Išleistos humoristinės pokario partizanų dainos

Autorius: Data: 2011-03-29, 08:30 Spausdinti

Išleistos humoristinės pokario partizanų dainos

Kauno folkloro ansamblis „Kupolė“ kompaktinėje plokštelėje išleido pokario partizanų dainų rinkinį „Linksmos partizanų dainos“.

Šalyje tai pirmas tokio pobūdžio rinkinys, parodantis, kad kovotojai prieš sovietų okupaciją miškuose dainavo ne vien liūdnas, lyriškas dainas, bet ir aštrios satyros bei humoro kupinus savos kūrybos kūrinius, nevengdami šiurkščių ir nepadorių žodžių.

Kaip sakė folkloro ansamblio „Kupolė“ vadovas Antanas Bernatonis, ansamblio nariai ilgai rinko partizanų dainas lankydami pagyvenusius žmones šalies kaimuose.

„Be liūdnų, ilgesingų ir lyriškų dainų jie padainuodavo ir visai kitokių, dėl aštrių ir nepadorių žodžių, kartais netgi nelabai scenai tinkančių kūrinių. Jie nederėjo prie anksčiau mūsų ansamblio išleisto rimtų partizaninių dainų rinkinio, todėl išleidome atskirą kompaktinę plokštelę“, – pasakojo jis.

Partizanų linksmosios kūrybos taikiklyje dažniausiai būdavo stribai, prievarta kuriamos kolūkinės sistemos veikėjai. „Ėjo stribas per kurortą ir išmindžioj karvės tortą“, „Pilvą pančiu užsirišęs, žvaigžde šikną užsikišęs“, – tokiais žodžiais pasipriešinimo kovų dalyviai pašiepdavo savo priešus.

A. Bernatonio teigimu, partizanų dainos greitai paplito tarp gyventojų ir buvo slapčia dainuojamos per pasilinksminimus, platinamos sąsiuviniuose, nedideliuose pogrindžio leidinukuose.

„Tiesiogiai stribų, aišku, niekas negalėjo išjuokti, todėl lietuviai jautė pasitenkinimą bent tokiu būdų atsimokėdami už patiriamas skriaudas. Taip pat ši kūryba parodo, kad nežmoniškos partizanų gyvenimo sąlygos, nuolatiniai pavojai, bendražygių žūtys ir išdavystės nepalaužė pasipriešinimo dvasios“, – kalbėjo A. Bernatonis.

www.lrt.lt

Rezistencija , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra