Jaunųjų istorikų konferencija Rietave

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Rietavo „Aušros“ katalikiškoje vidurinėje mokykloje 2003 m. balandžio 12 d. vyko kasmetinė, jau devintoji katalikiškų mokyklų moksleivių istorikų konferencija.

Mokyklos direktorė Dalia Juškienė pradėdama konferenciją džiaugėsi atvykusiais mokyklų atstovais: mokytojais ir besikeičiančiais mokiniais, kurių daugeliui šios konferencijos padėjo apsispręsti renkantis studijas (tą liudija ir Ingrida Bruževičiūtė, kuri baigusi mokyklą, studijuodama Vilniuje, atvyko vadovauti konferencijai, mokyti jaunesnę – Dainorą Žiliūtę). Įdomu, kad dirbti istorijos mokytoja Rietavo „Aušros“ katalikiškoje vidurinėje mokykloje Dalia Juškinė pradėjo tais metais, kai buvo rengiama pirmoji konferencija.
Rietavo šv. arkang. Mykolo bažnyčios klebonas Egidijus Jurgelevičius sakė, kad lietuviai jau ne kartą parodę, jog mūsų tautos negalima ištirpdyti kitataučių jūroje. Kad mes negalime ištirpti – liudija ir ši konferencija bei jauni, kupini ryžto veidai. Po maldos buvo uždegta simbolinė žvakė, sugiedotas himnas.
Konferencijos iniciatorius, pirmasis „Aušros“ katalikiškos mokyklos direktorius, dabar Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytautas Rutkauskas pratęsdamas klebono mintį pabrėžė, jog konferencijos dalyvių atvykimas iš įvairių Lietuvos vietų – tai didžiulis pedagogų, mokinių bei jų tėvų nusiteikimas išsaugoti nacionalines vertybes visaapimančiame globalizacijos procese.
Į konferenciją atvyko septynių mokyklų 76 atstovai (iš jų 24 pedagogai). Išklausyti 8 mokinių pranešimai. Vieni jų skirti įamžinti tam tikras vietoves: Rietavą („Rietavas praeityje ir šiandien“, Gražina Kaušytė – Rietavo „Aušros“ katalikiška vidurinė mokykla), Tverus („Tverų savivalda 1996 – 2003“, Vaida Lidekauskaitė ir „Istorinis atminties įamžinimas Tveruose“, Jūratė Juškaitė – Tverų vidurinė mokykla), Klaipėdą („Klaipėdos pilis: praeitis ir dabartis“, Lina Kaučikaitė, Klaipėdos P. Mašioto vidurinė mokykla). Pora pranešimų skirta tremčiai: „Tremties link…“, Viktorija Ruškytė – Telšių vysk. V. Borisevičiaus vidurinė mokykla, ir literatūrinė interpretacija „Bevardžio žmogaus istorija“, Kristina Šakinytė – Kretingos pranciškonų gimnazija. Kituose pranešimuose pristatytos asmenybės: kun. Alfonsas Sušinskas („A. Sušinskas – kunigas, publicistas, jaunimo auklėtojas“, Inga Timofejeva – Panevėžio K. Paltaroko katalikiška vidurinė mokykla), menininkas Henrikas Ciparis („Henriko Cipario indėlis Lietuvos kultūrai“, Kristina Abelkytė – Rietavo „Aušros“ katalikiška vidurinė mokykla).
Mokinius rengė mokytojai: Daina Šadvilienė ir Virginija Žutautaitė (Rietavas), Laima Gadeikytė (Kretinga), Algimantas Juška (Tverai), Roma Zubavičienė (Klaipėda), Antanas Vaičikonis (Panevėžys), Ona Balkevičienė (Panevėžys).
Su arkivyskupu Mečislovu Reiniu, kurio mirties Vladimiro kalėjime 50-ąsias metines minėsime šį lapkritį, supažindino dr. Aldona Vasiliauskienė, jau šeštą kartą atvykstanti į konferenciją. Apžvelgtos svarbiausios Dievo Tarno (jam užvesta Beatifikacijos, t.y. kėlimo į Altorių garbę byla, tad galima jau melstis ir į jį, prašant stebuklų) gyvenimo datos bei veiklos kryptys, kalbėta apie jo vardo įamžinimo Lietuvoje būtinybę.
Be pranešimų, išklausyti ir pamatyti trys įdomūs pristatymai. Kauno jėzuitų gimnazijos atstovai surengė debatus „Antikorupcinis švietimas turėtų būti įtrauktas į mokyklos bendrąsias programas“. Kalbėjo 3 c klasės gimnazistai: Povilas Petkevičius (teigiantysis), Linas Martinaitis (neigiantysis) ir Mažvydas Alšauskas (išsakė savo nuomonę), mokytojai Rasa Varsackytė ir Linas Venclauskas. Kauniečiai į savo debatus sugebėjo įtraukti ir konferencijos dalyvius. Telšiškiai dar parengė ir literatūrinę kompoziciją „Vis kitoki balseliai“, A. Baranausko „Anykščių šilelio“ motyvais (mokytoja Ona Balkevičienė), ir klaipėdiškiai – mini spektaklį „Žana d’Ark – Dievo įrankis“ (mokytoja Aniceta Edvvards).
Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytautas Rutkauskas konferencijos dalyvius supažindino su muziejumi, ekspozicija bei Oginskių giminės istorija.
Mokykloje buvo surengta projektinių darbų bei projektinių darbų ataskaitų paroda. Juos eksponavo Rietavo „Aušros“ katalikiška vidurinė mokykla, Lauryno Ivinskio, Rietavo savivaldybės Tverų vidurinės mokyklos bei Panevėžio K. Paltaroko katalikiška vidurinė mokykla. Išskirtini darbai tautos kultūrai (Kryžiai ir koplytstulpiai), vietovių istorijai (Plungė, Tverai, Medingėnai, Rietavas, Rietavo savivaldybė), Lietuvos istorijai (Panevėžiečio mokytojo eksperto Juozo Brazausko su mokiniais rengti projektai, išaugę į istorijos vadovėlius penktai klasei), aktualiems nūdienos klausimams (NATO). Kai kurie darbai – ne tik puikus pradžiamokslis besirengiantiems ekskursijų vadovams, jie jau prilygsta pagalbinei medžiagai. Ne vieno darbo pavadinimas skatina rūpintis ir globoti gimtąjį kraštą – tai tarsi Etninės kultūros globos tarybos bei Lietuvai pagražinti draugijos keltų uždavinių įtvirtinimas mokinių projektuose.
Maloniai nustebino Rietavo „Aušros“ katalikiškos vidurinės mokyklos penktokėlių išleisti istoriniai laikraščiai (vienas rankraštinis ar kompiuterinio varianto numeris). Parodoje – net trylika pavadinimų: „Mažasis istorikas“, „Kunigaikščiai“, „Aukso narvas“, „Istoriukas“, „Laiko tėkmė“ ir kiti. Reikia pasakyti, kad laikraščiai parengti gerai susipažinus su periodikos struktūra, džiugu, kad nei viename nėra vietos seksui ar žiauriam kriminalui, tačiau visuose rasta vietos kryžiažodžiams, įdomiems anekdotams, juokams ir, aišku, daugiausia – istoriniams dalykams: praeičiai ir nūdienai.

Rietavo „Aušros” katalikiškos vidurinės mokyklos archyvas

Nuotraukoje: Konferencijos Rietave akimirka. Darbas sekcijose

Voruta. – 2003, liep. 26, nr. 14 (536), 3

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra