Ilgės (Vėlinės) Karmazinuose

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Vėlyvą rudenį, kai gamta išgyvena didelių pokyčių metą, švenčiamos Vėlinės, mūsų protėvių vadintos Ilgėmis. Tai ypatingo susikaupimo, rimties, atsakymų į svarbius būties klausimus metas.
 
Prieš keturiasdešimt metų, (1969 m.) Vilniaus universiteto ramuviečiai ir žygeiviai susirinko Karmazinų slėnyje, kuriame pagal senuosius papročius šventė Ilges. Ant Karmazinų piliakalnio jaunuoliai sukrovė aukurą ir uždegė apeigų Ugnį, po to aplankė ir pagerbė netoliese esančius protėvių kapus.
 
Pirmosios Ilgės, švęstos sovietinės okupacijos metais, buvo lyg šviesos žiburėlis, uždegtas protėvių atminimui ir savosios kartos vilčiai palaikyti, savotiškas patriotiškai nusiteikusio jaunimo protestas prieš sovietinės valdžios brukamas griežtai reglamentuotas ir ideologizuotas šventes.
 
Karmazinų slėnis pirmajai sovietmečiu Ilgių šventei pasirinktas neatsitiktinai. Būtent čia, Sudervės, Dūkštų, Kernavės apylinkėse Vilniaus universiteto kraštotyros klubas „Ramuva“ 1969–1970 m. surengė savo pirmąsias ekspedicijas, atskleidusias turtingą ir savitą šio krašto dvasinį paveldą.
 
Daugybė apie Karmazinų piliakalnį išgirstų padavimų liudijo, kad tai buvusi kulto vieta – alkakalnis. Vietos gyventojai pasakojo čia buvus pagonių šventovę, stovėjus akmeninį stabą, minėjo užkastą auksą… Esą dar ir šiais laikais sekmadieniais, kai Dūkštose skamba bažnyčios varpai, piliakalnyje atsiliepia ten nugrimzdęs varpas. Pasakojama ir apie kadaise ratu aplink piliakalnį augusius ąžuolus, kurių kelmai savo dydžiu dar neseniai stebinę žmones.
 
Čia, Dūkštos ir Neries santakoje, protėvių gyventa ne vieną šimtmetį: archeologai aptiko II–IV a senovės gyvenvietę, netoliese yra ir didžiausias Vilniaus apylinkėse (apie 140 pilkapių) Karmazinų pilkapynas.
 
Daugelį metų Vilniaus ir Kauno romuviečiai ir žygeiviai tvarkė Karmazinų alkakalnį, nors ir persekiojami visagalio KGB. Rudenį švęsdavo Vėlines (Ilges), o pavasarį – Jorės šventę.
 
Šiemet, 2009 m. spalio 30 dieną vėl susirinkime ant Karmazinų alkakalnio švęsti Ilgių ir paminėti pirmosios, sovietmečiu švęstos, Ilgių (Vėlinių) šventės 40metį.

Šios šventės apeigas prie 1969 m. sukrauto aukuro atliks apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“ (vadovė Inija Trinkūnienė), dalyvaus 1969–ųjų metų šventės organizatoriai: Jonas Trinkūnas, Nijolė Balčiūnienė, Tadas Šidiškis ir kiti.

 
Prie Dūkštų pilkapių uždegsime ugneles miško pilkapyne.

Vėliau visus pakviesime į Neries regioninio parko Lankytojų centrą sušilti ir pasiklausyti pirmųjų sovietmečiu švęstų Ilgių švenčių dalyvių prisiminimų.

 
Kviečiame dalyvauti visus, neabejingus senosioms tradicijoms
 
Tegul neužgęsta ugnelė Karmazinų alkakalnio aukure ir mūsų širdyse!
 
Programa:
 
2009 m. spalio 30 d.
 
15 val. – Ilgių apeigos ant Karmazinų alkakalnio
 
16 val. – kelionė į Karmazinų pilkapyną
 
16.30 val. – Vėlinių apeigos Karmazinų pilkapyne
 
17 val. – susitikimas su 1969–ųjų metų Ilgių šventės organizatoriais ir dalyviais Neries regioninio parko Lankytojų centre (Vilniaus g. 3, Dūkštos, Vilniaus r.)
 
Kaip atvykti?
 
Iš Vilniaus važiuokite Kernavės kryptimi. Pravažiavę Dūkštas (~už 2 km), sukite link Vievio (A108). Prieš Verkšionių kaimą, ties rodykle Karmazinų piliakalnis, sukite jos rodoma kryptimi.
 
Organizatorius Neries regioninio parko direkcija
 
Partneris – Vilniaus Romuva
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukose: Vėlinių akimirkos senose kapinėse

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra