.
 
Per parodos atidarymą lankytojai ne tik išvys spalvingąsias V. Norkaus drobes, bet ir išgirs jo eilių, kurias per ekspozicijos atidarymą skaitys vienas V. Norkaus mokinių – aktorius Romas Ramanauskas.
 
Trisdešimt metų dailininkas mokė piešimo sostinės S. Nėries vidurinėje mokykloje, ugdė jaunuosius tapytojus Vilniaus dailės akademijoje. Dailės pomėgį jis skleidė ir televizijos laidose vaikams „Pieštukas burtininkas“, „Mano pasaulis“.
 
Apie V. Norkų, surengusį daugiau kaip 20 personalinių parodų, kurio darbų yra įsigiję Vilniaus ir Kauno dailės muziejai, užsienio dailės gerbėjai, enciklopedijoje rašoma, kad jis gimęs 1927 metais. „Iš tikrųjų jo gimtadienis – 1925 metų gruodžio 26-oji, antroji Kalėdų diena. Tačiau tėvas, kaip ir daugelis tuo metu slapstydamiesi nuo armijos, suklastojo savo gimimo metus. Vėliau atitaisyti buvo per daug sudėtinga. Tad ilgai švęsdavome du gimtadienius – tikrąjį ir tą, kuris „ant popieriaus“, – pasakojo M. Norkus.
 
www.lzinios.lt
 
Nuotraukoje: V. Norkus. „Gaveikėnai“. 1977 metai. Tarsi nujausdamas, kaip viskas laikina, dalininkas skubėjo įamžinti nykstančių kaimo sodybų grožį

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra