Įsidėmėtina sodyba

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

XX. a. pradžioje Liudvinavo parapijoje (netoli Marijampolės) klebonavo kunigas Antanas Šmulkštys, žinomas kaip poetas Paparonis. Į Maironio poeziją jis žiūrėjo kritiškai, Maironį laikė nusenusiu. Ir pats pabandė parodyti, kokia turi būti poezija – sukūrė epą, paremtą lietuviška mitologija. Tokius epus kitos tautos sukūrė labai seniai: suomių „Kalevala“ – XIX a., o graikų ir indėnų epai pasirodė beveik prieš 3 000 metų. Paparonio kūrinys išspausdintas tik XX a. pabaigoje. Bet ir tai gerai.
 
Kunigo A. Šmulkščio giminaičiai, jam parekomendavus, 1909 m. įsigijo gražią sodybą Tarašiškių kaimelyje Liudvinavo parapijoje. Aplink vaizdingos kalvelės, tarp jų ir piliakalnis, greta teka Dovinės upė. Tarašiškių vietovė kaip tik ir žymi dėl šios sodybos. 1916 m. ūkį pradėjo tvarkyti Petras Šmulkštys. 1930 m. ant Dovinės upės pastatė vandens malūną, į namus įsivedė elektrą. Ūkis tapo pavyzdiniu, todėl jį aplankė net ir Prezidentas Antanas Smetona.
 
1944 m. vasarą šiame ūkyje buvo patogu įsitaisyti NKVD baudžiamiesiems daliniams. Sunkvežimiais atveždavo sugaudytus Lietuvos žmones, uždarydavo klojime ir kituose ūkiniuose pastatuose, naktį kankindami tardydavo, o paryčiui Dovinės pakrantėje aidėdavo šūviai – kai kuriuos areštuotus sušaudydavo ir ten pat užkasdavo. Senoji Šmulkštienė, išgirdusi šūvius, sakydavo: „O, Dieve, ir vėl!..“
 
Tuo metu Sūduvoje siautėjo P. Vetrovo vadovaujamos 4-osios NKVD šaulių pasieniečių divizijos padaliniai. Divizija tik ką buvo atkelta iš Kaukazo, kur dalyvavo ištremiant čečėnus, totorius, kalmukus ir kitas tautas. Divizijoje buvo 25 000 kareivių, pasižymėjusių žiaurumu. Lietuvoje per du vasaros mėnesius 1944 m. jie sugebėjo nužudyti ir areštuoti 22 600 žmonių. Vadovybė nutarė juos apdovanoti. JAV lietuviai tuo metu surinko aukų, dovanų ir išsiuntė Lietuvon nuo karo ir genocido nukentėjusiems tautiečiams. Tos dovanėlės buvo išdalintos P. Vetrovo divizijos budeliams.
 
Minint Kapsuko miesto „išvadavimo“ trisdešimtmetį 1974 m. pasirodė „vaduotojas“ Steponas Samsonenko. Nuvažiavo į Tarašiškius, atpažino Šmulkščių sodybą, klojimą, čia jis su sėbrais vykdė „išvadavimo žygdarbius“…
 
Petrą Šmulkštį 1946 m. areštavo, bet šeimos į Sibirą neištrėmė, nes jie buvo „nubuožinti“, sodyba atimta. Enkavėdistams išsikrausčius, ten buvo įkurti vaikų namai, vėliau mašinų ir traktorių stotis (MTS). Kai N. Chruščiovas tokias stotis panaikino, Šmulkščių sodyboje buvo įrengta karinė raketų bazė. Ir tik atgavus Nepriklausomybę sodyboje vėl šeimininkauja Stanislovas Šmulkštys (g. 1934 m.) ir jo žentas A. Matusevičius, kurie nepamiršo tų kankinių, kurių kaulai ilsisi greta sodybos Dovinės pakrantėje. Šių metų rugpjūčio 27 d. atidengtas ir pašventintas paminklinis akmuo su užrašu „Šioje Dovinės pakrantėje ilsisi 1944 m. rugsėjį–1945 m. sausį NKVD pasienio kariuomenės Petro Šmulkščio sodyboje Tarašiškių kaime kankinti ir sušaudyti žmonės. 2010.“ Šalia buvo pasodinti du ąžuolai.
 
Šv. Mišias Liudvinavo bažnyčioje aukojo ir paminklą pašventino kunigas Remigijus Maceina. Iškilmes vedė Liudvinavo seniūnė Irena Lunskienė. Marijampolės LPKTS filialo pirmininkas V. Agurkis padėkojo visiems, dalyvavusiems statant paminklą ir jo atidengimo iškilmėse, kuriose buvo vietos kaimo bendruomenės jaunimas ir LKPTS Marijampolės choras „Godos“ (vadovė D. Venclovienė).
 
Per iškilmes kalbėjęs diplomatas ir valstybės veikėjas M. Laurinkus pasakė: „Lietuvos istorinė patirtis turi pereiti į mokyklas. Šito nepastebiu. Rusijoje kai kurių vadovaujančių politikų ketinimuose tebegyvuoja idėja, tai noras kokiu nors būdu ir kokiu nors pavidalu atkurti federaciją… NKVD divizijų veikimus stengiamasi pavaizduoti kaip herojišką laikotarpį. Taip ir jaunimą bandoma auklėti. Kas prieš 50 m. vyko Lietuvoje, dabar kartojama Kaukaze… Tautos per 50 m. nepasikeičia. Jos nepasikeičia ir per šimtus metų…“
 
Apie sodybos istoriją pasakojo S. Šmulkštys, istorikai J. Gustaitis ir A. Vilutienė.
 
Nuotraukoje: Liudvinavas

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra