Informacinių ir ryšių technologijų moksliniai tyrimai. Įvykdžius ES finansuotą projektą sudaromi tikslesni taršos žemėlapiai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Įvykdžius ES finansuotą mokslinių tyrimų projektą INTAMAP jau galima sudaryti sąlygas visiems naudotis tikralaikiais oro, dirvožemio ir vandens taršos žemėlapiais.
 
Vykdant šį projektą sukurta atvirųjų specifikacijų programinė įranga, sudaranti kontūrinius žemėlapius, kuriuose tiksliai parodomos ne tik užterštos vietos, bet ir taršos šaltiniai ir jos plitimas. Naudodamosi tokia informacija valdžios institucijos gali greičiau nuspręsti, kokių imtis taršos šaltinio šalinimo veiksmų, o žmonėms ši informacija gali padėti išvengti taršos. Projektą, kuriam buvo skirta apie 1,8 mln. EUR ES lėšų, vykdė Austrijos, Belgijos, Graikijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų ir Vokietijos mokslininkai. Informacinių ir ryšių technologijų (IRT) mokslinių tyrimų taikymas Europos piliečių ir verslo naudai yra pagrindinis 2010 m. gegužės mėn. Komisijos priimtos Europos skaitmeninės darbotvarkės elementas (žr. IP/10/581, MEMO/10/199 ir MEMO/10/200).
 
Už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes teigė: „Projektas INTAMAP – puikus pavyzdys, kaip moksliniais tyrimais galima gerinti kasdienį gyvenimą Europoje. Tikralaikiai taršos žemėlapiai gali būti labai svarbi priemonė valdžios institucijoms nustatant taršos šaltinius ir sprendžiant, kaip geriausia juos panaikinti. Šie žemėlapiai taip pat gali padėti žmonėms išvengti taršos, pavyzdžiui, smogo.“
 
Iki šiol, kai Europos vandenyse išsiliedavo nafta, matavimais būdavo tiksliai nustatoma užteršta vieta, bet nustatyti taršos masto ir jos šaltinio dažnai nebūdavo galima. Neturint tokios informacijos valdžios institucijoms buvo sudėtinga greitai reaguoti ir veiksmingai sustabdyti taršą.
 
Pavyzdžiui, sprendimai dėl priverstinės evakuacijos buvo priimami remiantis informacija, gauta iš palyginti nedaug stebėjimo stočių, dėl lėšų trūkumo skirtų tik kelioms taršos vietoms stebėti. Neturėdamos informacijos apie taršos lygį tose vietose, kuriose nėra stebėjimo stočių, sprendimus priimančios institucijos negali susidaryti išsamaus vaizdo apie taršos mastą.
 
Projektą INTAMAP vykdantys mokslininkai sukūrė programinę įrangą, pagal konkrečiose vietose atliktus matavimus sudarančią internetinį kontūrinį žemėlapį, kuriame pateikiami atnaujinami tikralaikiai teršalų koncentracijos duomenys. Naudojant interpoliavimo metodus žemėlapyje parodoma, kas vyksta tose vietose, kuriose nėra stebėjimo stočių. Taip galima susidaryti išsamesnį vaizdą. Nors duomenims apdoroti kartais reikia nemažai laiko, INTAMAP programinė įranga pagal turimą laiką gali nustatyti, ar reikia taikyti tiksliausius interpoliavimo metodus ir pateikti tiksliausią žemėlapį, ar kuo greičiau pateikti ne tokį tikslų vertinimą, kad būtų galima susidaryti apytikrį vaizdą.
 
Atvirąją interpoliavimo programinę įrangą – esminį šio projekto elementą – su išorės pasauliu sieja žiniatinklio tarnybos.
 
Pavyzdžiui, internete paskelbtus neapdorotus duomenis sistema priima naudodamasi „Open Geospatial Consortium“ (OGC) organizacijos sukurtais atviraisiais standartais. Kai duomenys apdorojami, OGC standartus atitinkančios žiniatinklio tarnybos gali automatiškai sukurti žemėlapius, paskelbti juos internete ir prireikus atnaujinti.
 
Programinės įrangos taikymas
 
Dėl miestų oro taršos ir pramoninių išmetamųjų teršalų susidarančių kietųjų dalelių kiekis gali skirtis net nedideliu atstumu, todėl važiuojantieji į darbą dviračiu, naudodamiesi INTAMAP, gali patikimai apskaičiuoti vidutinį kietųjų dalelių kiekį savo kelyje ir pasirinkti, kuriuo keliu važiuoti. Vokietijos apsaugos nuo radiacijos institucija (Bundesamt für Strahlenschutz), naudodamasi INTAMAP sistema, jau gali pavaizduoti valandines gama spinduliuotės vertes, kurias gauna iš Europos keitimosi radiologiniais duomenimis platformos (European Radiological Data Exchange Platform, EURDEP).
 
Pagrindiniai faktai
 
Projektas INTAMAP finansuotas pagal ES šeštąją bendrąją mokslinių tyrimų programą. INTAMAP programinė įranga trejus metus buvo kuriama devyniuose mokslinių tyrimų centruose Austrijoje, Belgijoje, Graikijoje, Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose ir Vokietijoje.
 
INTAMAP interneto svetainė: http://www.intamap.org/index.php.
 
 
Šį ir kitus pranešimus galite rasti internete adresu:
 
http://europa.eu/press_room/index_en.htm
 
http://europa.eu/rapid/recentPressReleasesAction.do?guiLanguage=en&hits=500
 
 
Spaudos ir informacijos skyrius / Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje
Naugarduko g. 10, LT-01309 Vilnius
Tel: +370 5 2313186, fax: +370 5 2313192, www.europa.eu/lietuva
 
Zenekos nuotr.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra