Informacija apie Valdovų rūmų (Žemutinės pilies) liekanų išsaugojimą

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Valstybinės paminklosaugos komisijos Monitoringo grupės Valdovų rūmų atkastų mūro liekanų išsaugojimui stebėti
Valstybinės paminklosaugos komisijos Monitoringo grupė, dalyvaujant Kultūros paveldo centro Techninių tyrimų laboratorijos vedėjai, vyriausiajai restauravimo technologei E.V.Telksnienei, š.m. rugpjūčio 14 d. ir rugsėjo 17 d. lankydamasi Žemutinės pilies Valdovų rūmų vietoje, nustatė, kad atkastųjų liekanų teritorijoje jau išgręžta apie 150 gręžinių ir juose sumontuoti poliai būsimų Valdovų rūmų antžeminės konstrukcijos atramai. Polių gręžimas ir montavimas vyksta pagal patvirtintą projektą. Tačiau realiai jų ilgumą ir išdėstymo tankumą koreguoja grunto toje vietoje atsparumas. Polių stabilumui užtikrinti planuojamas rostverkų ir templių įrengimas. Techniniame projekte numatyta kai kuriose vietose juos tiesti per buvusių rūmų išlikusių pamatų mūrą. Todėl tokio projekto realizavimas būtų pirmas žingsnis pasikėsinti į autento išsaugojimą.
Būsimiems Valdovų rūmams būtini požeminiai tinklai. Jų ir buvusių rūmų išlikusių pamatų apžvalgos galerijos (tako) įrengimų vietose dabar atliekami archeologiniai tyrimai. Radiniai tikslina ir papildo teritorijos istorinę ir kultūrinę vertę. Tačiau jiems irgi kyla reali sunaikinimo grėsmė. Jau žinoma, kad tik ką atkastos įspūdingos IX–XIII amžių medinių statinių liekanos nebus išsaugotos. Geriausiu atveju, skyrus lėšų jų konservavimui, vertybės bus eksponuotos kitoje vietoje.
Iki šiol išlieka aktualus gruntinių vandenų surinkimas bei reikiamo jų lygio palaikymas. Gruntinius vandenis būtina pažeminti, kad būtų galima įrengti požeminius tinklus ir apžvalgos galerijas. Norint išsaugoti buvusių rūmų senąsias medines konstrukcijas, būtina išlaikyti atitinkamą gruntinio vandens lygį.
Artėjant rudens-žiemos sezonui Žemutinės pilies ypatingos reikšmės mūrų liekanas ketinama papildomai apšiltinti.
Valdovų rūmų atkūrimo vadovai jau sunerimę dėl statybai reikalingų plytų kokybės ir patvarumo.
Kitas Monitoringo grupės apsilankymas Valdovų rūmų vietoje numatomas š. m. spalio 16 d.
Monitoringo grupės pirmininkė

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra