J. Stankauskaitė. Pakeistas Vidaus reikalų ministerijos įsakymas dėl pavardžių užrašymo

Autorius: Data: 2015-01-12 , 11:32 Spausdinti

Lapkričio pabaigoje punskas.pl portale buvo publikuotas straipsnis, pavadinimu „Pavardžių keitimo problema Lietuvoje“. Jame buvo pateikta Viktoro Šliaužio informacija, susijusi su jo lietuviškais rašmenimis pateikto vardo ir pavardės įregistravimu Lietuvoje. Viktoras, tai Lenkijos lietuvis, Punsko Kovo 11-osios licėjaus abiturientas. Šiuo metu jis gyvena ir dirba Kaune. Čia papildė gydytojų gretas. Būtent Kaune jam teko susidurti su pirmosiomis kliūtimis, keičiant pavardės užrašymą lietuviškais rašmenimis. Reikėjo daug noro, kantrybės ir šiek tiek pastangų pereiti visą sprendimų ir laukimo procesą. Prisiminkime, ką teko išgyventi Viktorui.

Persikėlęs gyventi į Kauną, migracijos skyriuje Viktoras gavo pažymą – leidimą laikinai gyventi Lietuvoje ir lietuvišką asmens kodą. Vėliau jam buvo išduota teisė nuolat joje gyventi. Po to jis pradėjo tvarkyti dokumentus Lenkijoje. 2013 metų liepos mėnesį gavo lenkišką pasą su atnaujinta/susigrąžinta lietuviška pavarde – Viktoras Šliaužys. Kadangi jis gyveno, mokėsi ir dirbo Lietuvoje, turėjo pakeisti pavardę visuose viešųjų įstaigų dokumentuose. Problema iškilo migracijos skyriuje, kur jam buvo pasakyta, jog „<…>pavardės negali užrašyti lietuviškai (lietuviškais rašmenimis), kadangi, pagal naują (2013 m.) vidaus reikalų ministro įsakymą, pažymos išduodamos rašant pavardes TIK LOTYNIŠKOMIS raidėmis (taigi lietuviškos varnelės negalimos)“. Čia jam buvo išduota pažyma, kurioje pavardė užrašyta be varnelių. Su tokia pačia pavarde Viktoras gavo asmens vietos deklaravimo formą, tačiau rimtesnė bėda iškilo SODROJE. „Įsidarbinau Kauno klinikose, gavau SODROS pažymėjimą, kurį išduoda pagal Migracijos tarnybos turimus duomenis. Taigi SODROS sistemoje bei SODROS pažymėjime mano pavardė rašoma taip: SLIAUZYS (be varnelių). Čia atsirado rimtų problemų. Asmens tapatybės kortelėje mano pavardė rašoma su varnelėmis, universiteto baigimo diplome, gydytojo licencijoje – taip pat“, – pasakoja Viktoras. Klinikose jam teko pakeisti darbo sutartį ir pažymėjimą, nes priešingu atveju būtų atsiradę problemų SODROJE. Be to, „Metrikacijos biure sužinojau, kad mano būsima žmona perimtų mano pavardę – SLIAUZYS (be varnelių). Vėliau, be abejo, mano vaikai irgi būtų SLIAUZIAI. Taigi mano pavardė yra išdarkoma visiems laikams.“

Viktoras aiškina, kad neapdairiai buvo išleistas Vidaus reikalų ministro įsakymas dėl kilusių problemų su užsieniečių pavardžių, kuriose yra nelotyniškos raidės ir ženklai, užrašymu valstybiniuose dokumentuose ir registruose. Nebuvo pagalvota apie tuos, kurie nėra Lietuvos piliečiai, o dokumentuose jų pavardės užrašytos lietuviškais rašmenimis. Viktoras kreipėsi į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkę Daivą Vaišnienę bei į Seimą, tiksliau, Seimo narius: Vytautą Juozapaitį ir Ireną Degutienę, pateikdamas prašymą atsižvelgti į jo problemą. Buvo pažadėta aptarti iškilusią problemą, įvesti įsakymo pataisas.

Šiandien Viktoras dalijasi informacija, pranešdamas, kad ši problema jau išspręsta. Vidaus reikalų ministerijos įsakyme įvestos ir priimtos pataisos dėl pavardžių užrašymo leidime gyventi Lietuvoje. Dabar kiekvienas, keičiantis/atnaujinantis lietuvišką pavardę, be jokių kliūčių gali rašyti su varnelėmis ir nosinėmis raidėmis (ą, ę, į, ų, ū, ė, č, š, ž). Tad dabar niekam neturėtų kilti tokių problemų, su kuriomis teko susidurti Viktorui. Drąsiai galima pasikeisti pavardę, jos nesudarkant. Viktoras ragina visus susigrąžinti pavardžių rašymą lietuviškais rašmenimis. Tad belieka jam padėkoti, kad ėmėsi iniciatyvos, kreipėsi į vyriausybės žmones, atkreipė dėmesį į savo problemą, su kuria galėjo susidurti kiekvienas užsienio lietuvis.

 

Jurgita Stankauskaitė,

www.punskas.pl,

www.alkas.lt,

Nuotrauka iš www.alkas.lt.

Europa Lietuva Lietuva - Lenkija Naujienos Politika , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra