JAV viceprezidentas Joe Biden: „JAV reikia Europos, o Europai reikia JAV“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

JAV remia suvienytą ES ir sustiprėjusį Europos Parlamentą, nes jie yra stiprūs sąjungininkai kovojant su terorizmu, nesaugumu ir klimato kaita. Tai ketvirtadienį, 2010 m. gegužės 6 d., Europos Parlamente teigė JAV viceprezidentas Joe Biden. Jis pridūrė suprantąs europarlamentarų susirūpinimą asmens duomenų apsauga ir ragino greičiau susitarti dėl rengiamos keleivių duomenų perdavimo sutarties.
 
Pažymėjęs, jog šiandien kaip niekada anksčiau „JAV reikia Europos, o Europai reikia JAV“, J. Biden išreiškė tvirtą Baracko Obamos administracijos paramą „suvienytai, laisvai ir atvirai Europai“. Kalbėtojas sveikino Lisabonos sutartį, suteikusią Europos Parlamentui daugiau galių bei atsakomybės. „Mums reikia stiprių institucijų tam, kad susidorotume su XXI amžiaus iššūkiais“, – teigė JAV viceprezidentas. Jis priminė, jog ES ir JAV kartu gyvena daugiau kaip 800 mln. žmonių – tai aštuntadalis pasaulio.
 
Pažymėjęs Europos vienijimosi sėkmę, J. Biden teigė, jog „dabartiniai iššūkiai nėra mažiau pavojingi negu tie, kurie buvo XX amžiuje“. Jis ragino ES ir JAV veikti kartu stabdant klimato kaitą, kovojant su terorizmu ir užtikrinant saugumą. „Jaučiame įsipareigojimą savo sąjungininkams, todėl norime įrengti priešraketinės gynybos sistemą šiame kontinente“, – kalbėjo J. Biden.
 
Pažymėjęs B. Obamos administracijos pagarbą žmogaus teisėms, J. Biden priminė jos sprendimą uždaryti Gvantanamo kalėjimą ir padėkojo europarlamentarams už paramą. Kalbėtojas pažymėjo, jog teroristų išpuoliai negali „pakeisti mūsų gyvenimo būdo“ ir priversti atsisakyti esminių vertybių.
 
Nors JAV įsipareigojimas asmens privatumui yra „toks pats stiprus“ kaip ir Europos, vis dėlto žmogaus fizinis saugumas yra ne mažiau svarbi vertybė, teigė J. Biden. Pažymėjęs, jog supranta Europos Parlamento susirūpinimą ir abejones dėl ES ir JAV keleivių duomenų perdavimo sutarties, J. Biden priminė, jog šią savaitę būtent keleivių duomenų įrašų dėka Niujorke sulaikytas įtariamas sprogdintojas. „Kuo ilgiau neturime sutarties, tuo daugiau rizikuojame“, – pažymėjo JAV viceprezidentas ir paragino susitarti dėl jos kaip galima greičiau.
 
Pristatydamas garbingą svečią, EP pirmininkas Jerzy Buzek teigė, jog „veiksminga ES ir JAV partnerystė šiandien yra labai svarbi“, o daugiapoliame pasaulyje ES ir JAV turi dirbti kartu siekdama taikos ir gerovės pasaulyje.
 
Aštuoniolika naujų europarlamentarų gali prisijungti jau šį gruodį
 
Ketvirtadienį, 2010 m. gegužės 6 d., Europos Parlamentas pritarė Lisabonos sutarties pakeitimui, kuris leis dar šią kadenciją padidinti EP narių skaičių nuo 736 iki 754 (479 pasisakė už, 122 – prieš, 15 susilaikė). Europarlamentarai taip pat pritarė siūlymui nekviesti Konvento siekiant pakeisti sutartį (499 – už, 94 – prieš, 4 susilaikė).
 
Pagal Lisabonos sutartį nuo kitos kadencijos europarlamentarų turėtų padaugėti iki 751. Tuo tarpu ES šalys dar 2008 m. gruodį Europos Vadovų Taryboje sutarė padidinti EP mandatų skaičių jau šios kadencijos metu, nelaukiant kitų rinkimų.
 
Atsižvelgus į šalių gyventojų skaičių ir siekiant ištaisyti esamą atstovavimo neproporcingumą, keturis naujus narius turėtų deleguoti Ispanija, po du – Austrija, Prancūzija ir Švedija, o po vieną – Bulgarija, Italija, Jungtinė Karalystė, Latvija, Lenkija, Malta, Nyderlandai ir Slovėnija.
 
Vienintelė šalis, kurioje renkamų europarlamentarų skaičius ateityje turėtų sumažėti (nuo 99 iki 96), yra Vokietija. Vis dėlto šią kadenciją jai norima leisti pasilikti 99 narius, taigi Parlamentą laikinai turėtų sudaryti 754 nariai. Tai, taip pat naujų EP narių išrinkimo tvarka ir skaičius nuo kiekvienos šalies turės būti įrašytas Lisabonos sutarties protokolo Nr. 36 pakeitime, kuriam Europos Parlamentas pritarė ketvirtadienį. Jis dar turės būti ratifikuotas visų ES šalių. Tikimasi, jog tai įvyks per kelis mėnesius, o naujieji europarlamentarai galės pradėti eiti pareigas šių metų gruodį (iki tol Parlamentas galėtų juos pakviesti stebėtojais).
 
Kartu EP pritarė ir siūlymui nekviesti Konvento šiam sutarties pakeitimui padaryti. Lisabonos sutartis numato, kad paprastai ES sutartys keičiamos sukvietus Konventą, tačiau mažesni pakeitimai galimi ir be jo, pasikonsultavus su Europos Parlamentu.
 
EP ragina plėtoti elektromobilių gamybą, tačiau išvengti nedarbo
 
„Elektrinės transporto priemonės yra svarbi naujovė, turinti didelį rinkos potencialą“, – pažymi europarlamentarai. Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje jie ragina sudaryti sąlygas bendrajai elektrinių transporto priemonių rinkai suformuoti ir drauge išvengti neigiamo socialinio poveikio, ypač užimtumui.
 
„Elektrinės transporto priemonės ir iš elektros tinklo įkraunamos hibridinės priemonės yra geras pasirinkimas“ siekiant mažinti anglies dvideginio išlakas ir triukšmą, taip pat efektyviau naudoti energiją, pažymi europarlamentarai. Kadangi daugelyje tankiai gyvenamų Europos miestų jiems yra tinkamos sąlygos, „Europos gamintojai turi galimybę pirmieji tapti rinkos lyderiais“. Vis dėlto norint, kad elektrinės transporto priemonės sėkmingai patektų į rinką, svarbu mažinti jų kainą ir toliau plėtoti jų technologijas. EP pabrėžia, kad elektrinio mobilumo plėtojimas turėtų apimti ne tik elektromobilius, bet ir elektrinius motociklus, tramvajus, traukinius ir kitas transporto priemones.
 
Parlamentas pritaria Komisijos siekiui iki 2011 m. nustatyti bendrą elektros įkrovimo transporto priemonėse standartą, taip pat ragina imtis veiksmų nustatyti bendruosius elektromobilių infrastruktūros, matuoklių ir kitų technologijų standartus. Savo ruožtu Parlamentas ragina iš anksto numatyti priemones, leisiančias apsaugoti įprastos automobilių pramonės darbuotojus nuo nedarbo, jei būtų masiškai pereinama prie elektromobilių.
 
Parlamentas ragina ES valstybes pamažu pakeisti savo viešasias paslaugas teikiančias vidaus degimo variklių transporto priemones elektrinėmis „ir taip viešaisiais pirkimais skatinti paklausą.“ Valstybės taip pat turėtų parengti ilgalaikę mokesčių politiką „švarią energiją naudojančių automobilių naudojimui skatinti“, o Europos Komisija – „finansuoti elektros akumuliatoriams naudojamų žaliavų taikomuosius mokslinius tyrimus.“
 
Šį pusmetį ES Tarybai pirmininkaujanti Ispanija, turėdama mintyje kovą su klimato kaita, teikia pirmenybę elektrinių transporto priemonių kūrimui.
 
Europarlamentarai ragina stiprinti vėžio prevenciją
 
Manoma, jog trečdalio vėžio atvejų galima išvengti. Ketvirtadienį, gegužės 6 d., priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina ES ir jos šalis mažinti vėžio sukėlimo riziką darbe bei gyvenamojoje aplinkoje, taip pat gerinti ankstyvąjį šios ligos nustatymą bei gausiau finansuoti šios srities tyrimus. Europarlamentarai siūlo ypatingą dėmesį skirti naujosioms Sąjungos narėms.
 
Parlamentas pritaria Europos Komisijos paskelbtai iniciatyvai „Kova su vėžiu: Europos partnerystė“, kuria siekiama iki 2020 m. 15 proc. sumažinti sergamumą vėžiu Europos Sąjungoje. Vis dėlto, europarlamentarų nuomone, „dabar numatytas ES kovos su vėžiu finansavimas yra nepakankamas“. Jie ragina ES bei valstybes skirti daugiau lėšų vėžio prevencijai ir moksliniams tyrimams, ypač tokiems, kurie ištirtų chemikalų, aplinkos taršos, gyvensenos bei maitinimosi, alkoholio ir tabako vartojimo bei sintetinių hormonų poveikį vėžio sukėlimui.
 
EP taip pat ragina užtikrinti, kad naujausi vėžiui skirti vaistai būtų prieinami visose ES šalyse. Stiprinant kovą su vėžiu „ypatingą dėmesį reikėtų skirti naujosioms valstybėms narėms“, pažymi europarlamentarai.
 
Daugiau informacijos rasite pranešime spaudai: EPIB_PS_2010_05_06-I.doc
 
Susisiekti: Rolandas Pyragis, EP Informacijos biuras Lietuvoje, Naugarduko g.10, 01309 Vilnius, tel. (8 5) 212 1530, 212 0766, mob. (+370) 689 53306, faks. (8 5) 261 9828
 
Nuotraukoje: 47-asis JAV viceprezidentas J. Biden

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra