Utenoje – ikonų paroda iš Lucko

Autorius: Data: 2011-12-02 , 15:40 Spausdinti

Dr. Aldona VASILIAUSKIENĖ, Vilnius

Utenoje Antano ir Motiejaus Miškinių bibliotekoje eksponuojama ikonų ant stiklo paroda atvežta iš Ukrainos. Tai prie Šv. Bazilijaus Didžiojo vienuolyno Lucke 2008 m. pradėjusios veikti parapijinės dailės studijos vaikų bei jų tėvų darbai.

Studija įkurta Tetjanos Mialkovskos iniciatyva, palaikant vienuolyno igumenui t. Terentijui Capčiukui OSBM. Jai vadovauja profesionalios menininkės Tetjana Mialkovska ir Galyna Černyš.

Ant stiklo nupiešos ikonos – tai reprodukcijos kopijų, kurių originalai saugomi privačiose kolekcijose Ukrainos ir Prancūzijos muziejuose.

Pati tapybos ant stiklo technika iš pagrindų skiriasi nuo tradicinės tapybos ant medžio ar drobės – čia tapoma veidrodiniu pagrindu, be to piešiant ant stiklo ką nors pataisyti neįmanoma.

Ikona ant stiklo gyvavo XVIII–XIX a. ir buvo būtina ukrainietiškos trobos interjero dalimi, naudota ir pakelės koplyčiose Bukovinos, Užkarpatės, Galycijos, Voluinės bei kitose teritorijose. Čia liaudies meistrų pagamintos jos buvo vežamos parduoti į Rytų Ukrainą.

Tačiau šią liaudies meistrų kūrybą XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje išstūmė pradėtos spausdinti ikonos.

Nutrauktą kūrybinį procesą tarsi pratęsia parodoje pristatomi darbai, liudydami apie estetinį ir dvasinį ukrainiečių tautos turtą, pasaulio supratimą, šventųjų užtarimo paieškas. Pristatomuose darbuose vyrauja ir meistriška stilizacija, ir paveikslo lakoniškumas, ir ryški – aiški spalva. O svarbiausia, kaip rašo Katerina Ganeijčuk, ikonos ant stiklo pakyla į tokį lygmenį, kaip ukrainietiški siuvinėjimai ar ukrainietiška daina bei tampa tarsi lobių skrynia, kurioje saugoma ukrainiečių tautos krikščioniška dvasia.

2011 m. spalio 6–8 d. Voluinės nacionaliniame Lesės Ukrainkos universitete Lucke vykusioje X-oje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Šv. Bazilijaus Didžiojo ordinas Bažnyčios istorijoje“ dalyvavo ir Utenos krašto tautodailininkų delegacija: Anelė Araminienė, Gita Juškėnienė, Odeta Bražėnienė, Jurgis Bražėnas su vadove Zita Mackevičiene bei juos iš Lietuvos atvežęs UAB „Vilava“ vairuotojas Igoris Gerasimovas.

Tautodailininkai į Lvovą atvežė daugiau kaip du šimtus 26 autorių darbų. Lvovo Religijų istorijos muziejuje spalio 7 d. atidaryta paroda „Su meile Lietuvai“ sulaukė gausaus lankytojų būrio. Iš čia ji keliaus po kitas Lvovo srities bibliotekas bei muziejus, parodų sales…

Grįždami į Lietuvą uteniškiai vėl užsuko į Lucką ir parsivežė minėtą ikonų, pieštų ant stiklo, parodą, kurią lapkričio 3 d. aplankė Ukrainos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Valerijus Žovtenko ir kultūros atašė Olena Masneva.

Ukrainiečiai aplankė leidyklą-spaustuvę „Indrą“, kurioje p. Žaneta Kibickienė papasakojo apie eksponuotas jų leidyklos išleistas knygas, gautus įvertinimus.

Antano ir Motiejaus Miškinių bibliotekoje direktorė Vida Garunkštytė pravedė ekskursiją ukrainiečiams ir juos lydintiems vicemerui Vidmantui Valinčiui, Utenos dekanui kan. Juozapui Kuodžiui, „Utenio“ redaktoriui Donatui Čepukui, p. Žanetai Kibickienei bei šio straipsnio autorei dr. Aldonai Vasiliauskienei po biblioteką. Pasidžiaugta, kad „Utenio“ redaktorius D. Čepukas tiek daug vietos skiria ukrainistikos tematikai.

Pasigrožėjus ikonų paroda bibliotekoje, prie kavos puodelio Utenos vicemeras A. Valinčius svečiams pasakojo apie Utenos ekonominius, kultūrinius bei dvasinius laimėjimus, gautus pasaulinius įvertinimus ir aukštus veiklos pripažinimus. Ukrainos ambasadorius pažadėjo pakviesti Ukrainos poetų į poezijos pavasarių renginius Utenoje. Kalbėta apie tolesnio bendradarbiavimo perspektyvas.

Popietyje vyko ikonų parodos pristatymas visuomenei. Kalbėjo Zita Mackevičienė ir šio straipsnio autorė. Susirinkusieji išgirdo apie Šv. Bazilijaus Didžiojo ordiną (vienintelį ordiną įkurtą Lietuvoje), apie artėjančiam šio ordino 400 metų jubiliejui surengtas konferencijas (5-as Lietuvoje ir 5-as Ukrainoje), apie X tarptautinės mokslinės konferencijos, vykusios Lucke, išskirtinumą – parodas organizuotas Ukrainoje ir Lietuvoje, apie vienuolius bazilijonus, dalyvavusius knygos apie tautodailininkus pristatyme Utenoje, Lvovo Religijų istorijos muziejaus darbuotojų lankymąsi Utenoje bei čia esančią parodą. Kalbėta apie unitus – Rytų apeigų katalikus, ikonas, jų atsiradimą, tapybos išskirtinumą. Kartu buvo dėkota Daugailių mokyklos bičiulių draugijos pirmininkui UAB „Vilava“ generaliniam direktoriui p. Antanui Vilūnui – tik jo mecenatorystės dėka įvyko visi minėti susitikimai, tik jo dėka į Lietuvą atkeliavo ir minėta ikonų ant stiklo paroda. Jo dėka grupelė arkivyskupo Mečislovo Reinio gerbėjų ir jo vardo garsintojų galėjo nuvykti į Vladimirą prie Kliazmos bei dalyvauti įvairiuose renginiuose įamžinant Utenos krašto Dievo Tarno M. Reinio atminimą. Pasidžiaugta, kad Utenos kraštas turi tokių iškilių, visada pasiruošusių padėti asmenybių kaip p. A. Vilūnas.

Reikia pažymėti, kad tokio tipo – ikonų ant stiklo – paroda pirmoji ne tik Utenoje, bet ir Lietuvoje. Iš Utenos ji keliaus į Tauragnus, pabuvos ir kitose Utenos krašto vietose, vėliau – pasieks ir kitus rajonus.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Utenos leidykloje-spaustuvėje „Indra“ Įpatingasis ir Įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Valerijus Žovtenko domisi leidyklos išleista knyga. Iš kairės: Kultūros atašė Olena Masneva, ambasadorius Valerijus Žovtenko, Žaneta Kibickienė, ambasados vairuotojas Mykola Dziadin

2. Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekoje prie ikonų ant stiklo ekspozicijos. Iš k.: Ž. Kibickienė, dr. Aldona Vasiliauskienė, „Utenio“ redaktorius Donatas Čepukas, Ypatingasis ir Įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvos Respublikoje V. Žovtenko, kultūros atašė Olena Masneva, Utenos dekanas kan. Juozapas Kuodis, bibliotekos direktorė Vida Garunkštytė, Utenos vicemeras Vidmantas Valinčius

3. Vladimiro prie Kliazmos kapinėse prie memoriale atidengtos arkivyskupui M. Reiniui paminklinės lentos. Iš deš.: dr. A. Vasiliauskienė, kelionės mecenatorius Daugailių mokyklos bičiulių draugijos pirmininkas, UAB „Vilava“ generalinis direktorius Antanas Vilūnas, Utenos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyr. specialistė mgsr. Zita Mackevičienė, verslininkas iš Kauno jau nemažai metų gyvenantis Vladimire ir rėmęs finansiškai atvykusius Ramūnas Babenskas

Voruta. – 2012, vas. 4, nr. 3 (741), p. 9.

Parodos , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra