J. Kazlausko paroda „Apie žemę ir žmones“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25), Galerijoje „13 L“ rugsėjo 10 d., ketvirtadienį, 17 val. atidaroma Juozo Kazlausko fotografijų paroda "Apie Žemę ir Žmones“.
 
Atidarymo metu bus demonstruojamas dokumentinis filmas „Tundra. Prarastas rojus“.
 
Fotomenininko, kino operatoriaus ir režisieriaus Juozo Kazlausko kūrybinis palikimas neabejotinai yra viena iš svarbiausių Lietuvos tradicinės humanistinės fotografijos sudedamųjų dalių.
 
Juozas Kazlauskas (1941–2002 m.) – Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalierius; tarptautinės meninės fotografijos federacijos (AFIAP) narys; pelnęs Grand Prix, 1 aukso, 2 sidabro, 1 bronzos medalius ir daugiau kaip 50 kitų apdovanojimų. Fotografijų autorius yra išgyvenęs tremtį Irkutsko srityje (Rusija), dirbęs Šiaurės laivyno studijos operatoriumi, baigęs studijas Sąjunginiame valstybiniame kinematografijos institute Maskvoje, dirbęs Lietuvos kino studijos operatoriumi, režisieriumi. Nuo 1970 Lietuvos TSR fotografijos meno draugijos narys (dabar – Lietuvos fotomenininkų sąjunga), o 1980 m. Lietuvos TSR kinematografininkų sąjungos narys (dabar – Lietuvos kinematografininkų sąjunga).
 
Autoriaus darbai, įamžinę XX a. pabaigos visuomeninius ir politinius įvykius, gerokai pakoregavusius ne vieno žmogaus likimą, šiandien lygiai taip pat paveikūs, žadinantys tikėjimą žmonijos ateitimi, kaip ir anuomet lemtingų įvykių akistatoj. Istorijos, kurias išgyveno konkretus žmogus, konkreti tauta, ar tai grėsmė jos laisvei, ar džiugus jos atgavimas, pateikiamos kaip universalios patirtys, vienijančios visą žmoniją.
 
Fotomenininko darbuose svarbus tiek siužetiškumas, tiek kadro autentika, įamžinanti svarbias istorines datas: vieną iš skaudžiausių ir reikšmingiausių lietuvių tautos patirčių – tremties ir įkalinimo paliktus pėdsakus Sibire, Atgimimo pradžią, Sąjūdžio mitingus, Baltijos kelią, Sausio 13-osios ir Medininkų tragedijas, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir pripažinimo pasaulyje akimirkas. Nepalikdamas vietos anonimiškumui, autorius kruopščiai registruoja kiekvieną kadrą, nurodydamas tikslią vietą, datą ir įvykį. Jam svarbu, kur ir kada tai įvyko, o klausimą „kodėl?“ jis palieka atvirą. Mums.
 
Fotografijų ciklai ir filmuota medžiaga iš Šiaurės – dar viena svarbi J. Kazlausko kūrybinio palikimo dalis, papildanti jį naujomis temomis. Audringos jūros bangų mūša, didingos ledynų grotos ir visa aplink stingdantis šaltis. Ne tik rūbus, bet ir visą kūną persunkianti drėgmė ir sniego kvapas įkyriai primena apie gyvasties netvarumą. Mistifikuota šiaurės šviesa, atsirandanti ten, kur jos mažiausiai tikiesi, stebina netikėtais gamtos sprendimais, rizikuojančiais paneigti įprastą jos sąvoką.
 
J. Kazlausko fotografija – ne himnas žemei ir žmogui, bet prieštaringų žmogaus ir žemės santykių analizė. Kai jis, žmogus, prisitaiko prie žemės ir gamtos sąlygų, taip garantuodamas savo, savo palikuonių ir tautos išlikimą ir kai ji, žemė, baudžia tą, kuris šių sąlygų paisyti atsisako. Kad mes, turintys teisę imti viską, bet kada būtumėm pasiruošę šios teisės atsisakyti ir viską grąžinti.
 
Šios keliaujančios per Lietuvą fotografijų parodos projektą remia Lietuvos kultūros ministerija, o jį inicijavo Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.
 
Dalyvaus: LFS Klaipėdos skyriaus projektų koordinatorė, menotyrininkė Danguolė Ruškienė; LFS Klaipėdos skyriaus pirmininkas Remigijus Treigys.
 
Paroda veiks iki spalio 1 d.
 
www.ve.lt
 
Nuotraukoje: Vienas iš fotomenininko darbų

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra