Gydytojas Antanas Gudonis

Autorius: Data: 2011-02-22 , 10:59 Spausdinti

Gydytojas Antanas Gudonis

Elena MARKUCKYTĖ, Donatas PILKAUSKAS, Panevėžys

Gydytojas Antanas Gudonis gimė 1911 metais rugsėjo 5 dieną Rokiškio apskrities Rokiškio valsčiaus Serapiniškio kaime, buvo trečias vaikas šeimoje. Tėvai − ūkininkai, turėjo apie 20 ha žemės. Vėliau žemės nusipirko daugiau: valdė 30 ha žemės ir 10 ha miško.

1914 metais mirė A. Gudonio tėvas, su motina liko keturi maži vaikai. 1915 metais mirė ir jauniausias iš keturių brolių. Pradžios mokyklos Antanas nelankė, mokėsi privačiai. Vėliau išlaikė egzaminus į Rokiškio valdžios gimnaziją. Ją lankė kartu su kitu broliu, bet šis greitai metė mokslus ir sugrįžo į šeimos ūkį ūkininkauti. Vyriausias šeimoje buvo brolis Jonas, gimęs 1906 m. Jis priklausė Šaulių Sąjungai. Mirė 1948 m. balandžio 8 d. ir buvo palaidotas Vilniuje, Rasų kapinėse. 1932 m. Antanas baigė gimnaziją ir įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakulteto Medicinos skyrių, kurio kursą baigė 1937 metais. Aukštuosius medicinos mokslus baigė su pagyrimu. 1938 metų liepos 1 d. pradėjo darbą Rokiškio apskrities savivaldybės ligoninėje. Joje gydytojas dirbo iki 1939 m. birželio 1 d.

O 1939 m. birželio 1 d. A. Gudonis buvo priimtas asistentu į Panevėžio apskrities ligoninės Chirurgijos skyrių. Jam paskirta 100 litų alga. Vėliau gavo chirurgo darbą. Bendradarbių buvo mėgiamas dėl kuklumo ir draugiškumo. Vedė Janiną Ragelytę, kuri baigusi Skapiškio progimnaziją mokėsi medicinos. Ji dirbo Panevėžio apskrities ligoninėje gailestingąja sesele nuo 1940 m. liepos 1 d. Šioje ligoninėje ji išdirbo iki 1942 m. liepos 5 d., vėliau persikėlė į Rokiškio ligoninę. 1941 metais Janinos ir Antano Gudonių šeimoje gimė sūnus. 1941 m. gegužės mėnesį J. Ragelytė-Gudonienė grįžo į darbą po gimdymo atostogų. 1941-ųjų balandžio 15- gegužės 15 d. A. Gudonis buvo komandiruotas dirbti Kupiškyje naujokų ėmimo į kariuomenę komisijoje. 1941 m. birželio 21 d., dar neprasidėjus karui, komandiruotas į Kauną į kraujo transfuzijos kursus. Į Panevėžio ligoninę, jau prasidėjus karui, grįžo pėsčias. Panevėžio apskrities ligoninėje šeimininkavo raudonarmiečiai ir vietiniai komjaunuoliai. Gydytojai dirbo be poilsio: ne tik iš aplinkinių vietovių, net ir nuo Tauragės buvo masiškai vežami sužeisti raudonarmiečiai. Ligonėje įvedama karinė tvarka. A. Gudonis suimtas tiesiog nuo operacinio stalo 1941 m. birželio 25 d. Kartu suimti ir dar du tuo metu dirbę chirurgai. Laikinai ligoninei vadovauti paskiriamas gydytojas J. Statkevičius.

Kartu su kitais suimtais gydytojais A. Gudonis, vilkintis baltą chalatą, buvo varomas į Panevėžio NKVD ir NKGB būstinę Vasario 16-osios bei Moigio gatvės kampe. Ten gydytojai ir Panevėžio ligoninės gailestingoji sesuo 1941 m. birželio 27 dieną rasti žiauriai nužudyti. Jau į Panevėžio miestą įžengus nacių kariuomenei, 1941 m. birželio 29 d. visi nužudytieji buvo iškilmingai palaidoti. Tai − masinės laidotuvės, jose dalyvavo tūkstančiai žmonių. Jas fotografavo panevėžietis fotografas J. Žitkus. 1941 m. Panevėžyje miesto savivaldybės sprendimu A. Kisino gatvė buvo pavadinta gydytojo Antano Gudonio gatve. Tas pavadinimas išliko iki antrosios sovietinės okupacijos. 1944 m. spalio 4 d. Panevėžio miesto Vykdomojo komiteto sprendimu gydytojo A. Gudonio gatvė pervadinta Juozo Danilavičiaus vardu. 1941 m. liepos 5 d. pradėtas tyrimas dėl gydytojų nužudymo. Pagal surinktą medžiagą suimtus gydytojus varė raudonarmiečiai ir dalyvavo komjaunuolis J. Jonušas. Tame kelyje, kur traukėsi Panevėžio įstaigų darbuotojai, buvo rasti A. Gudonio dokumentai: pasas ir karinis bilietas. Pokario metais našlė Janina Gudonienė slapstėsi Panemunėlyje pas kleboną J. Matelionį. Gyveno Panemunėlio Šv. Juozapo bažnyčios klebonijoje. Vėliau, 1950 metais, kun. Matelionis buvo suimtas ir nuteistas 10 metų kalėti. Į Lietuvą grįžo 1955 m. Nacių okupacijos metais J. Gudonienė gavo pensiją kaip šeimos atstovė, nukentėjusi nuo bolševikų.

Atgimimo metais dėl šio tragiško įvykio atnaujinta byla, tačiau vėliau ji buvo nutraukta, nes baigėsi terminas, o liudininkai ir kaltininkai nustatyti nebuvo. Dabartiniu metu viena iš Panevėžio gatvių pavadinta A. Gudonio vardu. Gydytojas palaidotas Rokiškio kapinėse.

Nuotraukose:

1. Gydytojo A. Gudonio kapas Rokiškio kapinėse (Rokiškio krašto muziejaus nuotr.)

2. Gydytojo žmona J. Gudonienė prie nužudyto vyro NKVD-NKGB rūsyje (Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.)

3. A. Gudonio gimtosios sodybos šiandieninis vaizdas (Rokiškio krašto muziejaus nuotr.)

Voruta. – 2011, kov. 12, nr. 5 (719), p. 9.

Istorija , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra