Įsisenėjęs sąstingis Lietuvos pašte

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Filatelija – sritis, kuri yra neišsenkantis informacijos šaltinis apie šalį, šalies vaizdo ir įvaizdžio formuotoja, veikianti net šalyse, su kuriomis neužmegzti diplomatiniai santykiai – Lietuvoje panaudojama labai ribotai, negali didžiuotis savo meniniu lygiu. Tik todėl čia veikia itin aktyvi, jungianti profesionalius dailininkus filatelinė opozicija FILOP (www.filop.org). FILOP nariai kuria suvenyrinius pašto vokus, pašto ženklus, lipdukus. Šios organizacijos narių produkcija siekia tūkstančius pavadinimų, leidžiami kūrinių katalogai, organizuojamos parodos Lietuvoje ir užsienyje. Lietuvos paštas, turėdamas viešai prieinamą pašto reikmenų pavyzdžių šaltinį, regis, galėtų sekti FILOP pavyzdžiu, kviesti į talką organizacijos dailininkus, judriau reaguoti į valstybėje ir pasaulyje iškylančius įvykius bei reiškinius. Tačiau sąstingis, prilygstantis sabotažui, šioje organizacijoje jau porą dešimtmečių – nepajudinamas.
Kaip FILOP dalyvis š. m. vasario 4 d. kreipiausi į Susisiekimo ministeriją, siūlydamas paštui išleisti populiariausius 1 Lt 35 ct, 1 Lt 55 ct, 2 Lt 90 ct. standartinius pašto ženklus bei lipdukus, kuriuose būtų atspindėtas Lietuvos vardo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose tūkstantmetis ir Vilnius kaip Europos kultūros sostinė. Be to, pasiūliau tuo pat tikslu Paštui pagaminti atitinkamus spaudus. Kadangi tokius FILOP ženklus, lipduką bei spaudą jau esu paruošęs, prie laiško pridėjau pavyzdžius.
Nustebino ministerijos operatyvumas, nes atsakymą gavau nedelsiant, ir nei kiek nenustebino gauto laiško turinys. Tokių laiškų iš Pašto mokos ženklų leidybos komisijos jau esu gavęs ne vieną ir ne du, kurie vienas nuo kito gal skiriasi nereikšmingais, prie padėties pritaikytais žodeliais. Taigi atsakymą verta cituoti ištisai.
Leidybos komisija Jūsų prašymui nepritarė, nes prašymas pateiktas pavėluotai. Vadovaujantis Pašto mokos ženklų išleidimo, išėmimo iš apyvartos bei apskaitos taisyklėmis, pasiūlymai dėl pašto ženklų, pašto blokų, ženklintų vokų ir atvirukų (atvirlaiškių), ženklintų aerogramų leidybos plano sudarymo turi būti pateikti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai ne vėliau kaip prieš aštuonis mėnesius iki metų pradžios. 2009 metų pašto ženklų, pašto blokų leidybos planas patvirtintas 2008 m. balandžio 21 d. Informuojame, kad šiame plane numatyta išleisti pašto ženklą ir pašto bloką Jūsų rašte minimomis temomis: „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ (pašto ženklo išleidimo į apyvartą data – 2009-04-11) ir Lietuvai – 1000“ (pašto bloko išleidimo į apyvartą data – 2009-07-04). Pirmąją pašto ženklo ir pašto bloko išleidimo į apyvartą dieną, bus išleidžiami ir proginiai vokai. Nurodytomis dienomis Vilniaus apskrities centriniame pašte vyks antspaudavimas proginiais datos antspaudais.
Pirmučiausiai tiek šių eilučių autoriui, tiek skaitytojui kyla klausimas: kodėl įžymioms datoms ar reiškiniams komisijai turi būti teikiami prašymai? Neseka įvykių, nesidomi kalendoriais? Akivaizdu – aplaidžiai vykdo savo pareigas.
Atsakyme nutylėta apie standartinių ženklų leidybą, kurie eitų į apyvartą ištisus metus; juk tiek tūkstantmečio, tiek Europos kultūros sostinės minėjimas nėra vienadienis, tęsis visus šiuos metus ir dar daugiau. Tą patį turime pasakyti ir apie proginius spaudus, kurie būtų vartojami visuose paštuose, o ne tik Vilniaus apskrities centriniame pašte, kaip informuoja Susisiekimo ministerija.
Prieš kurį laiką teko viešėti Stokholme, bendrauti su Pašto muziejaus darbuotojais.
Kadangi jų karalius ruošėsi vizitui į Lietuvą, aš jau turėjau tam vizitui sukūręs ir atspaudęs pašto vokus. Jie iškart panoro tų vokų įsigyti. Lietuvos paštas jokiu savo akcentu karaliaus nepagerbė, nes prašymas tokiu reikalu „turi būti pateiktas prieš aštuonis mėnesius iki metų pradžios“, o leidyba – kaip Dievas duos.
FILOP nesitaiko užimti Pašto ženklų leidybos komisijos vietą, tačiau Susisiekimo ministerijai nedelsiant verta atlikti komisijos ir jos veiklos radikalią reformą, kad Lietuva per pašto atributiką pasauliui būtų pristatoma deramu būdu.
Nuotraukoje: Antano R. Šakalio lipdukas, voko fragmentas ir spaudai (filop 1 scan.jpg)

 

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra