Gražutės regioniniame parke – jaunieji ekoreindžeriai

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Gražutės regioniniame parke (Zarasų raj.), prie gražuolio Luodžio ežero vyko ekoreindžerių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos mokymo programa. „Live in Nature – be ECOranger!“(,,Gyvenk gamtoje – būk ekoreindžeriu“) – tai tarptautinių jaunimo mainų projekto „Ecorangers“ dalyvių šūkis. Net dešimt dienų 40 dalyvių gyveno Gražutės regioniniame parke.
 
EKO reindžeriai (ECO rangers) – tai jaunimas, propaguojantis ekologinio turizmo idėjas ir norintis pasidalinti jomis su kitais bendraminčiais bei su tais, kurie visiškai nieko nežino, kaip stovyklauti gamtoje nedarant neigiamo poveikio aplinkai. Ekoreindžeriai patys gaminosi ant laužo surinktas gamtos gėrybes, vietos gyventojų užaugintus produktus, malė malūne grūdus ir kepė ekologišką duoną, o arbatą virė lietaus kolektoriaus surinktame vandenyje. Jaunimas išmėgino įvairius ekologiškus keliavimo būdus ir net patys pasigamino ne vieną ekologišką keliavimo priemonę – ekoidėjomis varomą žinių plaustą ir jame „paplukdė“ gausybę poilsiautojų bei vietos gyventojų.
 
Ekoreindžerių popietės provokacija
 
– Ką jūs darot?! – pamačiusi rūbus ežere besiskalbiančias estes, piktai šaukė pakrantėje žalingas sveikatai saulės vonias priiminėjanti moteris. Burbėti ėmė ir kiti poilsiautojai, kai pakrantėje pasirodė nešvariais indais nešini lenkų vaikinukai. Nedidelė provokacija pliaže virto gyvąja paskaita apie ekologines švaros priemones ir jų poveikį ežero ekosistemai. Besiilsintiems stovyklautojams buvo pristatyti fosforo neturintys skalbimo milteliai, greitai skylantis indų ploviklis ir kitos švaros priemonės. Stovyklautojai išbandė ir kūno priežiūros priemones, kurios buvo pagamintos pačių ekoreindžerių.
 
,,Nenuspėjama gamta siuntė didžiulius išbandymus mūsų tarptautinei grupei: škvalus su perkūnija, lietų su žaibų liežuviais, spiginančią saulę, uodų ir aklių atakas. Kaip kas išmanė taip ir gelbėjosi: estai akimirksniu evakuodavosi į saugią vietą, o latviai šokdavo mistinį lietaus šokį. Saugiausia vieta – reindžerių štabas, erdvi balta palapinė, sauganti nuo kaitros ir lietaus. Joje vyko įdomios paskaitos, gamtinių filmų peržiūros, aršios diskusijos, jogos užsiėmimai ir ,žinoma, smalsiųjų lankytojų priėmimai. Visiems svečiams buvo pristatyta programa „Veiklus jaunimas“ ir šios programos finansuojamas tarptautinis jaunimo mainų projektas „Ecorangers“. Į ekoreindžerių štabą atvykusi ir stovyklavietę apžiūrėjusi Zarasų miesto vicemerė neslėpė nuostabos ir susižavėjimo, pagauta entuziazmo moteris pažadėjo imtis priemonių ir atnaujinti stovyklaviečių infrastruktūrą Zarasų rajone.
 
Sunku būtų išskirti įsimintiniausią jaunimo mainų dieną, jos visos buvo tokios skirtingos ir kupinos vis kitokių įspūdžių. Lenkei Evelinai prasmingiausia mainų diena buvo praleista Baltriškėse, Tiberiados bendruomenės vienuolyne dirbant ir meldžiantis kartu su broliais pranciškonais. Lienei iš Latvijos įspūdį paliko vietos dailidės Sauliaus Savicko dirbtuvės, kur ji. išmoko laikyti kaltą ir plaktuką, bei savo rankomis pasigaminti medinį ekoreindžerio talismaną. Kasparui iš Estijos – ekoreindžerystė Gražutės regioniniame parke ir kelionė plaustu per Luodžio ežerą. Mara iš Latvijos sėkmingiausiu laiko lietuvaičių organizuotą naktinį žygį pelkėje „Naktikovis“ ir susidūrimą su šernų banda. Vilnietei Anai patiko moss graffiti užsiėmimas, kurio metu reikėjo pasigaminti žaliuosius dažus iš samanų ir jogurto ir su jais išpaišyti lauko estradą. „Vilnius tikrai būtų gražesnis, jei visi sienų tepliotojai naudotų tik šią moss graffiti techniką, kur dažai augdami virsta žaliais samanų piešiniais“ – pasakojo Gražutės regioninio parko vyriausias specialistas Vytautas Eidėjus.
 
Tikroji vasara baigėsi, o prasidedanti bobų vasara vėl kviečia susiburti projekto dalyvius į savo nacionalines grupes ir tęsti papildomas projekto sklaidos veiklas, kurios užtruks iki gruodžio mėnesio.
 
Ekoreindžeriai ir Gražutės regioninio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja Salako seniūnijai, Zarasų policijos komisariatui, Salako bendruomenės centrui ir Zarasų kultūros centrui už bendradarbiavimą ir palaikymą tarptautinių jaunimo mainų programos metu.
 
www.vstt.lt
 
Nuotraukoje: Mainų programos grafinis ženklas

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra