Julijono Algimanto Stankevičiaus-Stankaus Tapyba ir Žaliasis sąsiuvinis

Autorius: Data: 2013-08-06 , 17:46 Spausdinti

2013 m. rugpjūčio 8 dieną, ketvirtadienį, 17.00 val., VDA parodų salėse „Titanikas“,I aukšte (Maironio g., 3, Vilnius), bus atidaryta Julijono Algimanto Stankevičiaus  –Stankaus tapybos paroda ir pristatytas naujas Modernaus meno centro leidinys Stankaus –Žaliasis sąsiuvinis.

Julijonas Algimantas Stankevičius (Stankus) gimė 1933 m. 1953–1955 m. studijavo LSSR valstybinio dailės instituto Tekstilės fakultete. 1955-1958 m. tarnavo Sovietų armijoje Karelijoje, Petrozavodske. 1958-1959 m. vėl mokėsi Dailės instituto Tekstilės fakultete. Mėgino pereiti į Tapybos fakultetą, bet nebuvo leista. Metęs mokslus, grįžo į tėvų namus Aukštakalnyje. 1965-1974 m. lankė vaizduojamojo meno būrelį Kauno profsąjungų kultūros rūmuose. Mirus tėvams, pašlijus psichinei sveikatai 1978 m. buvo „įkalintas“ Duseikių internate. 1980 m. perkeltas į Strūnos pensioną Švenčionių rajono Vidutinės kaime, kur ir praleido likusią gyvenimo dalį. Mirė 2002 metais tame pačiame Strūnos pensione.

                       Ričardas Povilas Vaitiekūnas daug metų stengėsi, kad Stankaus kūryba būtų pastebėta ir įvertinta. Galima sakyti, kad šia prasme pasiekta nemažai. Ir vis dėlto, būtų per drąsu teigti, kad Stankus jau yra pilnateisis mūsų dailės istorijos narys. Jo sudėtingas gyvenimas ir daugiasluoksnė, daugialypė kūryba dar laukia išsamesnių, gilesnių studijų.

Ši paroda – dar viena galimybė kiek plačiau pristatyti Stankaus, norėtųsi sakyti, „geriausius“ tapybos darbus ir dalį piešinių. Tačiau Stankaus kūrybą būtų nekorektiška  skirstyti į „geresnę“ ar „prastesnę“. Galima sakyti, jog parodoje pristatoma Stankaus tapybos dalis, artimiausia tam, ką mes paprastai suprantame kaip „profesionalią lietuvių tapybos modernistinę/koloristinę“ tradiciją. Ir ši Stankaus kūrybos dalis, reikia pasakyti, yra viena įdomiausių šioje „tradicijoje“.

Stankaus tapybos nedidelės retrospektyvos fone pristatomas „Žaliojo sąsiuvinio“ leidimas (leidėjai – Modernaus meno centras). „Žaliasis sąsiuvinis“ (pildytas Stankaus įvairiomis sovietinėmis ir užsieninėmis etiketėmis, atvirukais, pašto ženklais, bilietais, spaudos iškarpomis, net metaliniais konservų dangteliais, apytikriai 6-jo deš. pabaigoje – 7-jo deš. pirmoje pusėje) yra unikalus sovietmečio Lietuvos dailės, apskritai kultūros kontekste. „Žaliais sąsiuvinis“ kontrastuoja visai sovietmečio dailei (tiek oficialiai, tiek ir neoficialiai) kaip socio-ideologinis epochos pjūvis, epochos portretas, šaltakraujiškai fiksuojantis sovietmetį „tokį koks jis buvo“ – tarsi Stankus žvelgtų kiaurai, tiesiai į anosepochos esmę. Knyga bus pristatyta parodos atidarymo metu.

Parodos kuratoriai: Povilas Ričardas Vaitiekūnas ir Kęstutis Šapoka

Partneriai: VDA parodų salės „Titanikas“, Modernaus meno centras.

„Žaliojo sąsiuvinio“ leidėjas ir sudarytojas – Modernaus meno centras

Knygos dailininkas – Alfonsas Žvilius

Paroda veiks: 2013.08.08-2013.09.07

Parodos , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra