Išrinkta naujoji Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė akcentavo 5 Konstitucijos straipsnį

Autorius: Data: 2013-10-04 , 11:41 Spausdinti

2013 m. spalio 3-čiąją po pietų Seimas naująja savo pirmininke išrinko darbietę Loretą Graužinienę. Už ją balsavo 77, o už jos konkurentą, opozicijos iškeltą liberalą, signatarą Eugenijų Gentvilą – 39 parlamentarai. Dar 9 Seimo nariams netiko nei vienas iš šių kandidatas – jų balsavimo biuleteniai rasti sugadinti.

„Svarbiausia, ko reikalausiu iš savęs ir jūsų, iš visų valdžios atstovų ir valdžios įstaigų atstovų – tai vykdyti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 5 straipsnį, kuriame parašyta: „Valdžios įstaigos tarnauja žmogui.“ Tai ne dirbti Lietuvos Respublikos Seime, o tarnauti Lietuvos žmonėms“, – prisistatydama parlamentui kalbėjo naujoji parlamento vadovė L. Graužinienė. 

Loreta Graužinienė tapo antrąja moterimi Lietuvos parlamentarizmo istorijoje, vadovausiančia Seimui. Seime ji dirba jau trečią kadenciją – nuo 2004 metų. Praeitoje kadencijoje L. Graužinienė vadovavo Seimo Audito komitetui, 2004 – 2006 m. buvo Darbo frakcijos Seime seniūnė, o 2005 m. Viktorui Uspaskich nuo teisėsaugos pabėgus į Maskvą ji trumpą laiką vadovavo ir visai Darbo partijai. Prieš metus sudarant Algirdo Butkevičiaus vadovaujamą vyriausybę L. Graužinienė buvo kandidatė į socialinės apsaugos ir darbo ministres, tačiau tam pasipriešino Prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

Beje, L. Graužinienė vietoj atsistatydinusio Vytauto Gapšio vėl tapo ir laikinąja Darbo (leiboristų) partijos pirmininke.

Šie net daugeliui Darbo partijos narių netikėti Seimo pirmininko rinkimai įvyko dėl to, kad vakar vakare po Darbo partijos tarybos susirinkimo apie savo atsistatydinimus pareiškė Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas ir jo pirmasis pavaduotojas Vytautas Gapšys.

Primename, kad išankstinėje Seimo darbotvarkėje turėjo būti svarstomas opozicijos inicijuotas nepasitikėjimas Seimo pirmininko pirmuoju pavaduotoju V. Gapšiu, motyvuojant tuo, kad Vilniaus apygardos teismas jį pripažino kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo vadinamojoje Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje. Nuosprendis yra neįsiteisėjęs, nes V. Gapšys jį apskundė apeliacine tvarka.

Atsižvelgiant į tai, kad Darbo partijos partneriai valdančioje koalicijoje socialdemokratai taip pat jau senokai ragino V. Gapšį trauktis iš Seimo vadovybės, jo atsistatydinimas nebuvo staigmena. Užtat net daugeliui darbiečių buvo netikėtas Seimo pirmininko V. Gedvilo pasitraukimas, kurį jis motyvavo solidarumu su V. Gapšiu bei noru pavasarį dalyvauti rinkimuose į Europarlamentą.

Opozicijai šis argumentas pasirodė neįtikinantis, todėl jie įvairiais būdais ragino V. Gedvilą nesitraukti ir balsavo prieš jo atleidimą. 

Socialdemokratų lyderis premjeras A. Butkevičius tokius darbiečių keitimus įvertino kaip protingą sprendimą, leisiantį koalicijai išlikti stabile. Panašiai vertino ir Prezidentė, pabrėždama, kad teisiami asmenys ir taip per ilgai buvo Seimo vadovybėje. Tačiau opozicijoje esančius konservatorius ir liberalus tokia netikėta kaita Seimo vadovybėje suerzino ir jie tai įvertino, kaip Darbo partijos įkūrėjo V. Uspaskich įgeidžių teinkinimą.

Pirmuoju savo pareiškimu naujoji Seimo pirmininkė L. Graužinienė, kaip ir reikalauja Seimo statutas, sustabdė savo narystę Darbo partijos frakcijoje, o antruoju pasiūlė buvusį Seimo pirmininką V. Gedvilą išrinkti pirmuoju savo pavaduotoju, kas ir buvo padaryta slaptame balsavime 65 Seimo nariams balsavus už, o 1 prieš. Ryte V. Gedvilą liaupsinusi ir atsistatydinimui nepritarusi opozicija, vakare už jį jau nebalsavo.

Beje, šiuos Seimo pirmininko rinkimus kiek pralinksmino opozicijos kandidato E. Gentvilo palinkėjimas savo seseriai, vienai iš Darbo partijos lyderių Virginijai Baltraitienei: „Balsuok, sese, kaip tau atrodo“.

www.bernardinai.lt

Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

© Baltijos fotografijos linija

Nuotraukoje: L. Graužinienė

Seimas , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra