Iš Šventosios žemės – į visas tautas

Autorius: Data: 2013-04-30 , 14:30 Spausdinti

Jonas Venckus, Vilnius

Kovo 17 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Vilniuje, įvyko parodos „Iš Šventosios žemės – į visas tautas“ atidarymas. Atidarant parodą dalyvavo apaštalinis nuncijus Baltijos karštuose arkivysk. E. J. Ender, Lietuvos vyskupų konferencijos sekretorius vysk. J. Boruta, Lietuvos evangelikų liuteronų vysk. J. Kalvanas, stačiatikių, reformatų bažnyčių atstovai, LR Prezidento patarėjas D. Kuolys, Italijos, Vokietijos ambasadoriai.

Lietuvos vyskupų konferencijos 2000 metų jubiliejaus komitetas šią parodą rengė kartu su judėjimu „Comunione e Liberazione“. Šio judėjimo pastangomis archeologinė paroda „Iš Šventosios žemės – į visas tautas“ buvo eksponuota 1996 m. Rimini mieste (Italija). Išversta į pagrindines pasaulio kalbas paroda su pasisekimu apkeliavo daugelį Europos šalių.

Idėja surengti šią parodą kilo papirusų tyrinėtojui Carsten Peter Thiede iš Vokietijos. Parodą parengė Paolo Prosperi ir Enriko Tanca. Prie jos rengimo prisidėjo pasaulinio garso mokslo įstaigos ir muziejai: Izraelio antikvarinių vertybių departamentas (Jeruzalė), Britų (Londonas), Vatikano ir Romos muziejai.

Vilniuje ši paroda veiks iki balandžio 11 d. Po to apkeliaus kitus didesnius Lietuvos miestus – vyskupijų centrus/

parodą sudaro 46 informaciniai skyriai su eksponatų nuotraukomis ir komentarais apie juos. Ekspozicijoje – keturios pagrindinės temos: Palestinos žemė Kristaus laikais; Evangelizacijos keliai; Kultūrinis ir religinis kontekstas, į kurį pateko pirmosios krikščionių bendruomenės; Rašto paminklai.

Pasak Lietuvos vyskupų konferencijos 2000 metų jubiliejaus komiteto sekretoriaus kun. R. Makricko, ši paroda padės geriau suprasti krikščionybę  kaip religiją, susijusią su istoriniu asmeniu – Jėzumi Kristumi, suprasti kaip krikščionybė plėtėsi laike ir erdvėje.

„Svarbu surasti istorinių, archeologinių argumentų, rašytinių liudijimų, kurie šių dienų žmogui paaiškintų, jog jo tikėjimas remiasi realiu žmonijos istorijos įvykiu. Taip pat svarbu pagrįsti (pasitelkus, pavyzdžiui, Kumrano papirusus), kad pirmieji krikščionys buvo realūs asmenys, kad evangelijos, Pauliaus laiškai – tikri dokumentai, parašyti būtent tuo metu, kada ir vyko tie įvykiai, – tai pirmas žingsnis, norint suprasti Jėzaus Kristaus žodžių bei veiksmų istoriškumą“, – taip šios parodos uždavinius suprato jos sumanytojas C. P. Thiede.

Ypač įdomus yra parodos skyrius apie Rašto paminklus. Iki 1996 m. parodos Rimini mieste į vieną vietą nebuvo surinkti bei viešai eksponuojami patys seniausi Naujojo Testamento rankraščiai.

Parodoje eksponuojama medžiaga apie labai svarbius Šv. Rašto tyrinėjimams Oksirinchono papirusus, Oksfordo Bodleian bibliotekos papirusą Nr. 29 su „Apaštalų darbų“ tekstu, Oksfordo Magdalen koledžo „Evangelijos pagal Matą“ fragmentą (parašytas ne vėliau kaip 70 m.), visus graikiškų Kumrano grotos Nr. 7 tekstų fragmentus, tarp jų labai svarbų 7Q5, tėvo O’Callaghano identifikuotą kaip Mk 6, 52-53.

parodoje pateikiama medžiaga apie žydų tautos gyvenimą pirmaisiais krikščionybės amžiais, istorines asmenybes, religijos padėtį (Šventyklos kalno įrašas, Poncijaus Piloto įrašas, osuariumas (dėžė mirusiojo kaulams laikyti) su Kajafo įrašu, Kristaus laikų monetos, dokumentinė medžiaga apie apaštalų keliones, pirmųjų krikščionių bendruomenių išsidėstymą, krikščionybės santykius su tuometinėmis kultūromis, apie pirmųjų krikščionių simbolius, maldas, mirties, kankinystės sampratą, buitį.

„Voruta“ Nr. 14 (392) 1999 m. balandžio 10 d., 7 p.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra