Į Alantos dvarą kviesta pažvelgti kitaip

Autorius: Data: 2011-09-30 , 15:13 Spausdinti

Monika RYBELIENĖ, Molėtai

Alantos dvaro šaknys siekia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų Astikų laikus. Šis dvaro pastatas – jau trečiasis. Kaip rašoma įvairiuose šaltiniuose paskutiniu Alantos dvaro savininku iki I pasaulinio karo buvo Tadeušas Pac-Pomarnackis, 1853 metais pastatęs išskirtinius neoromantinių bruožų, italų vilos stiliaus rūmus su apžvalgos bokštu, tvartais, arklidėmis ir kitais ūkiniais pastatais.

Kaip pasakojo Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė, iki mūsų dienų išliko pasakojimai, kad rūmų statybai buvo privežta labai daug akmenų, o granito kolonos laivais iš Suomijos atgabentos į Klaipėdą, o iš ten jaučiais į Alantą.

Alantos dvaras garsėjo turtingu interjeru: dekoratyvinio tinko lubomis, ornamentuotu parketu, ištaigingais pietų baldais… Pokylių salę puošė žvakių sietynas, sieninės žvakidės, įspūdingos užuolaidos, paveikslai, baldai, prašmatnios augalų kompozicijos. Buvo įrengtos rytietiško stiliaus menės, turtingos originalia porceliano ir žibintų kolekcija.

Sovietmečiu dvare veikė žemės ūkio mokykla. Vėliau dvaro sodyba, kuri yra valstybės saugoma paveldo vertybė, buvo pritaikyta kultūrinėms-rekreacinėms reikmėms. Net trys rūmų menės yra skirtos Alantos dvaro galerijai, kur nuolatos rengiamos parodos. Garsėja dvaras ir muziejumi, kurį įrengė Alantos krašto šviesuolė, bibliotekininkė Elvyra Satkūnaitė. Visas menes puošia paveikslai. Tai dailininkės Sigitos Maslauskaitės čia rengiamų plenerų darbai. Senieji mediniai dvaro laiptai veda į biblioteką, kurioje saugomas ir vienintelis išlikęs autentiškas šio dvaro baldas – supamoji kėdė. Kad kuo daugiau žmonių susipažintų su dvaru, pajustų jo dvasią, Molėtų krašto muziejaus direktorės Viktorijos Kazlienės bei Alantos technologijų ir verslo mokyklos direktoriaus Vlado Pusvaškio iniciatyva dvare pradėti organizuoti teatralizuoti vakarai, atspindintys paskutiniųjų dvaro savininkų gyvenimo įvykius.

Vienas iš tokių renginių vyko paminit rudens lygiadienį, 2011 m. rugsėjo 22-ąją. Tąsyk Alantos dvaras jau antrą kartą duris lankytojams atidarė vakare. Po iškilmingos pirmosios pavasario šventės, kurios metų dvarą puošė ištaigingais drabužiais pasipuošę persirengėliai, kurie vaikštinėdami po dvaro teritoriją kūrė išskirtinę atmosferą, rudenėjant svečiai buvo sukviesti į būrį atsisveikinti su dvaro šeimininku ponu Tadeušu. Ponas Tadeušas, kurio vaidmuo šį sykį buvo patikėtas aktoriui Remigijui Vilkaičiui, su tą vakarą dvaro tijūno vaidmenį atlikusiu Alantos technologijos ir verslo mokyklos direktoriumi Vladu Pusvaškiu smagiai pokštavo lenkų – lietuvių kalbomis. Išlydėti pono į Nicą atvyko teatralizuotas senosios muzikos ir šokio ansamblis „Banchetto musicale“, kuris ponui bei svečiams dovanojo įsimintiną programą.

Vėliau burtasi muziejaus salėse apžiūrėti menininko Juozo Adomonio parodos ir kolekcininko Sauliaus Pilinkaus stiklo rinkinio „Laiko duženos“, kurį autorius tuoj po jos atidarymo padovanojo Balninkų stiklo muziejui. Kadangi renginys organizuotas drauge su Lietuvos muzikų sąjunga, tad jo pabaigos akcentu tapo saloninės muzikos koncertas, kurį renginio žiūrovams dovanojo Lietuvos nacionalinės premijos laureatas solistas Vytautas Juozapaitis, o jam akomponavo pianistė Nijolė Ralytė.

Kaip apie renginį pasakojo Molėtų krašto muziejaus direktorė V. Kazlienė, kai renginių metu žaidžiama tikrovė, į lankytojus kreipiasi persirengėliai, skamba muzika ir į muziejaus ekspoziciją galima pažvelgti kitaip.

„Nuolat siekiame į muziejus pritraukti kuo daugiau lankytojų, o tokie renginiai yra vienas iš puikių būdų tai atlikti. Muziejų naktys pasaulyje jau seniai organizuojamos, tad ir pas mus jos sulaukia pasisekimo. Alantos dvaras yra labai gražus, prižiūrėtas ir tikrai yra vertas, kad jame vyktų teatralizuoti vakarai. Be to, tai galimybė suaugusiems žmonėms žaisti, imituoti senovę, labai norėtųsi ateityje, kad ir renginio dalyviai prisijungtų prie aktorių, į renginius ateitų persirengę tinkamo, pagal renginio temą laikmečio, drabužiais“, – sakė Molėtų krašto muziejaus direktorė.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Alantos dvaro tijūnas (Vladas Pusvaškis) šiltai sutiko poną Tadeušą

2. Senovinių šokių grupės pasirodymas abejingų nepaliko

3. Kolekcininkas S. Pilinkus

4. Molėtų krašto muziejaus direktorė V. Kazlienė

5. Muzikinį vakarą dovanojo V. Juozapaitis ir N. Ralytė

Dvarai Rybelienė Monika , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra