Jaunimo žurnalas „Ateitis“ šventė 100-metį

Autorius: Data: 2011-03-10, 15:55 Spausdinti

2011 m. kovo 10 d. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje buvo atidaryta paroda „Krikščioniškojo jaunimo žurnalui „Ateitis“ – 100“.

Žurnalas, minėdamas šimtmečio jubiliejų, leidžia visuomenei išsamiau susipažinti su leidinio istorija, o aktyviems skaitytojams – kartu prisiminti įsimintiniausius „Ateities“ numerius ir įdomiausius bei visai Lietuvai reikšmingiausius straipsnius, spausdintus šiame žurnale.

Paroda eksponuojama Vilniuje (Žygimantų g. 1/8) ir veiks iki kovo 21 d.

„Ateities“ 100-mečiui skirtoje parodoje eksponuojami spaudiniai bei rankraštiniai dokumentai, saugomi Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje. Parodoje atskleidžiami svarbiausi žurnalo raidos etapai, pirmojo „Ateities“ redaktoriaus prof. Prano Dovydaičio, prelato Aleksandro Dambrausko (Adomo Jakšto) ir kitų lietuvių kultūros bei visuomenės veikėjų indėlis į žurnalo leidybos istoriją.

Žurnalo istorija

Pirmasis „Ateities“ numeris pasirodė 1911 m. vasario mėn. kartu su „Draugijos“ žurnalo 50-uoju numeriu, o nuo 1913 m. pradėjo eiti kaip savarankiškas žurnalas, pagal kurio pavadinimą susiformavo ir Ateitininkų – seniausios lietuviškos jaunimo organizacijos – vardas.

Mokslas, literatūra, menas, muzika, teatras – sritys, kuriose aktyviai dalyvavo ateitininkai, o „Ateitis“ visą tai jiems padėjo plėtoti. Prie žurnalo leidybos prisidėjo daugybė žmonių. Vien redaktorių „Ateitis“ suskaičiuoja beveik 50.

Žurnalas taip pat užaugino visuomenėje gerai žinomus kultūros veikėjus (Vincą Mykolaitį Putiną, Bernardą Brazdžionį, Bronių Krivicką, Kazį Bradūną ir kt.), politikus (Aleksandrą Stulginskį, Mykolą Krupavičių, Vladą Jurgutį ir kt.), filosofus (Stasį Šalkauskį, Antaną Maceiną, Juozą Girnių ir kt.) bei kitų sričių Lietuvos intelektualus.

Leidyba tremtyje

„Ateičiai“ teko išgyventi įvairius laikotarpius: pakylėjimą, draudimą, iškeliavimą ir sugrįžimą…

Dėl sovietinės okupacijos „Ateities“ žurnalas buvo uždarytas 1940 m. birželio mėnesį ir pusę amžiaus praleido tremtyje – atgaivintas 1946 m. lietuvių pabėgėlių Vakarų Vokietijoje ir 1950 m. persikėlė į JAV. 1997 m. Ateitininkų federacijai iš Čikagos sugrįžus į Lietuvą, žurnalo leidyba vėl atnaujinta 2001 m. Lietuvoje.

Ko žurnalas siekia po 100 metų?

„Jei su „Aušra“ siejasi mūsų tautinis atgimimas, tai su „Ateitimi“ dera sieti mūsų dvasinį atgimimą“, – taip jaunimo žurnalo istorinę reikšmę iš pradžių suformulavo prof. Stasys Šalkauskis.

Dvasinio, moralinio, intelektualinio atgimimo „Ateitis“ siekia ir šiandien.

„Ateities“ redaktorė Reda Sopranaitė aiškino, kad žurnalas ir dabar, sulaukęs 100 m. jubiliejaus, stebi, kokie klausimai rūpi jaunimui, bei pagal jo poreikius kiekvieną jauną žmogų kviečia kūrybiškai dalyvauti, kuriant savo ateitį. „Redakcija siekia, ne tik turinio kokybės. Kartu stengiamės, kad žurnalas būtų kiekvienos mokyklos ir kiekvieno miestelio bibliotekoje, kad jį prenumeruotų ne tik ateitininkai, bet ir kitas ieškantis, maištaujantis bei apie ateitį galvojantis jaunimas“, – tvirtino redaktorė.

Pasiekia ir kitas organizacijas

Žurnalo redakcija ir bendradarbiai stengiasi, kad „Ateitis“ taptų ne vien ateitininkų, bet ir kitų jaunimo organizacijų, bendruomenių, judėjimų, moksleivių ar studentų bendradarbiavimo vieta.

Žurnalas atviras visiems, kurie puoselėja krikščioniškąsias vertybes, kelia klausimus ir ieško atsakymų…

Jaunimo žurnalas, minėdamas 100-mečio jubiliejų, visuomenei taip pat pristatė „Ateities“ 100-mečio konferenciją, kurioje buvo apžvelgiama ir nagrinėjama žurnalo istorinė, visuomeninė bei kultūrinė reikšmė Lietuvai visą XX amžių.

„Ateitis“ skirta ne tik ateitininkams!

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos nuotr.

Nuotraukose: Parodos atidarymo akimirkos

Periodika , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra