Iškilmingai atidengtas paminklas Lietuvos laisvės gynėjams

Autorius: Data: 2016-07-20 , 16:01 Spausdinti

Iškilmingai atidengtas paminklas Lietuvos laisvės gynėjams

Kun. Sigitas Grigas pašventino buvusioje Abaravičių šeimos sodyboje pastatytą paminklą Lietuvos laisvės gynėjams

Lina RAGINYTĖ, Ignalina, www.voruta.lt

Lietuvos pakraštyje, Naujojo Daugėliškio ir Radeikiškės kaimų sankirtoje, atidengtas paminklas, skirtas iš čia kilusiems Lietuvos laisvės gynėjams Abaravičiams atminti. Ta proga parapijos adm. kun. Sigitas Grigas aukojo šv. Mišias, kurias papuošė Lietuvos kariuomenės orkestras ir savanorių karių
pajėgos. Vėliau iškilminga eisena, lydima to paties orkestro, drauge su rajono meru Henriku Šiaudiniu, kultūros ministro Šarūno Biručio šeima, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės vadu majoru Renatu Spėčiumi, Lietuvai pagražinti draugijos nariais bei kitais garbiais svečiais iš visos Lietuvos susibūrė prie akmens. Paminklo pastatymo iniciatorė Birutė Raginytė-Žemaitienė praskleidė Nalšios žemės istorijos šydą, visiems primindama, kokia svarbi yra meilė artimam ir savo tėvynei.

Šventinės Mišios

Birželio 26-osios rytą sugužėjo gausybė šalies patriotų į Naujojo Daugėliškio Šv. Joakimo ir Onos bažnyčią, kur šv. Mišias už Lietuvos laisvės gynėjus Kazį Abaravičių bei Nikodemą Abaravičių, kun. Krištapą Abaravičių ir jų gimines bei artimuosius aukojo lietuvybės puoselėtojas, Dūkšto parapijos adm. kun. Sigitas Grigas. „Krikščionių pašaukimas yra pašaukimas į laisvę, kurią suteikia Kristus. Ši laisvė pasiekiama per meilę ir tai yra išsivadavimas iš egoizmo. Religingas žmogus savo saugumą ir likimą atiduoda į Dievo rankas. Nė vienas, kuris žvalgosi atgal, į praeitį, netinkami Dievui, netinkami eiti pirmyn. Krikščionis turi atsisakyti praeities su visomis socialinėmis, politinėmis ar kultūrinėmis struktūromis, jeigu visa tai provokuoja mirtį. Jokios nostalgijos praeičiai. Neužtenka pasišvęsti Kristui, reikia likti ištikimiems mažiems ir dideliems dalykams. Sekdami Kristumi mes neprivalome tapti kunigais ar vienuoliais, mes privalome būti veiklūs krikščionys. Evangelijos skleidėjai nėra „superžmonės“ ar elitas, krikščionis yra tas, kuris ištikimas savo krikšto įžadams. Sekimas Kristumi privalo būti laisvas ir valingas aktas. Kristui nereikia prievartos. Viešpats nesakė: „Pakęskite vieni kitus“. Ne. Dievas to nesakė. Dievas sakė: „Mylėkite vieni kitus“. Šiandien parapijoje graži šventė. Prisiminsime tuos žmones, kurie troško laisvės, Lietuvos nepriklausomybės visa širdimi ir ėjo tik pirmyn. Mes šiandien žvilgtelėkime į praeitį, nes žmonės mokosi iš praeities. Turėkime vilties, kad ateinančioms kartoms nebereikės kovoti, nebereikės kartoti istorijos iš naujo…“, – sakė parapijos adm. kun. S. Grigas.

Laisvės kovotojai Abaravičiai

Po šv. Mišių, lydimi Lietuvos kariuomenės orkestro ir gausaus savanorių karių būrio, daugėliškėnai ir svečiai iš visos Lietuvos gražia eisena atžygiavo iki ūkininko Vaidoto Paukštės sodybos, kurioje Birutės Raginytės-Žemaitienės iniciatyva pastatytas paminklinis akmuo.
Būtent šioje sodyboje, kuri prieš daugiau nei pusantro šimto metų besidriekė nuo Radeikiškės iki dabartinio kelio Daugėliškis–Rimšė (kur gyvena Emilija Raginytė-
Tunkienė), anksčiau šeimininkavo Marcelė ir Julijonas Abaravičiai, Birutės Raginytės-Žemaitienės močiutės (iš mamos pusės) tėvai. Šituose namuose gimė ir labiausiai atsidavę Lietuvai kovotojai Kazys ir Nikodemas Abaravičiai. Pirmasis patriotiškumo mokytojas ir šauklys buvo jų dėdė kun. Krištapas Abaravičius. 1905 m. jis išsiuntė juos mokytis į Gardiną miškininkystės, o paskui, nusivežęs į Seinus, tikėjosi Kazį į kunigus prišaukti, tačiau atsakymas buvo vienas: „Dėdžiuk, parapija man per maža, aš kovosiu už Lietuvą. Nepyk, dėdžiuk!“
Kazys ir Nikodemas buvo vieni labiausiai atsidavusių iš 30-ies Švenčionių krašto savanorių. 1918 m. jie iš Naujojo Daugėliškio išvijo caro valdžią ir įsteigė lietuvišką mokyklą. Kiekviena Abaravičių šeimos vyrų diena verta kelių puslapių. Birutė Raginytė-Žemaitienė surinko visą pluoštą įrašų ir dokumentų apie šių žmonių nuveiktus darbus ir pasiekimus: pulkininką Kazį Abaravičių-Abarą (1896–1950), žuvusį Lamos lageryje, šaulių vadą Nikodemą Abaravičių (1898–1947), žuvusį Vorkutoje, kun. Krištapą Abaravičių (1868–1930).

Birutė Raginytė-Žemaitienė pasakojo apie Abaravičių šeimos vyrų žygdarbius Lietuvai

Garbė ir šlovė istorijai

„Džiaugsmas – sočiųjų religija. Jis nepavojingas. Į jį gera žiūrėti – kaip į vaiką, kuris žaidžia gyvenimą. Bet jūs pradėsite gyventi ir kurti tada, kai jus palies skausmas. Gal ne eilėraščius, ne dramas. Pradėsite kurti žmogų. Iš savęs.
Šis akmuo pakelėje kalba apie žmones, kurie kančią pavertė prasminga auka Tėvynės labui. Tai pavyzdys mums visiems, kaip žmonės įvykdė savo pareigą pakviesti tėvynės tam, kam jie buvo mokyti. Karininkai, Lietuvos šaulių sąjungos atstovai, kunigai. Man didžiulė garbė kalbėti prie šio paminklo šiems žmonėms. Didžiuojuosi, kad esu Lietuvos Respublikos pilietis ir šių žmonių pradėtų tradicijų tęsėjas“, – susirinkusiems prie paminklinio akmens kalbėjo majoras R. Spėčius.
R. Spėčius Birutei Raginytei-Žemaitienei perdavė Lietuvos kariuomenės vado linkėjimus, papuošdamas juos knyga „Žymiausi Lietuvos mūšiai“ ir linkėdamas, kad ši knyga būtų baigtinė ir šaliai niekada nebetektų kartoti istorijos. Taip pat už patriotiškumo puoselėjimą padėkos raštus majoras įteikė Birutei Raginytei-Žemaitienei ir sodybos savininkui Vaidotui Paukštei, kuris pasirūpino ir visais statybos bei aplinkos tvarkymo darbais. Taip pat Naujojo Daugėliškio parapijos kleb. Bernardui Augaičiui, Vidiškių seniūnei Vigalijai Matkėnienei bei Daugėliškio seniūnui Juozui Paukštei.
Dūkšto parapijos adm. kun. S. Grigui pašventinus paminklą, susirinkusieji drauge sukalbėjo vienijančią maldą už tuos, kurie „padėjo savo galvas Tėvynės vardan“. Kun. S. Grigas taip pat perdavė ir popiežiaus Pranciškaus apaštalinius palaiminimus Birutei Raginytei-Žemaitienei bei Vaidotui Paukštei. Tai vienas ypatingiausių žmogaus įvertinimų. Birutė Raginytė-Žemaitienė sakė esanti nuoširdžiai dėkinga kleb. Bernardui Augaičiui, kurio dėka išrūpinti tokie išskirtiniai popiežiaus Pranciškaus palaiminimai jai ir jos bendraminčiui, pagalbininkui Vaidotui.

Po šv. Mišių Naujojo Daugėliškio Šv. Joakimo ir Onos bažnyčioje Lietuvos kariuomenės orkestro ir savanorių lydima parapijiečių ir svečių eisena žygiavo paminklo link

Šiose neeilinėse iškilmėse – atviroje istorijos, patriotizmo pamokoje visoms kartoms – kalbėjo ir rajono meras H. Šiaudinis, kultūros ministras Š. Birutis, Lietuvai pagražinti draugijos vadovas Juozas Dingelis, prof. dr. Ona Voverienė, matematikos mokslų prof. Misevičius, Nikodemo Abaravičiaus sūnus Gubertas Abaravičius, Lietuvai pagražinti draugijos Utenos skyriaus nariai bei kiti Birutės Raginytės-Žemaitienės bendražygiai. Dainomis iškilmes papuošė visuomenės veikėjas Rimantas Klimas, dovanodamas partizanų dainų pynę. Meninių kompozicijų parengė ir Naujojo Daugėliškio mokyklos-daugiafunkcio centro moksleiviai bei Vidiškių gimnazijos auklėtiniai.
Visi turėjo ir norėjo dar daug ką pasakyti, tačiau alino karštis bei viliojo garuojanti kareiviška košė. Po iškilmių susirinkusieji tebeturėjo apie ką kalbėtis, tad neskubėjo skirstytis: šnekučiavosi, planavo, dalijosi.
Įsiminė R. Klimo renginio metu pasakyti žodžiai, neleidžiantys padėti taško, o kviečiantys tęsti, ieškoti ir atrasti: „Tikra istorija apie partizaninę kovą, manau, dar nėra parašyta.“

Autorės nuotr.

Renginiai , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra