Į Vilnių sugrįžtančios Kariuomenės ir visuomenės šventės pradžią skelbė NATO sąjungininkų naikintuvai

Autorius: Data: 2014-05-18 , 09:26 Spausdinti

Gegužės 17 d. svarbiausia Lietuvos kariuomenės šventė – Kariuomenės ir visuomenės diena – po trejų metų pertraukos sugrįžo į sostinę. Šiemet ji vyko Vilniuje prie Baltojo tilto.

Šventėje susirinkę svečiai galėjo stebėti net dvi karines operacijas ir susipažinti su į šventę atvykstančiais NATO sąjungininkais – Lenkijos ir Jungtinės Karalystės kariais, vykdančiais NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse bei JAV kariais iš 173-osios oro desanto brigados.

Vidurdienį šventės pradžią paskelbė praskrendantys Lenkijos karinių oro pajėgų naikintuvai, prie kurių taip pat prisijungė pro Vilnių specialiai šventės proga praskrendantys Prancūzijos karinių oro pajėgų naikintuvai. Po NATO sąjungininkų skrydžio iš istorinės patrankos buvo paleistas šūvis. Atidarymo ceremonijoje taip pat pasirodė Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai, parengę visiškai naują, dar niekur nerodytą ir specialiai Kariuomenės ir visuomenės šventei parengtą parodomąją programą su stilizuotomis salvėmis.

Šventėje veikė karinis miestelis

Kariuomenės ir visuomenės šventės lankytojai galėjo susipažinti su visomis Lietuvos kariuomenės pajėgomis, įsikūrusiomis kariniame palapinių miestelyje. Karinėms jūrų pajėgom šįkart atstovavo Povandeninių veiksmų komandos kariai, pristatę išminavimo jūroje operacijas, naudojamą įrangą ir karinių laivų amuniciją. Karinių oro pajėgų palapinėje įsikūrę NATO sąjungininkai šventės lankytojams papasakojo apie savo profesiją, leido pasimatuoti lakūnų šalmą, apžiūrėti aprangą ir kitą įrangą. Taip pat buvo galima susipažinti su gelbėjimo ir gelbėjimosi įranga, iš arčiau apžiūrėti Oro gynybos bataliono pristatytą raketų „Stinger“ paleidimo sistemą ir oro gynybos kompleksą.

Nuo pistoleto iki artilerijos pabūklo, nuo visureigio HMMWV iki šarvuočio M113 – visą pėstininkų ginkluotę ir kovos techniką pristatė dideles pajėgas į šventę atgabenę Sausumos pajėgų kariai. Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas įrengė operacijų vadavietę, kurioje apsilankę žmonės galėjo pamatyti, iš kur ir kaip vadovaujama mūšiams.

Įvairiose palapinėse lankytojų laukė ir daug įvairių pramogų. Veikė Krašto apsaugos savanorių pajėgų dienos stovykla, kurioje bet kuris norintis galėjo trumpam tapti kariu savanoriu ir išmėginti užduotis, kurias kariai nuolat tobulina tarnybos metu. Rikiuotės pratybos, šaudymo pozicijos, pirmosios medicinos pagalbos pamokos, informacijos perdavimas ryšių priemonėmis ir galimybė susipažinti su visa žygio amunicija. Gedimino štabo batalionas surengė XIV a. riterių šarvų ekspoziciją ir leido juos pasimatuoti. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos palapinėje dalyviai galėjo išmėginti akies taiklumą tire ir įveikti greta įrengtą inscenizuotą minų lauką.

Prie Baltojo tilto savo palapinę buvo įrengusios ir Specialiųjų operacijų pajėgos. Kariai supažindino su jų turima ginkluote, pajėgų naudojamomis transporto priemonėmis ir specialiąja įranga, naudojama vykdant įvairias paskirtas užduotis, pradedant nuo narų, baigiant parašiutininkų ar kalnuotoje vietovėje veikiančių padalinių. Dalyviai turėjo galimybę sužinoti, kaip jaučiasi snaiperio ar kitą poziciją užėmęs šaulys.

Jau 20 metų mūsų kariai dalyvauja tarptautinėse operacijose. Per tą laiką jau daugiau kaip šeši tūkst. Lietuvos karių garbingai atsovavo Lietuvai 13-oje valstybių Afrikoje, Europoje ir Azijoje. Apie savo veiklą ir užduotis jose svečiams papasakojo ne po kartą kartą ir ne du tarptautinėse misijose dalyvavę kariai.

Pirmąkart šventėje – gausus NATO sąjungininkų būrys

Šventės lankytojai taip pat galėjo susitikti su ant žemės esančiais Lenkijos ir Jungtinės Karalystės kariais, kurie apsistojo Karinių oro pajėgų palapinėje. Sausumos pajėgų palapinėse buvo įsikūrę ir JAV 173-osios oro desanto brigados kariai, kurie papasakojo apie savo tarnybą ir pristatė ginkluotę.

Lankytojai išvydo dvi karines operacijas

Šventės akcentas – dvi karinės operacijos. Viena iš jų – šiuolaikinės kariuomenės, o kita – partizaninės kovos inscenizacija, skirta paminėti 70 metų sukakčiai nuo pagrindinių partizaninių kovų pradžios.

Partizaninės kovos su Vidaus reikalų liaudies komisariatu (NKVD) inscenizacijoje, kurią atliko karo istorijos klubo „Grenadierius“ nariai, žiūrovai galėjo stebėti į nelaisvę patekusių partizanų išvadavimo operaciją. Scena buvo naudojama iš Lietuvos miškuose 1944-1953 m. vykusio partizaninio karo epizodų.

Šventę vainikuos šiuolaikinė jungtinė kariuomenės pajėgų operacija, kurioje žiūrovai galėjo išvysti, kaip gausios sausumos pajėgos kartu su NATO sąjungininkais kovojo su priešo pajėgoms. Kovos lauke griaudėjo minosvaidžiai, skambėjo kulkosvaidžiai ir automatiniai ginklai. Sužeistiesiems pagalbą teikė karo medicinos medikai, o Juozo Vitkaus Inžinerijos bataliono kariai nukenksmino priešo paliktas minas. Operacijos metu oro paramą suteikė Jungtinės Karalystės karališkųjų oro pajėgų naikintuvai, kuruos iškvietė Oro atakos kontrolierius iš Artilerijos bataliono.

Šventės vietoje palapinių miestelis šventės lankytojams atsidarė jau 10 val., todėl visi norintys iš anksto susipažinti su kariais ir padaliniais, kuriuose jie tarnauja, galėjo atvykti dar prieš šventės atidarymą.

Gegužės 18 d. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimo renginiai iš Vilniaus persikėlė į Minaičius (Radviliškio r.), kur buvo pagerbti Lietuvos laisvės kovotojai.

KARIUOMENĖS IR VISUOMENĖS ŠVENTĖS PROGRAMA

 12 val. – Oficialus renginio atidarymas

*NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdančių naikintuvų pasveikinimo skrydis

* Istorinės patrankos šūvis

* Lietuvos kariuomenės ordinariato kanclerio palaiminimo žodis

* Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos stilizuotos salvės

* Lietuvos kariuomenės orkestro muzikinė programa

12.30-14.00 val. – Lietuvos kariuomenės padalinių ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijos, tarptautinių misijų stovyklos lankymas (kvietimas įveikti ne vieną žaidybinę kliūtį ar karinę užduotį kartu su būsimaisiais kariais).

14.00 val. – Inscenizuota Lietuvos Nepriklausomybės kovotojų operacija

15.30 val. – Jungtinė kariuomenės pajėgų parodomoji karinė operacija

16.30 val. – Lietuvos kariuomenės Savanorių pajėgų bigbendo koncertas

Pastaba žiniasklaidai:

Kontaktiniai asmenys šventės metu:

Vainius Eiva – 8 614 29 091

Laimonas Brazaitis – 8 616 26944

Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Tomas Pakalniškis – 8 682 2535

Taip pat pridedame nuorodą į visus Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginius Lietuvoje:

http://www.kam.lt/lt/kariuomenes_ir_visuomenes_svente/renginiu_programa_2545.html

Ievos Budzeikaitės (1-5) ir KAM archyvo nuotr. (6, 7) (2013 m. šventės akimirkos)

© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija

Kariuomenė , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra