Išrinktas iškiliausių tarpukario kauniečių dešimtukas

Autorius: Data: 2011-01-26 , 16:05 Spausdinti

Kurie tarpukariu Laikinojoje sostinėje gyvenę ir kūrę piliečiai šiandien yra artimiausi kauniečių širdims ir sieloms? Kuriais iš jų šiandien labiausiai didžiuojamasi? Kurie iš jų šio miesto gyventojams šiandien galėtų tapti sektinais pavyzdžiais? Štai tokie klausimai skambėjo 2011 m. sausio 25 d. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje vykusiame renginyje, kuriame buvo pristatytas švietėjiškas projektas „Iškiliausi tarpukario kauniečiai“. Projekto idėjos autorius – seniausias Kauno bravoras, gaminantis populiariausią tarpukario alų „Volfas Engelman“.

Projekto tikslas iš gausybės garsių ir nusipelniusių tarpukario kauniečių išrinkti 10 iškiliausiųjų. Pagrindiniai atrankos kriterijai: nuopelnai Kauno miestui ir šių nuopelnų išliekamoji vertė šiandien, žmonės – novatoriai, pirmieji ėmęsi darbų vienoje ar kitoje srityje, kūrę miesto simbolius ar patys buvę laikomi savotiškais miesto simboliais, be kurių buvo neįsivaizduojamas tuometinis Kauno gyvenimas.

Anot projekto sumanytojo, seniausio Kauno bravoro, gaminančio populiariausią tarpukario alų „Volfas Engelman“, vadovo Vytauto Meišto, šiandien Kaunas gali didžiuotis nė kiek ne prastesne piliečių bendruomene, nei tarpukariu, kai čia dirbo ir kūrė daugybė intelektualių, drąsių, apsišvietusių, laisvų savo dvasia žmonių. „Tačiau sumanią, nebijančią iššūkių, veržlią ir perspektyvią bendruomenę būtina auginti. Pastarosios augimas priklauso nuo individualių iniciatyvų, o jas geriausiai paskatintų asmeniniai pavyzdžiai, kurių kauniečiai bene daugiausiai galėtų rasti tarpukaryje. Mūsų įmonė turi itin gilią istoriją – tarpukariu buvome didžiausia pramoninė alaus darykla šalyje, „Volfas Engelman“ buvo populiariausias alus. Brangindami šį istorinį palikimą, nusprendėme atsigręžti atgal, į auksinius Kauno laikus ir prisiminti, o gal net iš naujo atrasti tuos žmones, į kuriuos verta lygiuotis. Iš istorijos patys semiamės stiprybės ir optimizmo, ji mus įkvepia dideliems darbams. Šiems norime paskatinti ir visus kauniečius,“ – pasakojo V. Meištas.

Iškiliausius tarpukario kauniečius rinko kompetentinga komisija: VDU istorijos katedros lektorius, humanitarinių mokslų daktaras, Modestas Kuodys, Kauno apskrities viešosios bibliotekos istorikas Alvydas Surblys, Kauno Rotušės ceremonmeisteris Kęstutis Kazys Ignatavičius, architektas, architektūros kritikas Audrys Karalius ir “Kauno dienos” žurnalistė Virginija Skučaitė. Jiems buvo pateiktas 35 asmenybių sąrašas, kurį sudarė projekto partneriai VDU istorijos fakulteto akademinė bendruomenė ir Kauno apskrities viešoji biblioteka. Į iškiliausiųjų dešimtuką pateko: rašytojas, kanauninkas Juozas Tumas – Vaižgantas, dainininkas, nacionalinės operos įkūrėjas Kipras Petrauskas, inžinierius architektas Vytautas Landsbergis – Žemkalnis, visuomenės veikėjas, ilgametis Kauno burmistras Jonas Vileišis, chirurgas Vladas Kuzma, karo lakūnas, Atlanto nugalėtojas Steponas Darius, brigados generolas, kariuomenės kūrėjas Vladas Nagevičius, gamtininkas Tadas Ivanauskas, verslininkai broliai Jonas ir Juozas Vailokaičiai ir Lietuvos Karo aviacijos vadas Antanas Gustaitis.

Kauno gyventojai taip pat raginami siūlyti iškiliausius tarpukario kauniečius. Pasiūlymus galima siųsti dienraščiui „Kauno diena“. Iš gautų kandidatūrų bus atrinktos dvi. Jos, kaip ir jau išrinktų iškilių žmonių istorijos, bus publikuojamos spaudoje. Projekto trukmė – sausio-balandžio mėnesiai.

Daugiau informacijos: Aistė Simanavičiūtė, SKC viešieji ryšiai, 860058455, aiste@skc.lt

Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Nuotraukose:

1. Komisijos nariai (iš kairės): A. Karalius, K. Ignatavičius, V. Skučaitė, M. Kuodys, A. Surblys

2. Projekto sumanytojas V. Meištas

Kaunas ,One Comment


  1. Rimvydas, Prieš 7 years ago

    Žinoma, yra ir daugiau vertų, bet sutinku ir su šiuo pagerbimu.


Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra