Išduoti draugai ir neišmoktos Kovo 11-osios pamokos

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Kovo 11-osios aktas buvo Lietuvos šūksnis pasauliui, kad ji yra, ir po jo paskelbimo kasdienės pastangos buvo dedamos tam, kad mūsų siekis būtų išgirstas ir pripažintas. Ir Vakarai, ir Maskva jį išgirdo, tačiau abiem pusėms jis regėjosi greičiau ne kaip išreikšta tautos valia, o kaip trukdis didžiųjų planams, kur nepakeičiama rolė buvo skirta Michailui Gorbačiovui. Tada, kai visi delsė, draugystės ranką mums ištiesė Islandija.
 
Sprendimus priima ne valstybė, o atsakingi jos pareigūnai. Žmogus, nusprendęs viešai pripažinti Kovo 11-osios aktą ir teisiškai pagrindęs savo sprendimą šalies parlamentui, buvo tuometinis Islandijos užsienio reikalų ministras Jonas Baldvinas Hannibalssonas. Jo paties žodžiais tariant, kada didieji, supančioti savo geopolitinių žaidimų, tyli, mažieji turi galimybę pasisakyti už pamatines vertybes ir išreikšti solidarumą. Mažų tautų solidarumas yra jų didžioji jėga. Už tą solidarumo pamoką Lietuvai mes išliekame dėkingi, bet ar mes ją išmokome?
 
Kada Vilniuje liejosi kalbos apie laisvę, kovo 9 d. Izraelis paskelbė, kad išduotas leidimas statyti 1 600 naujų namų Rytų Jeruzalėje. Tai yra arabiška miesto dalis, kurią Izraelis aneksavo 1967 m. Vietoj to, kad grobikai pasitrauktų, jie leidžia betonines šaknis. Hillary Clinton reakcija buvo viena aštriausių kada nors išsakytų Izraelio atžvilgiu. Lietuva tyli, svaiginasi kalbomis apie savo laisvę, ir jai nė motais, ką išgyvena svetimais savo tėvynėje paversti palestiniečiai. Vos prieš 20 metų mes patys ištrūkome iš priespaudos, o solidarumo vis dar engiamiems nė lašo neturime.
 
Kada prieš metus Izraelis žiauriai bombardavo užtvertus aukšta tvora Gazos gyventojus, nužudydamas daugiau kaip 1 000 žmonių, naudodamas draudžiamas fosforines bombas, mūsų tuometinė ambasadorė tesugebėjo pareikšti, kad ten, už tvoros, yra ir teroristai iš „Hamas“, „paramilitarinės organizacijos“. Per visą sovietinį laikotarpį Lietuvos partizanai irgi buvo vadinami „banditais“. Ambasadorė dirbo Seime per Sausio įvykius ir galbūt dar prisimena, jog parlamento apsaugos vyrai, kuriuos ji kasdien matydavo, Maskvos buvo vadinami „Sąjūdžio smogikais“, „nelegaliais ginkluotais junginiais“ ir kitais baisiais vardais. Ar reikia gintis, nors esi silpnesnis kūnu, ar kaip avinui ištiesti gerklę peiliui?
 
Kada J. B. Hannibalssonas vasarą lankėsi Vilniuje, jį pagarbiai kaip seną Lietuvos bičiulį priėmė premjeras Andrius Kubilius, nepaisydamas lavinos darbų vaduojantis iš krizės pasekmių. Tuo tarpu iš Daukanto aikštės padvelkė racionalus šaltukas.
 
Laisvės kovotoją Nelsoną Mandelą prieš pat jį išleidžiant iš PAR kalėjimo britų premjerė Margaret Thatcher pavadino „marksistiniu teroristu“. Vėliau šių žodžių ji nebevartojo. Beje, palestiniečiai tarptautiniu mastu pripažintuose rinkimuose savo balsų daugumą atidavė būtent „Hamas“.
 
Mes samdome ekspertus, tyrinėjame, kur buvo tos žydų kapinių ribos Šnipiškėse, tačiau kažkodėl nutylima, kad pati žydų bendruomenė pardavė tą kapinių teritoriją caro administracijai už aukso rublius dar XIX a. Ir mes nematome anei girdime, kad Izraelio valdžia ėmėsi statyti Tolerancijos rūmus Jeruzalėje. Ir ne bet kur, o tiesiai ant palestiniečių kapinių. Palestinietės verkia žiūrėdamos, kaip jų tėvų kaulus rausia buldozeriai, o pasaulis tyli. Kas netolerantiškas, to vieta po pamatais.
 
Kada J. B. Hannibalssonas vasarą lankėsi Vilniuje, jį pagarbiai kaip seną Lietuvos bičiulį priėmė premjeras Andrius Kubilius, nepaisydamas lavinos darbų vaduojantis iš krizės pasekmių. Tuo tarpu iš S. Daukanto aikštės padvelkė racionalus šaltukas: esą prezidentė neseniai matėsi su Islandijos prezidentu, tad pliusiukas uždėtas, ir „buvusiajam“ laiko nėra. Tai kas, kad tas dabartinis prezidentas net arti nestovėjo prie Lietuvos pripažinimo bylos. Nežinau, ar atkreipė kas nors dėmesį Prezidentūroje, kad Kovo 11-osios proga aukštiems svečiams skirtuose prezidentės pietuose J. B. Hannibalssono kėdė liko tuščia. Patyręs diplomatas atsakė diplomatine kalba. Taip tęsiant toliau, galima likti su plikais „valstybės interesais“ ir be draugų.
 
Kvietimai, apsilankymai ar atsisakymai yra simboliai, ženklinantys santykius ne tik tarp žmonių, bet ir tarp valstybių. Vladimiro Putino asmeniškai nepakenčiamo Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio nepakvietimas į Kovo 11-osios iškilmes yra labai simboliškas. Ar prezidentė pagalvojo, kaip ji jaustųsi, jei, pvz., vokiečiai į Berlyno sienos nugriovimo jubiliejų kviestų ne ją, o Ireną Degutienę? 1990 m. gegužę Čekijos Prezidentas Vaclavas Havelas pakvietė vizito į Prahą M. Gorbačiovo nekenčiamą Vytautą Landsbergį, o ne buvusį Gorbio pavaldinį vicepremjerą Algirdą Brazauską. Graudus prezidentės patarėjo teisinimasis, kad pakviestas Gruzijos parlamento pirmininkas, tik rodo, kad gėda pripažinti keliaklupsčiavimą Kremliaus įgeidžiams izoliuoti Gruzijos prezidentą.
 
Kada Ronaldas Reaganas susitiko su M. Gorbačiovu Reikjavike baigti ginklavimosi varžybų, jis kalbą pradėjo ne nuo balistinių ar taktinių raketų. R. Reaganas paklausė, kaip yra su politiniais kaliniais. M. Gorbačiovas nė nemirktelėjęs atsakė, kad Sovietų Sąjungoje politinių kalinių nėra. Tada stodamasis R. Reaganas pareiškė, kad tokiu atveju jis nemato prasmės kalbėtis. Ir tada M. Gorbačiovas pažadėjo laisvę visiems politiniams kaliniams. Andrejui Sacharovui buvo panaikinta tremtis, iš kalėjimų ir lagerių paleisti laisvamaniai. Istorinės derybos dėl nusiginklavimo tęsėsi ir buvo sėkmingos.
 
Šia proga priminsiu daugybę kartų patikrintą taisyklę, kad Maskva silpnus niekina, o gerbia tik tuos, kurie turi stiprybės. Ir niekur pasaulyje negerbiami tie, kurie draugams atsuka nugarą.
 
Solidarumas yra vertybė, dėl kurios mus pripažino, o mes kiek apšilome kojas, apsipratome laisvėje ir ėmėme ją ignoruoti. Negindami kitų laisvės, laidojame laisvę savyje. Nuo to neaugama, tik sumenkėjama.
 
A. Didžgalvio nuotr.
 
www.delfi.lt
 
Nuotraukoje: Katedros aikštė Kovo 11-ąją, oro balionas

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra