J. Basanavičiaus premiją pasidalys M. Remienė ir I. A. Čepienė

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Šių metų Valstybinė Jono Basanavičiaus premija Vyriausybės nutarimu skiriama dviem žinomoms kultūros veikėjoms.
 
Garbinga premija apdovanojama išeivijos meno mecenatė Marija Remienė – už tautinės tapatybės puoselėjimą Jungtinių Amerikos Valstijų lietuvių bendruomenėje ir pastangas grąžinti kultūros vertybes į Lietuvą ir etnologė Irena Aušrelė Čepienė – už etninės kultūros tyrinėjimą, puoselėjimą ir švietėjišką veiklą.
 
Lietuvos kultūros ir meno taryba 65 tūkst. litų dydžio premiją nusprendė padalyti lygiomis dalimis abiem kandidatėms, kurias sieja graži tautinės tapatybės formavimo veikla: vieną – lietuvių bendruomenėje Jungtinėse Amerikos Valstijose, kitą – Lietuvoje.
 
JAV lietuvių visuomenės ir kultūros veikėja M. Bareikaitė-Remienė gimė ir užaugo Musninkuose, Ukmergės apskrityje, 1944 m. su šeima pasitraukė į Vokietiją, 1949 m. emigravo į JAV, studijavo verslo administravimą, 35 metus dirbo draudimo kompanijoje. Būdama profesionali ir talentinga vadybininkė, kelis dešimtmečius sėkmingai vadovavo svarbiausių išeivijos institucijų finansavimu besirūpinantiems fondams ir komitetams. 1974-1996 m. M. Remienė dirbo Lietuvių fonde, pirmininkavo jo valdybai, tarybai, komisijoms. Ypatingi jos nuopelnai „Draugui“ – daugiau kaip šimtą metų einančiam išeivijos lietuvių dienraščiui. Beveik šešis dešimtmečius ji darbuojasi JAV lietuvių bendruomenėje, dabar yra Krašto valdybos vicepirmininkė informacijai.
 
Nuo 2005 m. M. Remienė padovanojo Lietuvai ir perdavė saugoti Lietuvos dailės muziejui Adomo Galdiko, Adomo Varno, Vytauto Kasiulio ir kt. išeivijos dailininkų grafikos ir tapybos kūrinių. Vienas svarbiausių M. Remienės nuopelnų – 2000 m. į Lietuvą parvežti M. K. Čiurlionio galerijos rinkiniai, nuo 1957 m. specialiai kaupti nepriklausomai Lietuvai.
 
Etnologė, Vilniaus pedagoginio universiteto (VPU) dėstytoja I. A. Čepienė yra žymi Lietuvos etninės kultūros tyrinėtoja, mokslinių etnokultūrinių ekspedicijų dalyvė, mokyklinio etnokultūrinio ugdymo programų ekspertė. Jos iniciatyva 2002-2005 metais VPU organizuota etninės kultūros mokytojo specializacija.
 
Valstybinė J. Basanavičiaus premija Kultūros ministerijos teikimu kasmet skiriama už reikšmingiausius paskutiniųjų 5 metų Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių lietuvių darbus, susijusius su etninės kultūros tradicijų plėtojimu, puoselėjimu, ugdymu ir tyrinėjimu, taip pat kūrybinę ir mokslinę veiklą etninės kultūros srityje. Ši premija kasmet įteikiama Jono Basanavičiaus gimimo dienos – lapkričio 23-iosios – proga.
 
Praėjusių metų J. Basanavičiaus premijos laureate tapo kultūros istorikė, muziejininkė, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė.
 
G. Savickio nuotr.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: Išeivijos meno mecenatė M. Remienė

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra