Jaunimo fronte – stiprėjantis tarpkultūrinis bendradarbiavimas

Autorius: Data: 2011-12-09 , 11:11 Spausdinti

Evelina KISLYCH

2011 m. lapkričio mėn. Baltarusijoje, Gardine, vyko jaunimo mainai – konferencija „Aktyvus universitetų jaunimo forumas: bendradarbiavimas kuriant jaunimo projektus“ („U-Active Forum: Networking for developing Youth Projects“).

Konferencijoje dalyvavo aktyviausias jaunimas iš: Ukrainos, Moldavijos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos. Jaunuolių gretas papildė ir studentai iš Lietuvos: Mykolo Romerio ir Lietuvos edukologijos universitetų (toliau LEU).

Baltarusija – lyg 20 metų atgal

Baltarusijos respublika – Europos centras. Gyventojų skaičius nei didelis, nei mažas – 10 milijonų. Daugiausia gyventojų (1 749 700) turintis miestas yra Baltarusijos sostinė Minskas. Gyventojų nuomone, šis miestas gyvena dieną naktį. Ir net naktį išvydus žmogų, matai, kaip jis skuba, tik neaišku kur. Gardinas, miestas kuriame vyko konferencija, šiek tiek ramesnis – gal dėl to, kad įsikūręs šalia ramios Nemuno upės. Garsus savo istorija ir kultūriniu paveldu: bažnyčiomis, cerkvėmis, katedra, muziejais, kurių architektūra išties įspūdinga ir didinga.

Kalba – rusų. Po sovietų laikų ši kalba užsiliko ligi šiol. Kalbintas vietinis „Taxi“ vairuotojas Nikolajus nustebo, paklaustas, kodėl jie tarpusavyje nekalba savo gimtąja, baltarusių, kalba. Atsakymas nustebino – jis ėmė kalbėti baltarusiškai.

Daugelyje pasaulio šalių politinė santvarka kelia nesutarimus tarp valdžios ir visuomenės atstovų. Ne išimtis ir Baltarusija. Dėl kasdien brangstančios duonos galvas sukantys gyventojai planuoja bėgti iš šalies, taikinys – Rusija (Maskva, Sankt Peterburgas).

Įspūdžiai, aplankę jaunimą vos tik išlipus iš autobuso – neišdildomi: mieste nuolat patruliuojanti milicija, gatvėmis riedantys seni automobiliai („Lada“, „Moskvich“, „Volga“), keista architektūra – pastate akcentuojamos raudonos arba mėlynos langinės. Svečius nudžiugino maistas, jis – natūralus, be konservantų ar dažiklių. Neteko paragauti tradicinio baltarusių patiekalo – bulvinių blynų su mėsa, tačiau visi kiti ragauti patiekalai – paprasti, bet toli gražu ne prasti.

Drąsūs, vikrūs ir aktyvūs

Baltarusijos, kaip ir kitų šalių, jaunimas skirstomas į aktyvų ir pasyvų. Įdomus dalykas tas, kad šios šalies jaunimas mokykloje mokosi 11 metų, todėl į universitetą įstoja dar nesulaukę pilnametystės. Gardino Yankos Kupalos valstybiniame universitete studentai neturi savo studentų atstovybės, dėl neaiškių priežasčių 2002 metais ji buvo uždaryta. Tačiau aktyvistai – išliko. Šie jauni žmonės noriai bendrauja ir bendradarbiauja su kitų šalių jaunimu rengiant bendrus projektus ir juos įgyvendinant. Toks tarpkultūrinis bendradarbiavimas – reikiamybė jaunam, imliam ir kūrybingam jaunuoliui. Ši konferencija – pirmieji tokie, universiteto organizuojami, jaunimo mainai. Numatyti tikslai išties prasmingi. Siekiama, kad atvykęs jaunimas pažintų jų šalies kultūrą, tradicijas, žmones, susipažintų su kitų šalių studentais iš Ukrainos, Moldovos, Lenkijos, Rusijos, patobulintų anglų kalbos žinias, susipažintų su vykdoma jaunimo politika.

Taikinyje – kitų šalių jaunimo patirtis

Pasak Lietuvos edukologijos universiteto Socialinės komunikacijos instituto dėstytojos ir vienos iš konferencijos dalyvių Angelės Tamulevičiūtės, jaunimas suburtas čia visų pirma dėl patirties pasidalinimo tarpusavyje, antra – dėl formalių ir neformalių santykių užmezgimo ateities karjerai bei dėl bendros, galimai realaus projekto, idėjos sugeneravimo ir įgyvendinimo.

Vykusių diskusijų metu, jaunimas dalinosi savo patirtimi, išryškino svarbiausias problemas, aiškino šiandieninio universiteto studentų aktyvumo ir pasyvumo apraiškas. Išsiaiškinta, kad aktyvumas turi būti kurstomas jau mokykloje – kuo daugiau vaikas skatinamas užsiimti neformalia veikla, tuo jo asmenybė greičiau formuojasi ir tampa aktyvi. Universitete studentai turi galimybę realizuoti savo ilgai mokyklos suole brandintas idėjas, pratęsti pradėtą veiklą, imtis naujos arba prisidėti prie po truputį pradedamos realizuoti idėjos.

A. Tamulevičiūtės teigimu, jaunimas po truputėlį pereina į kitą lygį – iš nacionalinio į tarptautinį ir iš vietinių problemų jie formuoja ir domisi globalinėmis problemomis – ieško galimų sprendimo būdų per kitų šalių patirtį. Toks tarpkultūrinis bendradarbiavimas – žingsnis link teisingo ir protingo jaunimo požiūrio į gyvenimą, mokslą ir karjerą formavimosi.

Nuostabą sukėlė jaunimo aktyvumas konferencijų metu – jie drąsiai stojosi ir reiškė savo nuomonę apie įgytą patirtį. Dauguma studentų kalbėjo apie savo vykdomą veiklą bei ryšium su tuo iškylančias problemas. Vienas iš dalyvių, libanietis studentas, atsistojo ir rėžė savo seniai įprasmintą tiesą: „Mes negalime būti pasyvūs, nes mūsų sielos – aktyvios.“

Ir Lietuva turi kuo didžiuotis

Per paskutinį vakarą, vykusį Gardino naujajame pilies muziejuje (New Castle museum of Grodno) dalyviai pristatinėjo savo šalis – ant stalo puikavosi tradiciniai šalių patiekalai, gėrimai, saldumynai – tai, kuo kraštiečiai savo šalyje didžiuojasi labiausiai. Lenkai vaišino žuvimi, mėsos produktais ir siūlė užsigerti alumi, moldovai – kvietė paragauti jų krašto naminio vyno bei saldainių, ukrainiečiai – vaišino saldainiais, lietuviai pasirodė geriausiai gyvenanti šalis – nuo sūrių, duonos, medaus, šokoladų, šakočių lūžtantis stalas pritraukė daugiausiai degustatorių. Vos po 20 min stalas liko pustuštis, o svečiai – nustebę, kad Lietuvoje gaminami tokie nuostabūs sūriai. Vakaro metu baltarusiai norėjo supažindinti ir su savo šalies kultūra – šoko tradicinius, liaudies šokius, kovėsi kalavijais dėl lietuvaičių širdžių bei darganą vakarą šildė svečius ugnimi (fakyrų šou).

Studentų galvose – užgimusios naujos idėjos

Kiekviena panašaus pobūdžio konferencija tampa lyg „tramplinu“ jaunam žmogui – palengvina šuolį į ateitį. Nors aukštai šokant – galima žemai kristi, jaunuoliai – nebijo. Esą kiekvienas jų žingsnis – gerai apgalvotas, turintis savo strategiją, konkrečius tikslus ir uždavinius. Jaunimas, grįžęs iš Baltarusijos, dar labiau pamilo savo šalį. Lietuva – XXI amžiaus šalis, turinti technologijų ir komunikacijų visuomenę, kitokią politinę santvarką, žmones, tradicijas, maistą, gyvenimo būdą. „Tai, ką turime, verta branginti ir puoselėti, nes kai kur viskas žymiai blogiau, nei yra pas mus. Tokios edukacinio pobūdžio išvykos padeda puikiai suprasti, kad šalis, kurioje gyvename – vertybė, kurios nepuoselėjame ir apie kurią dažnai užsimirštame, dar baisiau – spjaudome ant savo ir savo vaikų ateities“, – teigė viena iš LEU SKI studenčių.

Po konferencijos sugrįžę jaunuoliai ėmė bendrauti virtualioje erdvėje – el. laiškais, forumuose ir pan. Tai ženklas, kad tiek organizatorių, tiek dėstytojų bei studentų lūkesčiai buvo pateisinti.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Konferencija vyko Gardino Yankos Kupalos valstybiniame universitete

2. Svečius stebino margi bei skirtingi baltarusių liaudiški drabužiai ir ekpresyvūs šokiai

3. Lietuvos studentų delegacija iš Lietuvos edukologijos universiteto Socialinės komunikacijos instituto: dėstytoja asist. Justina Saveikaitė, ketvirtakursis Tomas Jankauskas, dėstytoja asist. Angelė Tamulevičiūtė, ketvirtakursės Evelina Kislych ir Agnė Krušaitė bei trečiakursės Vaida Andriušaitytė ir Ramutė Milinkauskaitė

Lietuva - Baltarusija , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra