Išsilaisvinimo sukilimas

Autorius: Data: 2016-07-02 , 15:16 Spausdinti

Išsilaisvinimo sukilimas

Akad. prof. habil. dr. Antano TYLOS kalba, pasakyta 2016 m. birželio 23 d. Lukiškių aikštėje vykusiame 1941 m. birželio 23 d. sukilimo minėjime

Sveikinu visus su valstybine švente – 1941 m. birželio 23 d. sukilimo paminėjimu.

Tada man buvo 11 metų. Tos dienos rytą lauke ganiau karves. Atbėgo jauniausias Brolis Jonukas, iš tolo šaukdamas: „Rišk karves ir eik namo. Per radiją Himną gieda.“. Kai parlėkiau namo, prie radijo jau buvo keli kaimynai ir Burbiškio malūnininkas, kuris užsuko eidamas iš Bičionių stotelės. Mane nustebino, kad visi solidaus amžiaus kaimynai apsikabinę klausėsi „Tautiškos giesmės“, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo deklaracijos, Laikinosios Lietuvos vyriausybės išvardijimo bei Kauno karo komendanto pulk. Jurgio Bobelio įsakymų. Klausėsi ir iš džiaugsmo verkė, bučiavosi, šoko ir verkė.

Kai 1940 m. birželio 15 d. Sovietų Sąjuga okupavo Lietuvą ir kitas Baltijos valstybes, gynybos komisaras S. Timošenko Stalinui ir Berijai pasiūlė sovietizuoti okupuotas valstybes. Sovietizuoti – tai sunaikinti visą mūsų valstybinį gyvenimą, jo institucijas ir viską, ką per dvidešimt dvejus Nepriklausomybės metus buvome sukūrę. Sovietizavimas buvo brutaliai įgyvendinamas. 1941 m. birželio 14 d. buvo atliktas pirmasis masinis sąmoningiausių ir kūrybingiausių Lietuvos piliečių trėmimas į sovietinės imperijos gilumą. Komunistinė propaganda, smurtas, teroras, karo pradžioje virtęs kruvinomis žudynėmis, sukrėtė Tautą. Ir per radiją paskelbtas Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimas ir kvietimas darbu ir veiksmais atkurti savo valstybę, likviduoti okupacinį režimą buvo stiprus emocinis išgyvenimas. Jaunimas stojo į sukilėlių gretas ir naikino okupantų pajėgas, saugojo nuo jų teroro, atkūrė Lietuvos administraciją. Tai buvo žygis už Lietuvą prieš bėgantį ir ateinantį okupantą. Tomis išsilaisvinimo dienomis žuvo apie 2 000 sukilėlių ir juos rėmusiųjų.

Šis išsilaisvinimo žygis iki šiol nepripažintas valstybinės reikšmės aktu. To nepadarė ir šiandien tai svarstęs Lietuvos Respublikos Seimas. Mes turime nuosekliai siekti, kad sukilimo metu paskelbta Lietuvos valstybės atkūrimo deklaracija būtų pripažinta valstybinės reikšmės aktu. Tai mūsų pareiga Lietuvai ir už Ją kovojusiems ir žuvusiems 1941 m. sukilėliams.

Antrasis pasaulinis karas Naujienos Rezistencija Rusijos okupacija , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra