Išniekintas Dariaus ir Girėno paminklas Kaune

Autorius: Data: 2013-02-06 , 11:01 Spausdinti

Arūnas VYŽINTAS, Kaunas

Lietuva šiais metais mini 80-ąsias Dariaus ir Girėno didvyriško skrydžio per Atlantą metines. Šia proga šiemet žadama daugybė gražių ir turiningų renginių. Tačiau kai kas šią iškilią datą, deja, nusprendė paminėti savaip. Pirmadienio (2013 02 04) rytą, eidamas pro Dariaus ir Girėno obeliską šalia Kauno Ąžuolyno, radau šį paminklą „pagerbtą“ sovietinių laikų viešosioms išvietėms labiau tinkančia „grafika“.

Laimė, nešvankūs piešiniai ir užrašai ant paminklo postamento buvo išbraižyti tik jį dengiančiame suledėjusio sniego sluoksnyje, tad šį laikiną „meno kūrinį“ nufotografavęs šiaip ne taip nuvaliau. Tiesa, ne visai iki galo, nes jokio įrankio nugremžti piešiniams neturėjau, o jie tvirtai sustingusiame, įsisenėjusiame lede buvo įrėžti giliai, iki pat cemento.

Žinoma, galėjau pabandyti iškviesti ir policiją, nes net ir laikinas memorialinio paminklo išniekinimas vis tiek yra išniekinimas, tad šiaip jau turėtų būti baudžiamas įstatymų numatyta tvarka. Tačiau nenorėjau, kad tokios šlykštybės dar toliau dergtų Dariaus ir Girėno paminklą. O ir labai abejoju, ar šiuo atveju policija būtų bent kiek rimčiau kuo nors padėjusi, ypač kad chuliganų pėdos buvo jau seniai ataušusios. Ko gero, tiktai pasijuoktų, ir tiek. Kaip kartais panašiais atvejais jau ir yra atsitikę. Juolab kad čia ne svastikos nupieštos ir ne sovietinės Žaliojo tilto skulptūros išterliotos, kad mūsų teisėtvarkai ypatingai rūpėtų.

O be to, juk nūdienos Lietuvoje panašūs akibrokštai dažnai laikomi tiesiog rafinuoto šmaikštumo apraiška. Ne atsitiktinai net didžiausias Lietuvos dienraštis 1941-ųjų metų didžiosios tremties 60-mečio proga, Birželio 14-ąją, pirmame puslapyje yra įdėjęs operuojamo ar persodinamo falo nuotrauką, apie pačią Gedulo ir Vilties dieną, aišku, neužsimindamas nė žodeliu. Kur nors Izraelyje panašūs pokštai Holokausto aukų atminimo dieną būtų, švelniai tariant, nesuprasti. O pas mus tai daug kam – kone gero tono požymis.

Tad nenuostabu, kad prieš kurį laiką, pamenu, ant to paties Dariaus ir Girėno paminklo postamento vandalų buvo išpurkštas ir didžiulis užrašas (dabar jau nuvalytas), itin savitai „reklamavęs“ populiarųjį „Tauro“ alų. O paminklo papėdėje riogsojo krūvos tuščių alaus skardinių ir kitokių šiukšlių. Tai kadaise taip pat buvau nufotografavęs ir net nufilmavęs. Kaip ir begalę kitų panašių vandalizmo aktų Kaune ir kitose Lietuvos vietose. Kai kuriuos iš jų esu aprašęs ar paminėjęs ir spaudoje.

Deja, mūsų stipriai sumankurtintos posovietinės visuomenės kultūra, savimonė ir savigarba yra tokioje apgailėtinoje būsenoje, kad vien tiktai Kaune vandalai daug sykių yra bjauriai išniekinę Kauno karo muziejaus sodelio memorialinį kompleksą su Nežinomo kareivio kapu, Mickevičiaus, Basanavičiaus ir kitų garsių Lietuvos žmonių paminklus, visas istorines Kauno kapines, daugumą bažnyčių, vienuolynų bei didžiulę daugybę pačių įvairiausių sakralinių, istorinių, kultūrinių, architektūrinių paminklų ir paveldo objektų, kuriems vien išvardyti reikėtų atskiro straipsnio. Tačiau daugumai mūsų valdžios vyrų bei moterų, o ir didžiajai daliai visuomenės į tai, regis, visiškai nusispjaut.

Tiesa, mūsų valžios žmonės per oficialius minėjimus moka iš lapuko gražiai paskaityti, kaip jie šventai gerbia ir mena mūsų šalies didžiavyrius ir svarbias istorines datas. Tačiau kas iš tų tuščių skambių kalbų, jei labai dažnai neskiriama net elementariausio dėmesio tų iškilių Lietuvos asmenybių kapų, paminklų, kitų memorialinių vietų apsaugai bei priežiūrai? Vandalų šlykščiai apdergti, apgriuvę, apvogti, nesutvarkyti, piktžolėmis apaugę, o dažnai tiesiog ekskrementais dvokiantys Lietuvos žymių žmonių bei istorinių ar kultūrinių įvykių paminklai sunkiai suderinami su viešai deklaruojama pagarba jiems.

„Tarybines dešras“ nostalgiškai ėdančioje bei istorinio, tautinio, pilietinio ir net paprasčiausio žmogiško orumo smarkiai stokojančioje visuomenėje, matyt, kitaip ir negali būti. Ir bijau, kad dar ilgai nebus.

Kaunas , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra