Izraelio prezidentui, Nobelio premijos laureatui Šimonui Peresui suteiktas Vilniaus garbės piliečio vardas

Autorius: Data: 2013-08-02 , 10:26 Spausdinti

„Malonu pasveikinti Jus, Izraelio Prezidentą, atvykusį į Lietuvos Jeruzalę – Vilnių, į kurį sugrįžote kaip didis litvakas ir  garsus pasaulio politikas“, – hebrajų kalba pasveikino svečią Vilniaus meras Artūras Zuokas.

„Kai balandį lankiausi Izraelyje, Jūs, gerbiamas Prezidente Peresai, pasakėte: „Žydams yra du pasaulyje svarbūs miestai: Jeruzalė Izraelyje ir kita Jeruzalė Šiaurėje – Lietuvoje, tai yra Vilnius. Aš tai visuomet atsimenu.  Ir žvelgiant Į Vilnių kaip į Jeruzalę jis pasirodo visai kitoks – dar senesnis, spalvingesnis, paslaptingesnis ir šventesnis.

Esate sakęs, kad  nežinote, kur esate gimęs, nes keitėsi sienos. Jūs gimėte apie 100 km nuo Vilniaus, kur dabar –  Baltarusija, tačiau gimėte tuometinėje Lietuvoje, kurios sienos dėl to laikmečio istorijos įvykių ne kartą keitėsi“, – įteikdamas Vilniaus garbės piliečio ženklą sakė sostinės meras.

Pasiūlymą  suteikti šį vardą Prezidentui Šimonui Peresui pateikė Lietuvos žydų bendruomenė. Izraerlio prezidentą Lietuvos žydų bendruomenė laiko vienu garsiausių pasaulio litvakų – kartu su Vilniaus Gaonu, Jaša Heifecu, Romanu Gari ir kitomis iškiliomis asmenybėmis jis, kaip litvakas,  įeina ne tik į Lietuvos, bet ir viso pasaulio istoriją ir kultūrą.

Šimonas Peresas gimė 100 km netoli Vilniaus esančiame mažame Višnevo miestelyje (Baltarusija), kuriame nuo viduramžių gyveno save priskiriantys litvakams žydai. Dabar – Izraelio karinis ir politinis veikėjas, 1994 m. – Nobelio premijos laureatas, 1997 m. – Pereso taikos centro steigėjas, nuo 2007 metų – Izraelio prezidentas. Pasak Izraelio ambasados, Šimonas Peresas prisidėjo plėtojant dvišalius Lietuvos ir Izraelio santykius – santyliai tarp abiejų šalių yra labai geri.

„Negali būti žydu, nepabuvęs lietuviu. Lietuva – jidiš kalbos motina, todėl sakoma – litvakas. Litvakas – ne tik geografinė sąvoka, tai charakteris ir kultūra. Litvakai garsūs dėl jų ypatingo charakterio – jie niekada nenusileis kitam, nei sau” (citata iš Izraelio prezidento kalbos, pasakytos 2006 m. Tel Avive, minint Lietuvos ir Izraelio diplomatinių santykių užmezgimo 15-ąsias metines).

Šiemet Izraelio valstybė švenčia 65-ąsias Nepriklausomybės metines, o rugpjūčio 2 d. J. E. Prezidentas Šimonas Peresas švęs 90-ies metų sukaktį.

Šimonas Peresas tapo  dvyliktuoju Vilniaus garbės piliečiu. Iki šiol šį vardą yra gavę RONALD`AS   REIGAN`AS – JAV Prezidentas (1995 m.), JON`AS BOLDVIN`AS HANIBALSON`AS –   Islandijos užsienio reikalų ministras (1996 m.), KAZIMIERAS VASILIAUSKAS –   monsinjoras (2000 m.), MSTISLAVAS ROSTROPOVIČIUS –dirigentas, muzikantas,   visuomenės veikėjas (2000 m.), DENNIS`AS HASTERT`AS – JAV Atstovų Rūmų   Pirmininkas (2001 m.), ČESLAV`AS MILOŠ`AS – poetas, Nobelio premijos laureatas   (2001 m.), JUSTINAS MARCINKEVIČIUS – poetas (2002 m.), ZBIGNEV`AS BŽEZINSK`IS –   JAV Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais 1977–1981 m., (2003   m.), JONAS KUBILIUS – profesorius, buvęs VU ilgametis rektorius (2006 m.),   ALGIRDAS KAUŠPĖDAS – architektas, 1988-1990 m. aktyvus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio  dalyvis,  iniciatyvinės grupės narys, Sąjūdžio tarybos narys, kultūrinio –  politinio  fenomeno roko  grupės „Antis“ (1985-1990 m.) įkūrėjas (2012  m.), prof. Tomas Venclova – poetas, publicistas, visuomenės veikėjas (2013 m.)

PolitikaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra