J. Ekscelencijai Valdui Adamkui Lietuvos Respublikos Prezidentui

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Prašymas

Dėl Martyno Jankaus muziejaus Bitėnuose perdavimo Kultūros ministerijai

Mano senelis Martynas Jankus yra 1918 m. lapkričio 30 d. Mažosios Lietuvos Tautinės tarybos akto, kuriuo buvo išreikšta valia prisijungti prie Lietuvos, signataras.

Iki 1944 metų šeima gyveno Pagėgių savivaldybės Bitėnų kaime. tačiau traukdamiesi vokiečiai pareikalavo, kad visi gyventojai išsikraustytų. Mūsų šeima, kaip ir dauguma to krašto žmonių, buvo tiesiog išvaryta iš gimtųjų namų.

Martyno Jankaus sodyboje apgyvendinti naujakuriai niokojo ne tiktai likusį šeimos turtą, bet ir pastatus, knygomis kūreno krosnis.

Kai ką pavyko išsaugoti mokytojų Birutės ir Kazio Žemgulių dėka. Jie 1981 metais savo sodyboje įrengė Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros ekspoziciją. Atkūrus nepriklausomybę, Mažosios Lietuvos fondas. Šilutės rajono savivaldybė ir gausus aukotojų būrys atstatė Bitėnuose Martyno Jankaus namą. kuriame 1999 metais įsteigtas muziejus. Kai buvo įkurta Pagėgių savivaldybė, jai 2000 metais perduotas M. Jankaus muziejus, kuris Kultūros Ministerijos įregistruotas 2002 metais.

M. Jankaus sodybos teritorijoje yra išlikęs mano tėvams priklausęs namelis, už kurį man buvo išmokėta 13.500 Lt kompensacija (Ją paaukojau Mažosios Lietuvos kultūros išsaugojimo reikalams). o nuosavybės teisės į žemės sklypą, ant kurio pastatytas namelis, beje, kaip ir į visą M. Jankui priklausiusią žemę. atkurtos nebuvo.

Dėl paskubomis įvykdytos privatizacijos M. Jankaus sodybos kiemas yra padalytas, muziejaus lankytojai priversti savo transporto priemones palikti už sodybos išnuomotame žemės sklype. o tai įžeidžia mano senelio, kuris buvo labai dosnus ir svetingas žmogus. atminimą. Manyčiau. kad visa M. Jankaus sodyba turėtų būti išsaugota kaip vieningas etnokultūros centras.

Tačiau Pagėgių savivaldybės merą Kęstą Komskį ir vietinius verslininkus Mažosios Lietuvos istorija bei kultūra nelabai domina. Jie norėtų Martyno Jankaus sodybą paversti kaimo turizmo centru.
Lietuvos Respublikos Kultūros ministrui adresuotame 2005.12.06 rašte Nr. R2 – 1349, Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas A. P. Dumbliauskas prašo 500.000 Lt statiniams ir žemei iš savininkų išpirkti ir 1.5 mln. Lt statiniams atstatyti ir suremontuoti.

Belieka nusistebėti, kad mano tėvų namelio, už kurį man sumokėta 13.500 Lt kompensacija. vertė pasiekė net 500.000 Lt, o 1.5 mln. Lt tikrai nereikėtų M. Jankui priklausiusiam tvartui ar daržinei atstatyti. Bet sodyba yra Rambyno regioninio parko teritorijoje, kurioje statybos uždraustos, todėl manyčiau, kad reikalaujamą pinigų sumą planuojama panaudoti savanaudiškais tikslais. Ant išlikusių M. Jankaus tvarto pamatų (įstatymai to nedraudžia) gailima pastatyti ne būtinai tvartą ar daržinę, o, pvz., kavinę ar motelį.
Daug kartų kreipiausi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę dėl M. Jankaus sodybai priklausančių statinių ir žemės paėmimo visuomenės poreikiams. tačiau dėl atkaklaus Pagėgių savivaldybės pasipriešinimo Martyno Jankaus sodyba kaip visuma ir etnokultūros centras gali būti Pagėgių savivaldybė nepritaria Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos ir Lituanistikus tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos siūlymui perduoti M. Jankaus muziejų ir Rambyno regioninio parko direkcijai.

Gerolos Evos Jankaus, gyv. Šaulių gt.7, bt.4 Klaipėdoje

Voruta. – 2007, saus. 20, nr. 2 (620)

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra