Į pasimatymą su kompozitoriumi B. Gorbulskiu

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Naująjį sezoną Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ pradeda 85-osioms kompozitoriaus Benjamino Gorbulskio gimimo metinėms skirtais koncertais „Tu ateik į pasimatymą…“
 
Prieš 24 metus maestro B.Gorbulskis su „Trimitu“ parengė ir pristatė autorinę programą. Niekas tada net pamanyti negalėjo, kad tai bus paskutinė 60-mečio slenkstį peržengusio muzikos kūrėjo dovana…
 
B. Gorbulskis gimė Kaune, per karą gyveno Rusijoje, Vilniuje baigė Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokyklą, Lietuvos muzikos konservatoriją. Gyveno Žvėryne, Kompozitorių namuose. Mirė 1986-ųjų vidurvasarį. Profesionali, puiki muzika ir itin patraukli asmenybė lėmė milžinišką maestro populiarumą. Komunikabilus ir kūrybingas, žaibiškai reaguojantis, kupinas netikėtų fantazijų, trykštantis humoru – tokį scenoje ir gyvenime jį prisimena gerbėjai bei LŽ kalbinti dainininkai.
 
Skiriu Onutei
 
Pirmosios etatinės „Trimito“ solistės, dabar Seimo narės Onos Valiukevičiūtės pažintis su kompozitoriumi prasidėjo neatmenamais, daugeliui priešistoriniais 1968-1969 metais. Dainininkė tuo metu dainavo „Sigmos“ gamyklos vokaliniame-instrumentiniame ansamblyje. Kompozitorius jai parašė dainą „Gėlių šauksmas“, kurią atlikusi dainininkė pasipuošė konkurso „Vilniaus bokštai“ laurais. „Nuo tada prasidėjo mano kūrybinis kelias, taip pat ir glaudus mudviejų bendradarbiavimas. B. Gorbulskį vadinu net ne „krikštatėviu“, o „gimdytoju“. Mano repertuare jo kūrinių daugiausiai“, – LŽ pasakojo O. Valiukevičiūtė. Su mylimais atlikėjais jis bendraudavo šiltai ir jaukiai, bet į svečius kviesdavosi ne visus. Namų rūsyje Žvėryno kompozitorių namuose buvo įrengęs „naktinį barą“ (kaip pats vadindavo) ir autografų sieną. Čia savo parašus paliko didžiausios ano meto garsenybės ne tik iš Lietuvos, bet ir Rusijos, Latvijos. „Jei baras išliko, ten turėtų būti ir mano parašas. Labai norėčiau pamatyti“, – sakė O. Valiukevičiūtė. Ji prisiminė maestro kaip labai dosnų, mielą, linksmą ir jautrų žmogų. „Kai su „Trimitu“ gastroliuodavome po Lietuvą, jis mus vaišindavo savo sąskaita. Buvo labai rūpestingas ir atidus“, – prisiminė pašnekovė. Amžinas išsiskyrimas su kompozitoriumi O. Valiukevičiūtei taip pat tapo ypatingas. Blogi liežuviai buvo juodu sukiršinę, nebendrauta net penkerius metus. Vasarą, likus kelioms savaitėms iki B. Gorbulskio mirties, abu susitiko prie „Neringos“ restorano. „Labai džiaugėmės susitikimu, atrasta draugyste. Atsisėdome restorano gilumoje, paskutiniame „bokse“ ir pradėjome šnekučiuotis. Kompozitorius sakė parašysiąs man porą naujų dainų“, – pasakojo dainininkė. Ji išvyko atostogauti į Palangą ir netrukus išgirdo apie B. Gorbulskio mirtį. Tačiau kompozitorius pažadą tesėjo – jo darbo stalą nugulė dviejų dainų klavyrai su prierašu: „Skiriu Onutei“.
 
Viską darydavo pats
 
B. Gorbulskio muzika skambėjo, galima sakyti, visur – per koncertus, šventes, radijo laidas, televiziją, teatro spektaklius, kino filmus, cirko programas. Kūrybinis palikimas tikrai įspūdingas – opera, šešios operetės, styginis kvartetas ir siuita styginiam kvartetui, trys siuitos styginiam orkestrui, simfoninė poema, septyniolika koncertų įvairiems soliniams instrumentams su simfoniniu orkestru, tarp jų – ir pirmas lietuviškas koncertas saksofonui. Tačiau bene produktyviausias B. Gorbulskis buvo lengvosios muzikos žanre. Vien dainų parašyta apie 600-tus, regis, iki šiol neaplenktas rekordas.
 
Dainininkė Nijolė Tallat-Kelpšaitė kompozitorių pažinojo nuo jaunumės. „Gyvenome Laisvės alėjoje. B. Gorbulskis mus aplankydavo. Jau buvo parašęs operetę „Meilė ir skarda“. Pasiklausydavo, kaip mano sesutė muzikuoja, pamokas patikrindavo. Ji ir dabar prisimena kompozitoriaus dovaną – „importinę“ lėlę“, – LŽ pasakojo dainininkė. Atvirlaiškiuose, laiškuose maestro mėgo piešti veidukus – tai linksmus, tai liūdnus. „Kai prasidėjo mobiliųjų telefonų, interneto era, rašiau SMS žinutę ir norėjau įterpti veiduką. Galvojau: „Kur aš tai mačiau?“ Pasirodo, Benjaminas buvo jų pradininkas“, – juokėsi dainininkė. Pasak jos, B. Gorbulskis buvo optimistas, mėgo pasišaipyti iš kitų ir savęs. Dainininkė prisiminė linksmus autorinius koncertus, kuriuos kompozitorius pats vesdavo, pats pasakodavo, pats improvizuodavo ir atsakydavo į klausytojų laiškelius. „Ir kaskart kitaip. Galėjo ir konferansjė dirbti. Gaila, kad televizijos įrašuose to neliko“, – sakė N. Tallat Kelpšaitė. Anot jos, vienoje vietoje maestro ilgai nenustygdavo, buvo nepaprastai kūrybingas. Rašė muziką ir Australijos, Amerikos lietuvių dainininkėms, leido plokšteles, parveždavo jų į Lietuvą, padovanodavo draugams.
 
Pirmi ir paskutiniai susitikimai
 
Operos solistas Virgilijus Noreika kompozitoriaus asmenybės žavesiu stebėjosi dar būdamas studentas. B. Gorbulskis akordeonu ir triūba su kitais muzikantais koncertuodavo sostinės kino teatruose. „Buvo tokia tradicija: prieš filmų seansus dainuodavo dainininkai, grieždavo orkestrėliai. Va, ten aš jį pirmą kartą ir pamačiau“, – LŽ pasakojo legendinis lietuvių tenoras. Abu yra triūba groję – muzikos mokyklos simfoniniame orkestre. „Jis pirmąja, aš antrąja. Regis, penktą Ludwigo van Beethoveno koncertą“, – mėgino prisiminti V. Noreika. Tokių būta „nedainininkiškų“ susitikimų. O pirmąjį kūrinį V. Noreikos balsui kompozitorius parašė 1956 metais – „Tavo mielos akys“. Ši daina solistui ir išliko pati mieliausia, kitų dar šedevru vadinama. „Nuo to laiko mūsų bendradarbiavimas buvo labai aktyvus. Namų aplinkoje Benjamino nepažinojau, neteko dalyvauti jo linksmuosiuose nuotykiuose. Esu tik apie juos girdėjęs, mat buvau gerokai jaunesnis“, – pasakojo V. Noreika. Kompozitorius jam parašė ir daugiau dainų, apie dvidešimt: „Sningant“, „Devinta banga“, „Mano gimtine“, „Ten, kur dingo vasara“. Paskutinis susitikimas įvyko Berlyne. Kompozitorius, regis, grįžo iš Amerikos prastos nuotaikos, matyt, žinodamas fatališką diagnozę. „Aš ir pianistas Povilas Jaraminas su B. Gorbulskiu susitikome geležinkelio stotyje. Jis vyko į Lietuvą, o mes kažkur gilyn į Vokietiją. Turėjome daug laiko, tad ilgai kalbėjomės perone“, – prisiminė V. Noreika.
 
Per koncertus Vilniuje, Šiauliuose ir Kaune dalyvaus operos dainininkas V. Noreika, estrados žvaigždės Nelė Paltinienė, N. Tallat Kelpšaitė, Violeta Rakauskaitė, Aleksas Lemanas, O. Valiukevičiūtė, jauna solistė Romualda Suchocka. Koncertus ves buvusi televizijos diktorė Sigita Stankevičiūtė.
 
Pirmasis koncertas „Tu ateik į pasimatymą…“ įvyks spalio 7 dieną sostinės Lenkų kultūros namų salėje (Naugarduko g. 76).
 
Šeimos albumo nuotr.
 
www.lzinios.lt
 
Nuotraukoje: Kompozitorius B. Gorbulskis – vienas iš ryškiausių lietuvių estradinės muzikos kūrėjų

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra