Į ES operaciją Somalyje išlydėti Lietuvos kariai

Autorius: Data: 2013-07-19 , 10:55 Spausdinti

2013 m. liepos 18 d. Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje Kaune iškilmingai į Europos Sąjungos vadovaujamą kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operaciją ATALANTA prie Somalio krantų išlydėta Lietuvos karių grupė. Tai bus didžiausias iki šiol Lietuvos indėlis Europos Sąjungos vadovaujamose karinėse misijose ir pirmoji jūrinė operacija, kurioje dalyvaus Lietuvos kariai.

„Džiaugiuosi, kad savo dalyvavimu sustiprinsite labai svarbią tarptautinę operaciją, kuri užtikrins saugų maisto tiekimą Somaliui ir kitoms Afrikos šalims. Šioje misijoje jūs atstovausite ne tik Lietuvos kariuomenei, bet ir visai Lietuvai, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai,“ – išlydėdamas karius sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

„Ši operacija – jums naujas iššūkis. Iš paprastų pėstininkų tapsite jūrų pėstininkais, vykdysite nestandartines jums užduotis, o jūsų įgyta patirtis ir misijos metu išmoktos pamokos bus mus labai naudingos rengiant Lietuvos karius ateityje,“ – linkėdamas sėkmingos misijos kariams sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius.

Išlydėtų karių grupės vadas kapitonas Aivaras Pliatkus teigė neabejojantis savo karių profesionalumu ir motyvacija, ir nors jų laukia naujos ir neįprastos užduotys, kariai yra pasiruošę galimiems iššūkiams.

Iš viso ES vadovaujamoje kovos su piratavimu operacijoje dalyvaus 20 Lietuvos karių. 16 iš jų yra autonominės laivų apsaugos grupės, suformuotos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono pagrindu, kariai. Dar du logistinę paramą užtikrinsiantys kariai jau dislokuoti Džibutyje.

Lietuvos karių kontingente operacijoje ATALANTA dalyvaus ir nuo šių metų liepos vidurio Nyderlandų vadovaujamame štabo laive tarnybą pradėjęs Lietuvos karininkas bei nuo 2011 metų operacinėje vadavietėje Jungtinėje Karalystėje, Nortvude, tarnaujantis Lietuvos karinių jūrų pajėgų štabo karininkas.

Lietuvos karių autonominės laivų apsaugos grupė misijoje prie Somalio krantų dalyvaus iki gruodžio. Jos metu kariai su savo ginkluote ir įranga nuo piratų išpuolių saugos Pasaulio maisto programos laivą, iš Kenijos gabenantį maisto siuntas į Somalį. Laivo apsaugą lietuviai perims iš šiuo metu ją vykdančių Suomijos karių.

Lietuva operacijoje ATLANTA dalyvauja nuo 2011 metų pradžios, kai į operacinę vadavietę Nortvude skyrė Lietuvos karinių jūrų pajėgų štabo karininką.

ES didžiausią savo karinę operaciją ATALANTA pradėjo 2008 m. pabaigoje, reaguodama į itin išaugusį piratavimų skaičių prie Somalio krantų. Operacijoje dalyvaujantys karo laivai Adeno įlankoje ir Somalio vandenyse eskortuoja Pasaulio maisto programos laivus, gabenančius paramą Somalio gyventojams, atgraso ir sulaiko piratus, ginkluotus plėšikus operacijos rajone, vykdo žvejybos monitoringą, kt. užduotis. Šiuo metu operacijoje dalyvauja 23 ES ir trys ES nepriklausančios valstybės narės, skiriančios iki dviejų tūkst. karių.

ATALANTA – ne vienintelė ES operacija, kurioje dalyvauja Lietuvos kariai. Nuo šių metų pavasario Lietuvos kariniai instruktoriai dalyvauja ES mokymo misijoje Malyje (angl. EU Training Mission Mali), kur treniruoja Malio kariuomenės karius. ES vadovaujamos mokymo misijos Malyje tikslas – paruošti vietos pajėgas, kurios galėtų užtikrinti šalies teritorinį vientisumą ir atremti teroristinių grupuočių išpuolius šalies viduje.

Siųsdama savo karius dalyvauti į ES vadovaujamas tarptautines operacijas Lietuva prisideda kovojant su tarptautinėmis krizėmis ir stiprina ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką.

Kontaktinis asmuo: Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiasis specialistas stabo seržantas Irmantas Kovalenko, mob. tel. 8 657 68456.

Facebook nuotraukų galerija

Ievos Budzeikaitės nuotr.

www.kam.lt 

Kariuomenė , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra