Joną Meką ir rekordinę lankytojais knygų mugę prisiminus
Autorius: Voruta Data: 2020-03-10 , 07:39 Spausdinti

Vilniaus knygų mugė. A. Virvičienės nuotr.
Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, Vilnius, www.voruta.lt
Vasario 20–23 d. Vilniuje LITEXPO parodų centre vykusios 21-osios Mugės tema buvo nusakyta Jono Meko žodžiais „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“. Tad ši knygų mugė buvo dedikuota 2019 metų sausio 23-ąją iškeliavusiam Jonui Mekui, kuris gyveno be formulių ir mokėjo būti atviras.
Knygų mugės akimirka. Filosofas, politologas dr. Vytautas Radžvilas. Onos Gaidamavičiūtės nuotr.
Atidarymo scenoje vaizdais, vietoje gimstančiais žodžiais bei repo ritmais šiuolaikinį performansą „fluxus“ dvasia pradėjo renginio vedėjas Andrius Bialobžeskis, lyg garsusis avangardinio kino kūrėjas „filmindamas“ save bei susirinkusią publiką. Šių metų Vilniaus knygų mugė pradėta ir ką tik šį pasaulį palikusio poeto Kęstučio Navako eilėraščio citata – kūrėjas vos viena diena prasilenkė su dienos šviesą išvydusia paskutine savo poezijos knyga „Poetas pamiršta pavarde“, šiandien pristatoma mugėje[1].
Vaikų ir jaunimo erdvė. Aušros Virvičienės nuotr.
Džiugu, kad J. Mekas knygų mugėje tikrai sulaukė daug dėmesio programoje. Vyko ir diskusija „Nepažintas Jonas Mekas“ (dalyvavo Pip Chodorov (JAV/Prancūzija), Anne König (Vokietija). Šių metų Vilniaus knygų mugė. Šį unikalų menininką dažnai įspraudžiame į labai siaurus rėmus, žvelgiame į jį stereotipiškai. Daugelis manome viską žiną apie Joną Meką, bet iš tikrųjų – žinome tik fragmentus: poetas, avangardinio kino krikštatėvis, metraštininkas, kūrybiškas administratorius… Pats Mekas ne kartą yra sakęs: „Lietuva manęs nesupranta.“ Koks žmogus iš tiesų buvo Jonas Mekas? Kas slypėjo už visiems gerai žinomo Jono įvaizdžio? Apie tai diskusija su ilgamečiais Meko gyvenimo pakeleiviais, bandant pažiūrėti į šią asmenybę kitu kampu.
Aušros Virvičienės nuotr.
Pristatyti ir keli filmai apie Joną Meką: dokumentinis filmas „Trys dienos Paryžiuje – atsakymai be klausimų“ (rež. Henrikas Gulbinas, 2019, 32 min. Dalyvavo filmo autorius, Ramūnas Čičelis), paties Jono Meko filmas „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“.
Šypsosi Irena Stankevičienė. Onos Gaidamavičiūtės nuotr.
Rašytojų kampe veikė paroda „Vienui vienas, bet su jumis“ Jonui Mekui atminti (rengė Lietuvos fotomenininkų sąjunga, Lietuvos kultūros institutas).
Politikas Arvydas Juozaitis. Onos Gaidamavičiūtės nuotr.
Nemažiau svarbu ir tai, kad būdamas amžinai jaunas pasaulio žmogus šis kūrėjas sujungia skirtingas kartas, padeda joms rasti bendrą kalbą.
Mugės rekordai
21-oji Vilniaus knygų mugė stebino dalyvių ir lankytojų bei renginių, parodų gausa, taip pat ir rekordais – lankytojų skaičiumi pranoko net 2019 metų jubiliejinį renginį. Šiemet LITEXPO parodų ir kongresų centre vien lankytojų užfiksuota 72 930.
Žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis. Aušros Virvičienės nuotr.
„Vylėmės, kad pasieksime 70 tūkstančių ribą, bet kad ją perkopsime – tikrai nesitikėjome, – renginiui pasibaigus prisipažino Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO parodų skyriaus vadovė Milda Gembickienė. – Tai galbūt lėmė, kad šiemet labai akcentavome Jaunųjų skaitytojų salės programą, kurioje tikrai buvo ką veikti, tad ketvirtadienio lankytojų skaičius buvo didesnis nei pernai, joje apsilankė daug moksleivių grupių. Daugiau svečių sulaukėme ir dėl naujos Kultūros centrų salės, į ją žmonės važiavo net iš kitų miestų. Šiemet buvome parengę didesnę programą – vyko virš 600 renginių, daugiau nei 400 susitikimų, dalyvavo 380 leidyklų“[2].
Rašytoja Kristina Sabaliauskaitė. Aušros Virvičienės nuotr.
21-osios Vilniaus knygų mugės rekordininkėmis tapo kadenciją baigusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir rašytoja Kristina Sabaliauskaitė. Į susitikimus su jomis netilpo visi norintieji. Prezidentė salėje buvo pasitikta plojimais ir sveikinimo šūksniais, publika ją pagerbė atsistodama. Mugėje buvo pristatytos kelios knygos apie D. Grybauskaitę – buvusios patarėjos Daivos Ulbinaitės „Nustokim krūpčiot“, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesoriaus Tomo Janeliūno monografija „D. Grybauskaitės doktrina: Lietuvos užsienio politikos kaita 2009–2019 metais“, taip pat buvusios šalies vadovės pasisakymų bei minčių rinkinys „Prezidentė: tekstai ir kontekstai“. Po susitikimo su lankytojais D. Grybauskaitė skaitytojams autografus dalijo net 1,5 valandos.
Prezidentas Gitanas Nausėda. Onos Gaidamavičiūtės nuotr.
Kita Lietuvos rekordininkė – bestselerį „Petro Imperatorė“ parašiusi Kristina Sabaliauskaitė. Jos romano tiražas iki šiol atrodė negirdėtas Lietuvai – 70 tūkstančių egzempliorių. Apie jos knygą nemažai kalbėta ir kituose mugės renginiuose bei diskusijose.
Andrius Tapinas ir Inga Valinskienė skaitytojams pristato naują meilės romaną. Aušros Virvičienės nuotr.
Sausakimšos salės buvo ir susitikimuose su Lietuvos Prezidentu Gitanu Nausėda, rašytoja Undine Radzevičiūte ir kitais Lietuvos autoriais, svečiais iš užsienio.
Mugės dalyviai
Šiemet Vilniaus knygų mugėje dalyvavo 64 svečiai iš užsienio, tarp kurių buvo ir kitose šalyse gyvenantys lietuvių autoriai. Susitikimai su mėgstamais rašytojais taip pat pritraukė pilnas sales skaitytojų. 21-oji Vilniaus knygų mugė vyko visose 5 parodų salėse, dalyvavo beveik 400 dalyvių iš 9 šalių[3].
Originaliai Vilniaus knygų mugės svečius pasitiko Molėtų kultūros centras. Aušros Virvičienės nuotr.
Muzikos salėje dalyvių skaičius siekė 70, Lietuvos kultūros centrų salėje – 21, veikė 19 renginių erdvių. Viso mugės programoje surengta 646 renginiai, 187 iš jų – vaikams ir jaunimui. Dar 453 susitikimai su autoriais vyko dalyvių stenduose, 9 renginiai buvo organizuoti įvairiose miesto kultūrinėse vietose.
Aktorius Rolandas Kazlas. Aušros Virvičienės nuotr.
Renginių programoje buvo surengtos 6 diskusijos Diskusijų klube, 15 susitikimų „Šortuose“, parodyta 12 kino filmų, surengta 13 meno parodų, 50 renginių Muzikos salėje, 40 renginių Lietuvos kultūros centrų salėje.
Akimirkos iš Knygų mugės. Onos Gaidamavičiūtės nuotr.
Kai kurie kiti knygų mugės akcentai
Džiugu, kad šiemet dalyvavo „Versmės“ leidykla, pristačiusi naujausias „Lietuvos valsčių“ serijos monografijas, tarp jų – monografiją „Saldutiškis“. Leidykla mugėje dalyvavo kartu su Valstybingumo studijų centru, pristačiusi nemažai vertingų knygų, tarp jų Patricko J. Deneeno knyga „Kodėl žlunga liberalizmas“. Per šią knygų mugę buvo pristatyta ir Vytauto Sinicos knyga „Ar mums dar reikalinga Lietuvos valstybė?“.
Aplinkos ministerijos EXPO skyriaus vedėjas Romas Jankauskas apie būsimą Lietuvos dalyvavimą Pasaulinėje EXPO parodoje Dubajuje (JAE) kalbasi su muzikologu, dirigentu Donatu Katkumi. Aušros Virvičienės nuotr.
Kitais metais 22-oji Vilniaus knygų mugė vyks vasario 25–28 dienomis ir pasitiks visus nauja tema „Vaizdas kaip tekstas“.
Onos Gaidamavičiūtės nuotr.
[1] Priega per internetą: https://www.litexpo.lt/lt/media-centras/#news-more-modal1019
[2] Prieiga per internetą: https://www.litexpo.lt/lt/media-centras/#news-more-modal1021
[3] Prieiga per internetą: https://www.litexpo.lt/lt/media-centras/#news-more-modal1021
Gaidamavičiūtė Ona Kultūra Parodos
Komentarai
Naujienos
-
Bus skirta iki 6 mln. eurų mokykloms nupirkti nešiojamų kompiuterių su interneto ryšiu. Jie numatyti mokiniams, neturintiems tinkamų priemonių mokytis nuotoliniu būdu
-
Moterys raginamos aktyviau dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje
-
Savivaldybių kultūros darbuotojų atlyginimai didės 1,6 mln. eurų
-
Baltarusijos jaunimas sulauks paramos ne tik bakalauro, bet ir magistro studijoms Lietuvoje
-
Lietuvos visuomenės veikėjos, pedagogės, publicistės, Lietuvos Respublikos III Seimo narės Stefanijos Ladigienės 120-osios gimimo metinės
Lietuva
-
In memoriam. Monsinjoras Vytautas Kazys Sudavičius (1943–1974–2020–2021)
-
Bus skirta iki 6 mln. eurų mokykloms nupirkti nešiojamų kompiuterių su interneto ryšiu. Jie numatyti mokiniams, neturintiems tinkamų priemonių mokytis nuotoliniu būdu
-
Moterys raginamos aktyviau dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje
-
Lietuvos visuomenės veikėjos, pedagogės, publicistės, Lietuvos Respublikos III Seimo narės Stefanijos Ladigienės 120-osios gimimo metinės
-
In memoriam. Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris dimisijos majoras Vaclovas Jazerskas (1949-2021)
Istorija
-
Lietuvos visuomenės veikėjos, pedagogės, publicistės, Lietuvos Respublikos III Seimo narės Stefanijos Ladigienės 120-osios gimimo metinės
-
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis: „Lietuvai teko sava istorinė misija – sulaužyti apgaulės ir smurto doktriną“
-
Istorija, kaip ir mados, sukasi ratu
-
Sufražizmo judėjimas Lietuvoje pirmaisiais Nepriklausomybės metais
-
Aldona Vasiliauskienė. Strazdelis archyviniuose dokumentuose
Kultūra
-
Bus skirta iki 6 mln. eurų mokykloms nupirkti nešiojamų kompiuterių su interneto ryšiu. Jie numatyti mokiniams, neturintiems tinkamų priemonių mokytis nuotoliniu būdu
-
Savivaldybių kultūros darbuotojų atlyginimai didės 1,6 mln. eurų
-
Lenkijoje pasirodė Lietuvai skirto žurnalo „Herito“ numeris
-
Pastatas, buvęs cerkve, ginklų bei maisto sandėliu ir vėl tapęs bažnyčia
-
Juozas Maceika. Lietuvių būklė Lenkijos Respublikoje 1935–1938 metais
Nuomonės, diskusijos, komentarai
-
Česlovas Iškauskas. Kas griauna Laisvės pamatus?
-
Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms
-
Česlovas Iškauskas. Sausio 13-oji: savas šovė į savą…
-
Liutgarda Čepienė. Apie Teresės Butaitės-Plisienės knygą ,,Sunkiausia nugalėti save“
-
Napaleonas Kitkauskas: „Pastatai turi savo istorijas, o mums svarbu išsaugoti tiesą“
Religija
-
Šiemet bus pažymimi Kardinolo Vincento Sladkevičiaus metai
-
Prof. Libertas Klimka. Tautos žadintojui kun. Jonui Katelei – 190
-
Virginija Elena Bortkevičienė, Juozas Prasauskas. Valančius ir Kaunas
-
Marija Kaupaitė gali tapti pirmąja Lietuvoje gimusia šventąja
-
Prelatas Edmundas J. Putrimas: „Brangūs broliai ir seserys Kristuje, Su šventomis Kalėdomis!“
Renginiai
-
Lygiai prieš šimtą metų buvo įkurtas pirmasis Lietuvos valstybės archyvas. Archyvų metų atidarymas
-
Kviečiame dalyvauti virtualiame žaidime „Trys karaliai atkeliavo-visas svietas uždainavo“
-
Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“
-
Dr. Dalios Kiseliūnaitės el. knygos „Klaipėdos krašto toponimai. Istorinis ir etimologinis registras“ pristatymas
-
Kovo 11-osios Lietuva muziejuose
Susiję straipsniai
-
Gito Markučio tapybos spalvos: ekspresyvios rudenio impresijos
~ Gaidamavičiūtė Ona, Kultūra, Parodos
2020-10-29, 08:56
-
Rudeninės B. Stančikaitės ir G. Šlektavičiaus improvizacijos
~ Gaidamavičiūtė Ona, Kultūra, Parodos
2020-10-03, 11:34
-
Nepažintų simbolių šydą praskleidus: apžvelgiant Baltijos šalių simbolizmo dailės parodą bei katalogą „Laukinės sielos“
~ Gaidamavičiūtė Ona, Kultūra, Naujienos, Parodos
2020-09-11, 14:19
-
XVIII Poezijos pavasaris Pilaitėje: pakeliui su Pauliumi Širviu
~ Gaidamavičiūtė Ona, Kultūra, Renginiai
2020-08-20, 10:27
-
Aukštadvario parapijiečiai atsisveikino su ilgamečiu klebonu, monsinjoru Vytautu
~ Gaidamavičiūtė Ona, Katalikų kunigai, Naujienos, Trakų rajonas
2020-07-28, 12:00