Iš paveikslų trykštantis gyvenimas

Autorius: Data: 2011-01-09, 16:59 Spausdinti

Rasa PAKALNIENĖ

Apie šiuo metu Vilniaus rotušėje eksponuojamus garsios tapytojos Bronės Mingilaitės-Uogintienės paveikslus kultūrologas Gytis Vaitkūnas sakė: „Laikas sustojo, o gyvenimas trykšta iš darbų. Galima jausti, kad menas yra amžinas“.

Vilniaus rotušėje visą sausį veikia B. Mingilaitės-Uogintienės (1919-1983) retrospektyvinė tapybos paroda. Pažiūrėti apie pusę šimto eksponuojamų darbų ir pakalbėti apie šviesaus atminimo menininkę praėjusią savaitę susirinko būrys žmonių. Kai kurie pažinojo garsią dailininkų Uogintų šeimą ir lankydavosi jų namuose, savo kolekcijose turi B. Mingilaitės-Uogintienės paveikslų. Per kelis rotušės aukštus iškabintus darbus smalsiai apžiūrinėjo ir tie, kuriems menininkės kūryba pažįstama tik iš vyresnės kartos žmonių pasakojimų.

Butas – didelė studija

Apie B. Mingilaitės-Uogintienės darbus ir šios šeimos gyvenimą yra ką papasakoti. Per parodos atidarymą kultūrologas G. Vaitkūnas atskleidė, kokioje aplinkoje atsirasdavo išskirtiniai meno kūriniai, taip prisodrinti gyvybės. „Uogintų butas Vilniaus centre buvo viena didelė studija. Ten rinkdavosi draugija, kuri gyveno menu, – sakė jis. – Turbūt kiekvieną mėnesį apsilankydavo teatro režisierius Juozas Miltinis. Su juo ateidavo koks nors svečias iš Prancūzijos.“ Tie namai buvo nedidelis, bet labai įdomus pasaulis. Menininkų buveinėje viešėdavo daug kultūros ir meno žmonių. Ne vienas jų įamžintas B. Mingilaitės-Uogintienės tapytuose portretuose. G. Vaitkūnas tai pavadino talentų trauka. Pasak kultūrologo, dabar rotušėje eksponuojamas gyvenimas – tokį įspūdį palieka B. Mingilaitės-Uogintienės paveikslai. G. Vaitkūno nuomone, tokie darbai papuoštų bet kurį pasaulio muziejų, jie nesensta ir parodo, kad menas yra amžinas. „Norėčiau visą gyvenimą vaikščioti toje galerijoje, kur B. Mingilaitės kūriniai“, – kadaise sakė J. Miltinis.

Langai į žmonių širdis

Garsų teatro režisierių J. Miltinį iš paauglystės atsimena ir kompozitorius Kęstutis Antanėlis. Jis bičiuliavosi su Uogintų sūnumi Broniumi, vėliau taip pat tapusiu dailininku, ir lankydavosi menininkų šeimos namuose. „Su pravardę Pukis turinčiu Uogintų sūnumi kadaise mokykloje pradėjome kartu groti, – LŽ pasakojo kompozitorius. – Lankydavausi jų namuose Vilniuje, viešėdavau viloje Palangoje. Nuo tada mane patraukė B. Mingilaitės-Uogintienės „lietuviškai matisiška“ tapyba.“ Anuomet K. Antanėlis matydavo ne tik paveikslus, bet ir veidus menininkų, kurie ateidavo į dailininkų šeimos buveines. „Nors buvome dar vaikėzai, tie žmonės – režisierius J. Miltinis, aktorius Bronius Babkauskas – ir su mumis pasikalbėdavo. Man tai labai patiko.“ Gerokai vėliau, kai kompozitorius susituokė su aktore Janina Matekonyte, B. Mingilaitė-Uogintienė nutapė jos portretą. „Paveikslas daugiau kaip 30 metų kabo mūsų namuose, – sakė K. Antanėlis. – B. Mingilaitė-Uogintienė – tokia gera spalvos meistrė, kad tas portretas nesensta ir „nepavargsta“. Ji yra viena geriausių Lietuvos spalvininkių.“

Politikas Petras Auštrevičius tarsi tęsią tradiciją lankytis Uogintų namuose, kur dabar gyvena dukra Gintarė. Jis sakė LŽ, kad ten yra matęs B. Mingilaitės-Uogintienės darbų, kurie parodoje neeksponuojami. „Esu didelis dukros Gintarės kūrybos gerbėjas, o ji man parodė studiją ir supažindino su mamos darbais, – sakė P. Auštrevičius. – Mano nuomone, B. Mingilaitės-Uogintienės paveikslai yra labai stiprūs ir turi savo aurą. Tai europinio lygio kūriniai, jie žaismingi, turtingo kolorito ir net sukrečiantys. Tai menas, kuris galėtų visur atstovauti Lietuvai. Todėl B. Mingilaitės-Uogintienės paveikslus reikėtų dažniau eksponuoti, nes jie atveria langus į žmonių širdis.“

Subtili ir drąsi

Su talkininkų būriu mamos parodą parengusi dailininkė G. Uogintaitė LŽ teigė: „Paveikslai man atrodo tobuli. Dabar, kai jie eksponuojami, mane apėmė laisvės ir skrydžio pojūtis.“ Gintarė šypsojosi, kad šiuo metu jos kambarys pilnas baltų drobių, ant kurių nebuvo kada tapyti, nes parengti mamos parodą prireikė daug laiko. Nors menas yra G. Uogintaitės gyvenimas, ji sakė, jog kadaise mama nenorėjo, kad dukra stotų į M. K. Čiurlionio meno mokyklą. Laimėjo Gintarės noras, ir ji tapo dailininke. Kokią mamą prisimena Gintarė? „Ji buvo švelni ir subtili, nesiverždavo į kito žmogaus erdvę. O kaip dailininkė anais laikais buvo labai drąsi.“ Dukra labai dėkinga tėvams dailininkams už įdomų jų šeimos gyvenimą. Uogintus galima vadinti menininkų dinastija, mat tėvai ir vaikai pasirinko dailės ženklais pažymėtą kelią.

Petro Malūko nuotr.

www.lzinios.lt

Nuotraukoje: B. Mingilaitės-Uogintienės dukra Gintarė parodė mamos tapytą jos portretą (dešinėje)

ParodosSusiję straipsniai

One Comment


  1. Paveikslai, Prieš 7 years ago

    Buvom, grazu 🙂


Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra