Gruodžio 10 d. Baltarusijos vyskupai susitiks su Šv. Tėvu

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Baltarusijos Bažnyčios vyskupai šią savaitę atvyksta į Romą ataskaitiniam vizitui „ad Limina“. Jų vizitas, kurio metu jie bus priimti popiežiaus Benedikto XVI ir Romos kurijos vadovų, tęsis nuo ketvirtadienio 2009 m. gruodžio 10 iki pirmadienio, gruodžio 14 dienos.
 
Baltarusijos katalikų dabartis
 
Baltarusijos katalikų Bažnyčiai ypatingai sunkus buvo Sovietinės valdžios laikotarpis, per kurį Bažnyčia šešis dešimtmečius gyvavo be savo hierarchijos, t. y. neturėjo nė vieno vyskupo. Pirmojo vyskupo paskyrimas prieš dvidešimt metų atvėrė naujas pastoracines perspektyvas, buvo sukurta Baltarusijos bažnytinė provincija su Minsko ir Mogiliovo arkivyskupija bei trimis sufraganinėmis vyskupijomis – Gardino, Pinsko ir Vitebsko.
 
Pagal Visuotinės Bažnyčios statistinius duomenis, 2007 metais Baltarusijos katalikų bendruomenę sudarė 14 procentų krašto gyventojų. Tai maždaug milijonas 400 tūkstančių tikinčiųjų, kurių absoliuti dauguma yra lotynų apeigų katalikai, gyvenantys Baltarusijos vakaruose. 1991 metais naujų vyskupijų steigimu sutvarkius Baltarusijos Bažnyčios struktūrą, šalyje veikė 220 parapijų, dabar jų yra 450; prieš du dešimtmečius parapijose dirbo apie 120 kunigų, kurių pusė buvo užsieniečiai. Dabar Bažnyčios sielovadoje tarnauja 440 kunigų, iš kurių 270 yra baltarusiai. 1990 metais Gardine pradėjo veikti pirmoji šalyje katalikų kunigų seminarija, 2001 įsikūrė antroji Pinske, kartu sudėjus šiandien turinčios 90 klierikų. Dar apie trisdešimt seminaristų kunigystei rengiasi užsienyje.
 
Bažnyčia turi keturias leidyklas, leidžia šešis žurnalus ir tvarko internetinę svetainę, tapusią svarbiu žinių šaltiniu skirtingomis kalbomis apie Visuotinės Bažnyčios ir Bažnyčios Baltarusijoje gyvenimą. Mišiolas ir kiti liturginiai tekstai, taip pat Vatikano II susirinkimo dokumentai, yra išversti ir išleisti baltarusių kalba.
 
1994 metai buvo ypatingai svarbūs Bažnyčios ir valstybės santykiams. Šventasis Sostas ir Baltarusija užmezgė diplomatinius ryšius, į Minską atvyko pirmasis Apaštališkasis nuncijus, tuometinis Minsko ir Mogiliovo arkivyskupas Kazimierz Swiatek buvo pakeltas kardinolu, palaipsniui normalizavosi Bažnyčios padėtis: 1999 metais buvo įsteigta Baltarusijos vyskupų konferencija. Tuo pat metu katalikų hierarchija ėmė plėsti santykius su visuotine Bažnyčia.
 
Santykiai su Vatikanu
 
Pirmasis Romos kurijos kardinolas aplankęs Baltarusiją 2004 metais buvo tuometinis Popiežiškosios Šeimos tarybos pirmininkas kardinolas Alfonso Lopez Trujillo. 2007 metais Minske įvyko Europos Vyskupų konferencijų tarybos, apjungiančios daugiau kaip trisdešimt Europos episkopatų, generalinių sekretorių posėdis.
 
2008 metais su oficialiu vizitu Baltarusijoje lankėsi popiežiaus Benedikto XVI valstybės sekretorius kardinolas Tarcisio Bertone, kelionės metu susitikęs ne tik su dviem katalikų bendruomenėm, daugumos lotynų apeigų ir mažumą sudarančiais rytų apeigų unitais, bet ir su Baltarusijoje gyvuojančios ortodoksų daugumos vadovais, tarp jų su Minsko ir Slucko metropolitu Filaretu, vyriausybės nariais ir prezidentu Aleksandru Lukašenka.
 
Popiežiaus Valstybės sekretoriaus vizitas nutiesė kelią ir pirmam oficialiam Baltarusijos prezidento vizitui Vatikane ir jo susitikimui su popiežiumi šių metų balandžio mėnesį. Lapkritį Minske lankėsi dar vienas Romos kurijos vadovas, krikščionių vienybės tarybos pirmininkas kardinolas Walter Kasper, dalyvavęs tarptautinėje konferencijoje apie žydų ir krikščionių dialogą.
 
Arkivyskupas T. Kondrusievičius: Bažnyčia turi žengti į priekį
 
Baltarusijos ganytojai jau trečią kartą atvysta į Romą „ad Limina“ vizitui, tačiau tai bus pirmas jų ataskaitinis susitikimas su popiežiumi Benediktu XVI. Arkivyskupas Tadeušas Kondrusievičius, Minsko ir Mogiliovo arkivyskupas pokalbyje su Vatikano radijo bendradarbiu pažymėjo, jog pasirengimas vizitui „ad Limina“ kiekvienam vyskupui yra sąžinės ataskaitos metas. Mat laukia susitikimai su kongregacijų kardinolais ir prefektais, kuriems reikia pristatyti savo Bažnyčios padėtį, išspręsti susidariusias problemas.
 
Trokštu su popiežiumi pasidalyti mintimis ne tik apie tai kas jau nuveikta, bet ir apie Bažnyčios gyvenimo lūkesčius bei uždavinius. Manau, – sakė Minsko ir Mogiliovo ganytojas, arkivyskupas Kondrusievičius, – jog Romoje sulauksime gerų patarimų ir popiežiaus palaiminimą tęsti pradėtus darbus. Bažnyčia turi žengti į priekį: kas nežengia į priekį, tas atsilieka, – pridūrė pokalbyje su mūsų radijo bendradarbiu arkivyskupas T. Kondrusievičius.
 
www.bernardinai.lt
 
Nuotraukoje: Vatikano Šv. Petro bazilika

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra