Gyvenimo atsiminimai veikiami istorinių įvykių

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2007 m. išleista Mykolo ir Marijos Čibirų atsiminimų knyga „Lyg sietu atsijota…“*, kurioje pateikiami senųjų vilniečių pirmojo diplomuoto agronomo bei jo žmonos mokytojos – atsiminimai apie savo vaikystę Pirmojo pasaulinio karo metais ir jaunystę Lenkijos okupuotame Vilniaus krašte. Taip pat pridėtas ir įdomus įdėklas – Čibirų giminės genealoginis medis.

M. Čibiras (1907-1989) gimė Švenčionių apskrities Daugėliškio valsčiaus Čeikiškės kaime gausioje ūkininko dešimties vaikų šeimoje. Mokėsi Švenčionių gimnazijoje, o baigęs Vilniaus Vytauto Didžiojo lietuvių gimnaziją studijavo agronomiją Vilniaus ir Krokuvos universitetuose. Aktyviai ir rezultatyviai diegė agronomijos naujoves Vilniaus krašte. Redagavo „Vilniaus rytojaus“ laikraščio priedą „Mūsų artojas“, bendradarbiavo kultūros žurnale „Lietuviškas baras“.

M. Šimanskaitė-Čibirienė (1907-1996) gimė Žaslių valsčiuje Papartėlių kaime. Baigusi VD lietuvių gimnazijos 7-tą klasę įstojo ir baigė Vilniaus lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ mokytojų seminariją. Mokytojavo įvairiose Vilniaus krašto lietuvių pradžios mokyklose, vėliau – nusipelniusi mokytoja Vilniuje.
Pats autorius M. Čibiras ilgai svarstė, ar rašyti savo gyvenimo atsiminimus. Anot jo, tas gyvenimas buvo labai paprastas, nepasižymėjęs turtinga visuomenine veikla ar kitais laimėjimais. Atvirkščiai, buvo sunkus, visą laiką jaukiamas karų bei okupacijų. Tai – tikra kova už egzistenciją ir lietuvybę.

Nepriklausomoje Lietuvoje jam teko gyventi tik 7 mėnesius ir tai, esant rusų kariškoms bazėms, gresiant neišvengiamai okupacijai. Gyvenimo atsiminimai tik tada vertingi, kai yra autentiški, atviri ir istoriškai tikri, be cenzūros. Kai atvirai parašius tenka slėpti, tad rašyti ir nekyla noras.


Tačiau pagalvojęs, kaip būtų įdomu sužinoti ką nors apie savo protėvių, nors ir vargingą bei tamsų baudžiavinį, carizmo priespaudoje kaimiškąjį gyvenimą, nepagailėjo laiko bei pastangų šiai savo knygai – palikti savo atsiminimus ateinančioms kartoms. Kas mums buvo banalu, net įprasta, tai ateityje gali pasirodyti labai vertinga ir įdomu.

Autorius visada skaitydamas istoriją bei kronikas piktinosi tuo, kad juose visai nėra minimi eiliniai krašto žmonės, lyg jų iš viso nebūtų buvę, o tik karai, iškilūs jų vadai, žymūs mūšiai, karaliai, vienokios ar kitokios valdžios galvos, jų gyvenimas ir politikos vingiai. Taigi, tokie rašytiniai atsiminimai, kaip ši M. ir M. Čibirų knyga, galėtų plačiau nušvieti istorikų paliktas dideles spragas krašto gyvenimo aprašymuose. Gal tais laikais apskritai buvę gėdinga rašyti apie visų niekinamą žmogų? Deja, tokių memuarų liko labai mažai, nes patys žmonės buvo neraštingi bei patys parašyti nieko negalėjo.

Šiais laikais mūsų gyvenimas sparčiai kinta. Darosi vis sudėtingesnis, pavojingesnis, kitoks… Pakito žmonių gerovė, visi tapo raštingi ir daug atsirado išsilavinusių žmonių.

Savo gyvenimo atsiminimus autoriai pasistengė parašyti trumpai, paminėdami tuos pagrindinius faktus, kurie konkrečiai susiję su jais ir jų artimiausia aplinka. Stebina M. Čibiro graži vaizdinga kalba, subtilus humoras. Pasak jo, sulaukus 77-erių metų, atmintis, lyg per sietą, išsisijojo ir paliko tiktai tuos įvykius, kurie buvo giliausiai įstrigę atmintyje, tai yra svarbiausi. Taip iš to ir kilo knygos pavadinimas „Lyg sietu atsijota…“. Kai kas čia parašyta remiantis ir jo brolio Leono parūpintais archyviniais duomenimis: apie Čibirų (beje, pavardė totoriška, nors totoriško kraujo jie neturėjo) giminės kilmę, Senojo Daugėliškio ir Čeikiškės kaimo praeitį.

Tai tarsi chronologiškas svarbiausių įvykių Vilniaus krašte dokumentas, paįvairintas tikrais bei gyvais pačių autorių atsiminimais.

*Lyg sietu atsijota… : atsiminimai / Mykolas Čibiras, Marija Čibirienė. – Vilnius : [B. Biekšienė], 2007. – 279, [1] p. : iliustr., faks., portr. + 1 genealog. lap. Tiražas [300] egz.

Nuotraukoje: Knygos viršelis

Voruta. – 2008, birž. 7, nr. 11 (653), p.16.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra