Į Vilnių atgabentas didžiulis „Žalgirio mūšis“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Naktį į pirmadienį, į 2010 m. lapkričio 8 dieną, Vilnių pasiekė specialus furgonas, atgabenęs didžiausią kada nors Lietuvoje rodytą paveikslą – Žalgirio mūšio panoramą.
 
Lvovo (Ukraina) istorijos muziejui priklausantis lenkų dailininkų Zygmunto Rozwadowskio ir Tadeuszo Popielio 1910 m. nutapyto paveikslo matmenys yra 10×5 metrų.
 
Tokio dydžio paveikslo šalyje dar nėra buvę, teigiama Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų pranešime.
 
Nutapytas 1910-aisiais Žalgirio mūšio 500-osioms pergalės metinėms paminėti, šis kūrinys nežinomomis aplinkybėmis dingo Antrojo pasaulinio karo metais. Po penkių dešimtmečių jis buvo surastas Lvovo istorijos muziejuje.
 
Ruošiantis Žalgirio pergalės 600-osioms metinėms, paveikslas buvo restauruotas Krokuvos Vavelio karališkosios pilies – Valstybinių meno rinkinių muziejuje (Lenkija).
 
Jubiliejinių Žalgirio pergalės metinių minėjimo maratone nuo liepos mėnesio šis kūrinys buvo eksponuotas įvairiuose Lenkijos miestuose, o dabar atgabenamas ir į Lietuvą.
 
„Specialus furgonas su paveikslu atvyks naktį. Tikslus atvykimo laikas nėra žinomas. Pasiekę tikslą vairuotojai turi pailsėti 8 valandas, dėl to nėra aišku, kurią valandą paveikslo sulauksime jau pačiuose Radvilų rūmuose“, – pažymėjo Valdovų rūmų parodų koordinatorius Marijus Uzorka.
 
Pirmadienį apie 8 val. prie Radvilų rūmų pagrindinio fasado meno kūrinys buvo atsargiai iškeltas iš furgono ir nugabentas į eksponavimo salę.
 
T. Popielio ir Z. Rozwadowskio „Žalgirio mūšį“ vilniečiai bei miesto svečiai galės pamatyti nuo šių metų lapkričio 11 d. iki gruodžio 5 d. Valdovų rūmų drauge su partneriais Radvilų rūmuose Vilniuje rengiamoje tarptautinėje parodoje „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“.
 
Ši tarptautinė paroda bus baigiamasis Žalgirio mūšio pergalės 600 metų jubiliejaus valstybinės programos akcentas.
 
Keliasdešimties istorinę pergalę menančių parodos eksponatų siunta iš įvairių Lenkijos muziejų Valdovų rūmus pasiekė spalio pradžioje, primena ELTA.
 
Tarp atgabentų vertybių – vienintelis išlikęs autentiškas 1910 m. Antano Vivulskio sukurto, o 1939 m. vokiečių sunaikinto paminklo Žalgirio mūšiui fragmentas – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto galva, šio paminklo Krokuvoje modelis, vienu iš ankstyviausių išlikusių laikomas XVII a. pabaigoje sukurtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Jogailos portretas, viršutinė šio valdovo antkapio Vavelio katedroje plokštė ir daugybė kitų istorinę pergalę liudijančių ženklų.
 
Parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“ parengė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos muziejininkai, jiems talkino Vokietijos, Šveicarijos, Austrijos, Švedijos bei Čekijos mokslininkai ir kultūrininkai.
 
Tarptautinę parodą „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“ organizuoja Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su Vavelio karališkąja pilimi – Valstybiniais meno rinkiniais, Lietuvos dailės muziejumi, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vytauto Didžiojo karo muziejumi bei Lenkijos institutu Vilniuje.
 
Valdovų rūmų nuotr.
 
www.lrt.lt
 
Nuotraukoje: Į Vilnių atgabento paveikslo „Žalgirio mūšis“ fragmentas

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra