Gražutės regioniniame parke – spindintis juostų takas
Autorius: Voruta Data: 2012-07-18 , 11:22 Spausdinti
Gražutės regioniniame parke Degučių pažintiniame take medžiai apjuosti 33 Jelenos Škulienės nuaustomis juostomis. Tai ne paprastos juostos, o specialiai šiam takui kurtas autorės kūrinys – įgyvendinto tekstilės bakalauro darbo projekto dalis.
Austos juostos – alternatyva tradiciniam takų ženklinimui rodyklėmis ar dažais. Pasak juostų autorės, tai ekologiškas būdas ženklinti pažintinius takus ir trasas gamtoje, parkuose. Pačios juostos pagamintos iš ekologiškų medžiagų ir medžiams neturi jokio neigiamo poveikio. Juostos yra plastiškos, todėl medžiui augant jos tempiasi neverždamos augalo. Juostoms išausti autorei prireikė truputėlio daugiau nei mėnesio.
„Savas kraštas kaip išaustas raštas“ – tai autorės baigiamojo darbo pavadinimas ir vienas iš juostoje išaustų tekstų. Dauguma tekstų semantiškai susiję su Degučių pažintiniame take esančiomis stotelėmis. Pavyzdžiui, šalia pelkių stotelės rasite juostas su patarlėmis apie varles, šalia gaisravietės stotelės kaba juosta su patarle apie ugnį, šalia pilkapių stotelės – priminimas iš lietuvių tautosakos, kad žmogus žemėje yra tik pakeleivis, o galutinėje stotelėje apie ūkininkavimą miške – svarbiausia pamoka apie sėją ir derliaus nuėmimą. Pirmieji juostų tako lankytojai džiaugiasi tokiu netradiciniu autorės sprendimu. „Dabar take nuo vienos stotelės ligi kitos daug smagiau keliauti, lengviau orientuotis gamtoje, galima pasisemti Lietuvių liaudies išminties, minti mįsles“, – tikino jauna Vilniečių šeima.
Juostose išausti tekstai tai patarlės ir mįslės – trumpos žinutės, bylojančios lankytojui apie praeitį, bet glaudžiai susijusios su dabartimi. Dauguma tekstų – iš Zarasų rajono, kuriame ir yra pažintinis takas. Tekstai surinkti iš žmonių, gyvenančių aplink Degučius esančiuose kaimuose nuo 1907 metų iki nūdienos. Kai kurie tekstai užrašyti aukštaičių tarme, taip ir išausti.
Sukurtų juostų dizaino prototipas yra tradicinė aukštaičių juosta, kurios kraštai yra simetriški. Juostos išaustos kompiuterinėmis nytinėmis staklėmis. Juostų audimui parinkta speciali kaproninė virvutė naudojama žvejyboje. Ši medžiaga atspari drėgmei, šalčiui. Prieš įgyvendinant darbą buvo išaustos eksperimentinės juostos ir pakabintos medžiuose lauke. Juostos ištvėrė žiemos šalčius ir pavasario liūtis, jų ryškumas, faktūra bei kitos savybės nepasikeitė, tad tikime, kad šios miškui skirtos juostos išgyvens ne vieną žiemą pažintiniame take, jei tik nebus kitokių trukdžių.
„Juostoms išausti panaudoti raudonos ir mėlynos spalvos siūlai Juostos fonas rudas – susilieja su medžiu, o kraštai ir centre įkomponuotas tekstas išryškėja ant medžio, patraukia lankytojo dėmesį savo spalva ir drauge atlieka gido funkciją – leidžia keleiviui sekti spalva, kuri veda teisinga kryptimi. Raudona spalva pažymėti medžiai veda iki painiausios tako vietos, o išveda iš jos – juostos, kurių kraštai ir tekstas išausti ryškiai mėlynos spalvos siūlais. Šios spalvos paimtos iš pažintiniame take jau naudojamos ženklinimo sistemos. Audimui panaudotas ruoželio pynimas, kurio kryptis taip pat sutampa su teisinga ėjimo kryptimi pažintiniame take.
Ypač dekoratyviai take juostos atrodo suspindus saulei, jos žėri atspindėdamos saulės šviesą. Menininkė atskleidė paslaptį, jog šį nepaprastą efektą išgavo į juostos ataudą įaudusi viengubą vario giją“, – sakė Gražutės regioninio parko direkcijos vyriausias specialistas Vytautas Eidėjus.
Su autorės Jelenos Škulienės darbu galima plačiau susipažinti www.juostutakas.lt ir Degučių pažintiniame take.
Maloniai kviečiame apsilankyti
Edgaro Kordiukovo nuotr.
Komentarai
Naujienos
-
Živilė Gurauskienė. Prisimenant Joną Dainauską
-
Aviacijos saugumo ekspertai primena: reikalavimai, kuriuos turi žinoti keliaujantys oro uostuose
-
Kultūros komiteto viešas atsakymas kultūros ir meno bendruomenei dėl Seimo nario Petro Gražulio
-
FTB apskaičiavo, kad per meno nusikaltimų seklio Roberto Wittmano rizikingas operacijas susigrąžinta meno šedevrų ir retų istorinių artefaktų už šimtus milijonų dolerių
-
Pasaulinė akcija #MesPrisimename – Holokausto aukoms atminti ir pagerbti
Lietuva
-
Živilė Gurauskienė. Prisimenant Joną Dainauską
-
Aviacijos saugumo ekspertai primena: reikalavimai, kuriuos turi žinoti keliaujantys oro uostuose
-
EVA ir Norvegijos institucijos išsakė nuomonę dėl netrukus po vakcinacijos ištikusių mirčių
-
In memoriam. Monsinjoras Vytautas Kazys Sudavičius (1943–1974–2020–2021)
-
Bus skirta iki 6 mln. eurų mokykloms nupirkti nešiojamų kompiuterių su interneto ryšiu. Jie numatyti mokiniams, neturintiems tinkamų priemonių mokytis nuotoliniu būdu
Istorija
-
Lietuvos visuomenės veikėjos, pedagogės, publicistės, Lietuvos Respublikos III Seimo narės Stefanijos Ladigienės 120-osios gimimo metinės
-
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis: „Lietuvai teko sava istorinė misija – sulaužyti apgaulės ir smurto doktriną“
-
Istorija, kaip ir mados, sukasi ratu
-
Sufražizmo judėjimas Lietuvoje pirmaisiais Nepriklausomybės metais
-
Aldona Vasiliauskienė. Strazdelis archyviniuose dokumentuose
Kultūra
-
Mariją Birutę Gimbutienę prisimenant
-
Kultūros komiteto viešas atsakymas kultūros ir meno bendruomenei dėl Seimo nario Petro Gražulio
-
FTB apskaičiavo, kad per meno nusikaltimų seklio Roberto Wittmano rizikingas operacijas susigrąžinta meno šedevrų ir retų istorinių artefaktų už šimtus milijonų dolerių
-
Bus skirta iki 6 mln. eurų mokykloms nupirkti nešiojamų kompiuterių su interneto ryšiu. Jie numatyti mokiniams, neturintiems tinkamų priemonių mokytis nuotoliniu būdu
-
Savivaldybių kultūros darbuotojų atlyginimai didės 1,6 mln. eurų
Nuomonės, diskusijos, komentarai
-
Česlovas Iškauskas. Kas griauna Laisvės pamatus?
-
Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms
-
Česlovas Iškauskas. Sausio 13-oji: savas šovė į savą…
-
Liutgarda Čepienė. Apie Teresės Butaitės-Plisienės knygą ,,Sunkiausia nugalėti save“
-
Napaleonas Kitkauskas: „Pastatai turi savo istorijas, o mums svarbu išsaugoti tiesą“
Renginiai
-
Lygiai prieš šimtą metų buvo įkurtas pirmasis Lietuvos valstybės archyvas. Archyvų metų atidarymas
-
Kviečiame dalyvauti virtualiame žaidime „Trys karaliai atkeliavo-visas svietas uždainavo“
-
Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“
-
Dr. Dalios Kiseliūnaitės el. knygos „Klaipėdos krašto toponimai. Istorinis ir etimologinis registras“ pristatymas
-
Kovo 11-osios Lietuva muziejuose