Ignalinos AE vyko Ignalinos programos priežiūros komiteto posėdis

Autorius: Data: 2011-04-01, 10:15 Spausdinti

2011 m. kovo 30 d. Vilniuje ir kovo 31 d. Valstybės įmonėje Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) įvyko Ignalinos programos Priežiūros komiteto posėdžiai.

Posėdžiuose dalyvavo Energetikos ministerijos, Finansų ministerijos, Europos Komisijos, Ministro Pirmininko tarnybos, Centrinės projektų valdymo agentūros, Europos plėtros ir rekonstrukcijos banko, Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos, Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros atstovai.

Kovo 31 d. posėdžio IAE dalyviai vertino Ignalinos AE eksploatacijos nutraukimo (EN) procese per pusmetį padarytą pažangą, žmogiškųjų išteklių, laiko ir lėšų planavimo bei valdymo efektyvumą. 

Taip pat buvo aptariami elektrinės įrenginių ir pastatų išmontavimo ir deaktyvacijos projektų planavimo, vadybos ir priežiūros klausimai, vertinama pagrindinių EN projektų – B1 (Laikinoji panaudoto branduolinio kuro saugykla), B2/3/4 (Kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksas) B19 (Trumpaamžių labai mažo aktyvumo radioaktyviųjų atliekų „Landfill” tipo kapinynas), B25/1 (Mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių radioaktyviųjų atliekų paviršinis kapinyno projektavimas), B9-4 (I ir II reaktorių ardymo galimybių studija) – įgyvendinimo pažanga.

IAE generalinis direktorius Osvaldas Čiukšys pažymėjo, kad apibendrinant pirmuosius eksploatacijos nutraukimo metus, galime drąsiai teigti, kad identifikavome ir tobulinome kertines veiklos sritis – viešųjų pirkimų skaidrumo užtikrinimas, efektyvus biudžeto valdymas, kritinių projektų valdymas ir projektų valdymo mechanizmo stiprinimas, skiriamo finansavimo efektyvus planavimas, energetinių išteklių taupymas ir pan.

IAE atstovai informavo, kad 2011 m. vasario 1 d. pradėtas 500 panaudoto branduolinio kuro rinklių iškrovimas iš 2-ojo bloko reaktoriaus į išlaikymo baseiną. Šiuo metu kasdien yra perkraunama po 3 panaudoto kuro rinkles, todėl planuojama, kad visi numatyti darbai bus baigti iki 2012 m. vasario mėn.

Posėdžio dalyviai buvo supažindinti dėl pagrindinių eksploatacijos nutraukimo projektų B1 ir B2/3/4 generalinio rangovo Nukem Technologies įsipareigojimų nevykdymo kylančiomis problemomis, projektų eiga ir IAE įgyvendinamomis priemonėmis, užtikrinančiomis tinkamą tolesnę šių projektų eigą.

Buvo aptartas unikalus IAE vykdomas projektas UP01 (Konstrukcijų išmontavimo iš 1-ojo ir 2-ojo energijos blokų reaktorių šachtų inžineriniai darbai). UP01 inicijuotas kaip vidinis projektas, kurį įgyvendinant IAE personalas galės maksimaliai panaudoti savo žinias ir patirtį. Vidiniai projektai ženkliai sumažina eksploatacijos nutraukimui reikalingų lėšų poreikį (vien tik 2010 m. buvo sutaupyta – 20,1 mln. Lt.). 2010 metų birželio mėn. IAE su TATENA pasirašė susitarimą dėl dalyvavimo projekte „Apšvitinto grafito tvarkymas, siekiant užtikrinti atitikimą atliekų priėmimo laidojimui kriterijams“. Taip pat posėdžio dalyviai buvo informuoti apie IAE iniciatyvą kurti RBMK tipo grafitinių reaktorių išmontavimo ES kompetencijos centrą. IAE specialistų nuomone, tai labai perspektyvi idėja, kadangi ES finansavimas padėtų ne tik įgyvendinti IAE eksploatacijos nutraukimo projektus, bet ir skleisti IAE specialistų sukauptą darbo su grafitu patirtį kitose valstybėse.

Posėdyje buvo pateikta informacija apie vasario 24 d. Ignalinos atominėje elektrinėje vykusias planines avarinės parengties organizacijos kompleksines pratybas, skirtas praktiškai patikrinti naujos versijos “IAE avarinės parengties planą” ir elektrinės darbuotojų gebėjimus veikti avarinės parengties organizacijos metu. Pratybas stebėjo Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI), Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM, Radiacinės saugos centro atstovai. Stebėtojai IAE avarinės parengties planą ir darbuotojų veiksmus avarinės parengties organizavimo metu įvertino gerai. Taip pat dalyvių dėmesys buvo atkreiptas į tai, kad po Japonijoje esančios Fukušimos 1-osios atominės jėgainės ištikusios katastrofos IAE parengė ir pateikė Valstybinei atominės energetikos saugos inspekcijai   (VATESI) tvirtinimui specialų Ignalinos atominės elektrinės veiksmų planą.

Posėdžio dalyviai lankėsi Laikinosios panaudoto branduolinio kuro saugyklos, Kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo komplekso, Trumpaamžių labai mažo aktyvumo radioaktyviųjų atliekų „Landfill“ tipo kapinyno statybos aikštelėse.

Ignalinos programa yra Europos Sąjungos finansinis instrumentas, skirtas Ignalinos atominės elektrinės eksploatacijos nutraukimui ir su juo susijusioms priemonėms Lietuvos energetikos sektoriuje remti.

Daiva Rimašauskaitė, IAE Komunikacijos vadovė-atstovė spaudai, el. p. daiva.rimasauskaite@iae.lt, tel. (8-386) 24442

Atominė elektrinė ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra