Gražių darbų giesmė…

Autorius: Data: 2016-05-31 , 13:56 Spausdinti

Gražių darbų giesmė…

Zigmas TAMAKAUSKAS, Kaunas

Praėjusį sekmadienį Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų) bažnyčios bendruomenėje vyko pakilus sujudimas – ji  šventė savo mišraus  choro gyvavimo 25-erių metų jubiliejinę sukaktį. Pakiliai per sumos šv. Mišių auką skambėjo ir pats daugiabalsis choras, kurį jungė reiklaus dirigento mostų sutartinė – trisdešimt  įvairių specialybių žmonių balsai.

           Atkurtoje bažnyčioje chorą 1991 metais subūrė  jau tada žinomas  patriotinės dvasios chorvedys, turintis Lietuvos nusipelniusio artisto Garbės vardą, docentas   Algimantas Mišeikis, taip pat neseniai atšventęs savo jubiliejinį gimtadienį. Tad tebūnie keliolika minčių ir apie patį dirigentą.

Choro vadovą sveikina bažnyčios rektorius kunigas Aldonas Gudaitis

Su šios bažnyčios choro vadovu mane sieja jaunystės kupini idealizmo metai, kada subūrę pogrindinę antisovietinę jaunimo organizaciją, Kauno arkikatedros bazilikos zakristijos koplytėlėje  davėme priesaiką Dievui ir Tėvynei. Mūsų būryje tada buvo ir jau daugiau kaip prieš  metus iškeliavęs į Viešpaties namus taip pat tapęs garsiu  muzikantu – folkloristas Kazimieras Kalibatas. Kartu patyrėme ir sovietinės valdžios represijų kumštį – teko patirti kratų ir tardymų skonį,  pabūti sovietinio saugumo rūsiuose, rekrūtuose, buvome mėtomi iš aukštosios mokyklos suolo. Tačiau per visą sovietmetį išliko duotos priesaikos dvasia – stengėmės įmanomomis priemonėmis žadinti žmonių širdyse krikščionišką patriotinę nuostatą, tikėjimą ir viltį. Kartu džiaugėmės ir Lietuvos laisvės pergale.

Sveikinusių širdies šiluma pasipuošęs choro vadovas Algimantas Mišeikis

      Algimantas Mišeikis savo choro dirigavimo pradžiamokslį gavo mokydamasis Šiaulių muzikos mokykloje. Vėliau dirigavimo meno mokėsi Kauno Juozo Gruodžio muzikos mokykloje, Lietuvos valstybinėje konservatorijoje profesoriaus Konrado Kavecko, profesoriaus Antano Budriūno ir vyr. dėstytojo Klemenso Griauzdės klasėse, kaip perspektyvus dirigentas, stažavosi Prahos muzikos akademijoje. Kurį laiką buvo Kauno politechnikos instituto studentų dainų ir šokių ansamblio „Nemunas“ choro vadovas, septyniolika metų, propaguodamas lietuvišką dainą,  vadovavo Kauno medicinos instituto studentų mišriajam chorui, kuris ne kartą konkursiniuose pasirodymuose pelnydavo laureatų vardus. 1990 metais Algimanto Mišeikio vadovaujama Kauno šokių ir dainų ansamblio „Rasa“ vokalinė grupė  tarptautiniame liaudies muzikos festivalyje Anglijoje laimėjo pirmąją vietą už geriausią aranžuotą liaudies dainų interpretaciją.

     Maestro įkurtas Šv. Pranciškaus Ksavero (Jėzuitų) bažnyčios choras gieda ne tik bažnyčioje. Jis sėkmingai koncertavo  Vilniuje, Druskininkuose, Klaipėdoje, Kauno miesto salėse, 1998 metais dalyvavo surengtoje Pasaulio lietuvių dainų šventėje Vilniuje. Jam plojo ir Austrijos , Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos chorinės muzikos mėgėjai.

       Įsteigus Lietuvos muzikos akademijos Kauno fakultetą, Algimantas Mišeikis jame dėstė choro dirigavimo  ir kitas estetinio lavinimo disciplinas.

         Daug kūrybinių jėgų ir laiko maestro įdėjo būdamas Kauno valstybinio mišriojo choro antruoju dirigentu, sumaniai talkindamas vyriausiajam dirigentui Petrui Bingeliui.  Algimanto Mišeikio diriguojamo choro klausėsi daugelis Lietuvos vietų. Jis 1993 metais dirigavo ir specialią kalėdinę programą Ispanijoje Granados kongresų rūmuose, o kiek anksčiau – Paryžiaus Notre Dame katedroje vykusiame religinio meno renginyje.

Kauno savivaldybė, įvertindama maestro nuopelnus, 2011 metais jį apdovanojo antrojo laipsnio Santakos garbės ženklu. Pažymėtina ir tai, kad Algimantui Mišeikiui yra suteiktas garbingas statutinis Laisvės kovų dalyvio vardas.

… Po Mišių pasipuošusios plasnojančiais šviesiais drabužiais lyg kokie angelai nusileido nuo vargonų prie  altoriaus Algimanto Mišeikio vadovaujamo  choro dalyvės moterys, o su jomis – ir kostiumuoti vyrai. Įvyko  sakralinės muzikos koncertas. Pradžioje suskambo giesmė, skirta  Dievo Motinai Švč. M. Marijai jau   besibaigiančio gegužės mėnesio proga. Toliau choras darniai pagiedojo Leonido Abariaus giesmę „Dieve mano, Dieve“, Jūratės Baltušienės išverstą į lietuvių kalbą romantinės krypties austrų kompozitoriaus Franco Šuberto vokiškų Mišių „Kyrie“ dalį, Vatikano muzikos administratoriaus monsinjoro Marko Frizino operos, parašytos pagal italų poeto  AligjerioDantės „Dieviškosios komedijos“ motyvus, paskutinės dalies „Rojus“ epizodą ir kitus kūrinius.

Giesmė…

          Choro vadovui ir patiems choro dalyviams, kaip ir mūsų visuomenės didesnei daliai, rūpi nesiliaujanti Rusijos agresija Ukrainoje. Choristai, reaguodamiį  dabartinius įvykius toje šalyje,  pakiliai, žiūrovams stovint,  ukrainiečių kalba pagiedojo Ukrainos dvasinį himną „Dieve, saugok Ukrainą“.

Koncertas baigėsi visiems  sutartinai giedant   „Lietuva brangi…“

       Po koncerto  chorą ir jo vadovą    pasveikino bažnyčios rektorius kunigas Aldonas Gudaitis, pasakęs, kad maestro yra paskirtas aukščiausias Kauno arkivyskupijos apdovanojimas – Šiluvos  Švč. Mergelės Marijos medalis, kuris bus įteiktas švenčiant šventųjų Petro ir Povilo dieną. Gražiai šios bažnyčios choro vadovą pasveikino ir žinomas savo lituanistiniais bei teologiniais darbais, daugelio knygų autorius  daktaras kunigas Kazimieras Ambrasas, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio vardu – LLKS štabo narys Zigmas Tamakauskas, buvęs miesto meras, aktyvus dainininkas bei giesmininkas Arimantas Račkauskas su žmona, bažnyčios choro pirmininkas –  Aleksandro Stulginskio universiteto dėstytojas Aleksandras Kirka ir kiti.

         Palinkint choristams ir jų šauniam  vadovui  –  dirigentui ir pedagogui Algimantui Mišeikiui ilgiausių, Dievo laiminamų metų, prisiminiau šventojo Augustino linkėjimo žodžius: tegu gieda jūsų balsas, tegu gieda jūsų gyvenimas, tegu gieda jūsų darbai…

Tamakauskas Zigmas , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra