Į aštuntąją sueigą pas M. Jankų šeštadienį kviečia Bitėnai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

„Dingusi Bitėnų istorija“ – tokia tema nutapyti paveikslai šeštadienį, 2010 m. rugpjūčio 7-ąją, bus pristatyti ir papildys paveikslų sodą Pagėgių savivaldybės Bitėnų kaime, laukymėje šalia Mažosios Lietuvos patriarcho, publicisto, lietuviškos spaudos leidybos ir platinimo centro įkūrėjo Martyno Jankaus atstatytos spaustuvės, o dabar – muziejaus.
 
Čia nuo 10 valandos ryto prasidės tradicinė, jau aštuntą kartą rengiama sueiga pas Martyną Jankų, kurią organizuoja Pagėgių savivaldybės administracija, M.Jankaus muziejus ir Seimo nario Kęsto Komskio labdaros ir paramos fondas. Pleneras vyksta nuo rugpjūčio 4-osios, jam vadovauja pagėgiškis Gediminas Kačiulis.
 
Paveikslų sodą po atviru dangumi savo kūriniais ant didžiulių plokščių 2003 metais pradėjo ‚sodinti“ žinomi menininkai Audrius Gražys, Danas Andriulionis, Linas Liandzbergas, Laisvydė Šalčiūtė, Kęstutis Grigaliūnas. Pagėgiai didžiavosi, jog tai yra pirmas Europoje paveikslų sodas po atviru dangumi, ketino jį plėsti ir įtikinėjo skeptikus, jog meninė jo vertė su metais tik augs.
 
Ši versija kėlė ir kelia rimtų abejonių. Praėjusią savaitę apsilankiusi Bitėnuose, suskaičiavau keliolika nuo lietaus, saulės, škvalų ir puvinio nukentėjusių, apsilaupiusių kūrinių, kurie jau gadina gamtovaizdį. Čia per 8 metus yra sukaupta keliasdešimties autorių darbai
 
„Stinga dabar lėšų, negalime sugadintų paveikslų kopijų užsakyti jų autoriams, bet esame sutarę, kad kada nors jie atvyks ir pertapys“, – žurnalistei paaiškino M. Jankaus muziejaus darbuotojas. Jis atkreipė dėmesį, jog atmosferos reiškiniai žalos nepadarė tiems tapybos darbams, kurie buvo kurti specialia technika. „Ne visi kūrėjai ją žinojo“, – sakė. Tad išliekamoji vertė ir nukentėjo.
 
Tiesa, 2008 metais Pagėgių savivaldybė finansavo ir 500 kopijų tiražu išleido 26 jaunųjų autorių piešiniais iliustruotą knygelę, „Martynas Jankus mokinių literatūros ir dailės kūriniuose“. Į ją sudėti mokytojų Virginijos Karinauskienės, Linos Ambarcumian, Dalios Kuisinės, Irenos Taliatienės, Liucijos Bungardienės, Loretos Chasijevos parengtų itin kūrybiškų ugdytinių prasmingi darbai.
 
Šeštadienį Pagėgių savivaldybėje ir konferencijoje Bitėnuose laukiama atvykstant ir Kultūros ministro Arūno Gelūno. Šis Vyriausybės narys 13 val. Bitėnų kapinaitėse pagerbs čia palaidotų M. Jankaus, Vydūno, J. Vanagaičio, V. K. Banaičio, kitų šviesuolių kapus, vėliau Paveikslų sode dalyvaus J. Rotkio skulptūrų „Geležinis vilkas“, „Prūsa“, „Skaitantysis“, „Jūratė“, „Neringa/Atėnė“, „Avys“, „Aukuras Rambynui“ pristatyme, 14 val. – konferencijoje.
 
M. Jankaus vaikaitė, buvusi emigrantė, o dabar Klaipėdoje įsikūrusi Ieva Jankutė jau prieš porą savaičių apsilankė Bitėnuose ir įteikė savo pačios įsteigtą premiją už krašto kultūrinių ir leidybinių tradicijų puoselėjimą čia dirbančiai Rambyno regioninio parko direktorei Dianai Milašauskienei.
 
M. Jankaus premija už Mažosios Lietuvos kultūros paveldo puoselėjimą ji yra jau apdovanojusi Astridą Petraitytę, L. Šarauskaitę, Editą Barauskienę, dr. Vytenį Almonaitį, Martyną ir Mariją Purvinus, Birutę ir Kazimierą Žemgulius. Liepą finansavo Bitėnų-Šilėnų kapinių sutvarkymo projektą,pagerbė mamos tėviškę Kerkojų kaime.
 
I. Jankutė teisių į tėviškę Bitėnuose neteko privatizacijos metu, prašė buvusio Prezidento Valdo Adamkaus užtarimo, siekdama susigrąžinti bent dalį nuosavybės, bet nesulaukė Pagėgių valdžios palaikymo.
 
Autorės nuotr.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukose: Paveikslų sodas prie M. Jankaus muziejaus

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra