Įamžintas kun. prel. Mykolo Krupavičiaus atminimas

Autorius: Data: 2012-09-27 , 16:14 Spausdinti

Įamžintas kun. prel. Mykolo Krupavičiaus atminimas

Jurgita BRASIŪNAITĖ, Vilnius

2012 m. rugsėjo 23 d., sekmadienį, Vilniaus Odminių gatvėje ant 10 numeriu pažymėto namo sienos atidengta memorialinė lenta kunigui prelatui Mykolui Krupavičiui (1885–1970). Tai buvo Lietuvos partizanų kapeliono monsinjoro Alfonso Svarinsko septynerių metų pastangų rezultatas.

Sekmadienį Lietuvos kariuomenės Šv. Ignoto bažnyčioje šv. Mišias už kun. prel. M. Krupavičių ir kitus bendražygius, kurie kūrė pirmąją Lietuvos Respubliką, aukojo Lietuvos kariuomenės Ordinaras vyskupas Gintaras Grušas, Lietuvos kariuomenės vyriausiasis kapelionas kun. Rimas Venckus, Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provincijolo socijus kun. Gediminas Kijauskas SJ bei mons. Alfonsas Svarinskas.

Giedojo Vytauto Versecko vadovaujamas generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos vyrų choras „Kariūnas“. Po šv. Mišių – pašventinta memorialinė lenta (autorius architektas Mindaugas Kerys, finansavo Vilniaus miesto savivaldybė). Joje įrašyti tokie kun. prel. M. Krupavičiaus žodžiai: „Lietuvi, tebūnie tau pirmaisiais Tėvas ir Motina, bet virš jų tebūnie tau tavo Tėvynė Lietuva“. Apie M. Krupavičių ir jo reikšmę Lietuvai kalbėjo europarlamentaras prof. Vytautas Landsbergis, Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius, mons. Alfonsas Svarinskas. Dalyvavo LR Seimo narys, Lietuvos Sąjūdžio pirmininkas Rytas Kupčinskas, Lietuvos Sąjūdžio tarybos pirmininko pavaduotojas Romas Batūra ir kt.

Gyvendamas name Odminių g. 10, M. Krupavičius su bendražygiais Lazdynų Palėda, Juozu Tumu-Vaižgantu, Pranu Viktoru Raulinaičiu bei kitais aktyviai dalyvavo Lietuvos valstybės kuriamojoje veikloje.

Šiai progai mons. A. Svarinskas apie kun. prel. Mykolą Krupavičių išleido bukletą, kuriame pateikiama biografija, testamentas bei ištrauka „Kaip buvo kuriama pirmoji Lietuvos Respublika“ iš kunigo prelato „Atsiminimų“. Anot monsinjoro, M. Krupavičiaus atminimas gyvas. Juk tai kunigas, kuris įvykdė Lietuvoje žemės reformą ir tuo būdu nepakenkė nei Bažnyčiai, nei valstybei. 1923–1926 m. buvo žemės ūkio ministras. Jam daug padėjo Žemaičių vyskupas Pranciškus Karevičius. M. Krupavičiaus įgyvendintos žemės ūkio reformos metu buvo išdalinta 418 tūkst. ha dvarų žemių. Jų gavę, daug Lietuvos savanorių, bežemių ir mažažemių valstiečių tapo savarankiškais ūkininkais. Pasak mons. A. Svarinsko, įvykdydamas žemės reformą, kunigas sukūrė vidutinių ūkininkų sluoksnį, o jų vaikai sovietams okupuojant Lietuvą tapo nepriklausomos valstybės gynėjais – partizanais. Čia ir išryškėja kunigo patrioto M. Krupavičiaus didybė. Monsinjoras teigė, kad šio žmogaus atminimą buvo būtina įamžinti kaip pavyzdį šiuolaikiniam jaunimui, kaip reikia gerbti savo Tėvynę. Juk Dievas, bažnyčia ir Tėvynė – tai idealai, už kuriuos privalu kovoti visiems lietuviams. Jis kalbėjo: „Deja, kun. prel. M. Krupavičiaus vardu nepavadinta nei viena mokykla, nei viena gatvė. Kaip trūksta meilės Lietuvai ir pagarbos praeities kovotojams – Laisvės didvyriams. Ačiū visiems, kurie dalyvavo šiose kun. prel. M. Krupavičiui skirtose iškilmėse.“

Kun. prel. M. Krupavičius po mirties 2006 m. buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi.

Autorės nuotr.

Nuotraukoje: Kun. prel. M. Krupavičiui skirta memorialinė lenta ant namo Odminių g. 10, Vilniuje

Voruta. – 2012, spal. 13, nr. 21 (759), p. 12.

Katalikų kunigai , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra