Išrinktos etnografiškiausios sodybos saugomose teritorijose

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM organizavo konkursą „Gražiausia etnografinė sodyba Lietuvos saugomose teritorijose 2010“.
 
Nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose buvo renkamos etnografiškiausios (gražiausiai tvarkomos ir atspindinčios tam tikram regionui būdingą tradicinę architektūrą) sodybos. Konkurso komisija išskyrė du nugalėtojus: autentiškos, išsaugotos sodybos kategorijoje – sodybą Mančiagirės kaime Dzūkijoje, rekonstruotos sodybos kategorijoje – sodybą Vaišnoriškės kaime Aukštaitijoje.
 
XIX-ojo amžiaus pabaigoje statytos ir priklausiusios garsiam kryždirbiui Tomui Miškiniui, Dzūkijos nacionaliniame parke Mančiagirės kaime esančios sodybos autentiškumą išsaugojo dabartiniai šeimininkai – kryždirbio anūkas Gintaras Latkauskas ir menotyrininkas Alfonsas Andriuškevičius. Viskas išliko beveik taip, kaip buvo: gyvenamasis namas su gražiai dekoruotais viršlangiais, sodybos priklausiniai, o karčių ir statinių tvoros bei kryžius prie įvažiavimo į sodybos kiemą – atstatyti. Sodybos visuma atspindi Dzūkijos regiono architektūros tradicijas ir kraštovaizdį.
 
Kitas konkurso nugalėtojas – Virginijaus Sabučio rekonstruota sodyba Aukštaitijos nacionaliniame parke etnografiniame Vaišnoriškės kaime. Sodyba, pradėta atstatinėti dar prieš tris dešimtmečius, šiandien alsuoja senolių dvasia. Kai dabartiniai šeimininkai įsigijo sodyba, ji buvo kiauru šiaudiniu stogu ir vos laikėsi ant pamatų. Teko perstatyti gyvenamąjį namą, tačiau pavyko išlaikyti kai kuriuos sodybos ūkinius pastatus. Daug atstatomųjų darbų Sabučiai daro savo rankomis, kaip ir senovinę karčių tvorą, kurią reikia atnaujinti kas penkeri metai.
 
Konkurso komisija padėkos raštais už tradicinės gyvensenos puoselėjimą ir tęstinumą apdovanojo dar šešias sodybas Lietuvos saugomose teritorijose: Daivos ir Antano Vaškių sodybą Žemaitijos nacionaliniame parke, Reginos ir Algirdo Mecutų sodybą Vištyčio regioniniame parke, Alfonso  Demerecko sodybą Nemuno deltos regioniniame parke, Irmos ir Egidijaus Rudžių sodybą Krekenavos regioniniame parke, Jorgo Marguardt sodybą Kuršių nerijos nacionaliniame parke ir dainininkės Staselės Bogušienės sodybą Dzūkijos nacionaliniame parke.
 
Komisija, sudaryta iš saugomų teritorijų specialistų, architektų ir kultūrologų, vertino bendrą sodybos vaizdą kraštovaizdyje, gyvenamojo namo ir priklausinių išdėstymą, pagrindinių fasadų atitikimą to krašto tradicijai, sodybos pastatų architektūrines detales, puošybą, mažosios architektūros įkomponavimą. Komisijos narės, etninės architektūros ekspertės Rasos Bertašiūtės nuomone, „lietuvių etninė architektūra visuomet suvokiama sodybos kontekste. Sodybą sudaro pastatų (namas, klėtis, tvartas, klojimas ir kt.), želdinių (sodas, gėlių darželis, medžiai), kiemo erdvių ir mažosios architektūros (kryžius, vartai, šulinys, aviliai ir kt.) formų visuma, atspindinti regiono specifiką, gyvenseną ir vietinę gamtą“.
 
Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Rūtos Baškytės, labai norisi, kad saugomose teritorijose išliktų kuo daugiau autentiškų sodybų arba nauji pastatai būtų statomi, tęsiant tradicijas. Tik taip galima išsaugoti nacionalinių ir regioninių parkų savitumus. Džiugu, kad vis daugiau žmonių suvokia tradicinių sodybų privalumus. Konkursu buvo siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į saugomose teritorijose esančias autentiškas ir naujas, pastatytas laikantis tradicijų, etnografines sodybas, skatinti saugoti tradicinės architektūros paveldą, pateikti visuomenei gražiausius etnografinės architektūros pavyzdžius valstybiniuose parkuose.
 
„Gražiausios etnografinės sodybos saugomose teritorijose“ konkurso laureatai buvo apdovanoti padėkos raštais ir obelų sodinukais Europos paveldo dienų metu vykusiame seminare „Etninės kultūros, gyvosios tradicijos, tradicinės architektūros išsaugojimas Lietuvos saugomose teritorijose“.
 
www.vstt.lt
 
Nuotraukoje: VSTT direktorė R. Baškytė apdovanoja sodybų šeimininkus

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra